VASIVÍZ: a város 2 havi, az igazgatóság 9 havi végkielégítést javasol a távozó vezérigazgatónak
A kormányoldal egyebek mellett azzal támadta Molnárt, hogy az érkezése miatt többen felmondanak a cégnél, a nyolc vezető munkatárs végkielégítése 60 millió forintba kerül az adófizetőknek. A múlt hét óta aztán felpörögtek az események, az eddigi vezérigazgató, Kohuth Viktor lelépési pénze miatt még nagyobb vihar támadt a vezetőváltás amúgy sem egyszerű történetében. Fogalmazzunk úgy, erőteljesen eltérnek az álláspontok, hogy mennyi végkielégítést kapjon hét évnyi munkaviszony után az elköszönő vezető, aki havi bruttó 1 350 000 forintot keres (a törvény szerint kettő jár).
Nézzük végig, hogy mi is történt eddig.
A szombathelyi önkormányzat egy darabig hitt abban, hogy Kohuth Viktortól „a béke és a barátság” jegyében sikerül elköszönni. A vezető végkielégítéséről a VASIVÍZ tulajdonosi közgyűlésének kell dönteni az igazgatóság javaslata alapján – a város legfeljebb 9 havi bért látott indokoltnak. Az igazgatósági testületben Szombathelynek két delegáltja van (az egyiküknek, Németh Ákos képviselőnek le kellett mondania összeférhetetlenség miatt, helyette az új tag még nem került be) a többi településeknek három, ami, fogalmazzunk úgy, nem igazán kedvez annak, hogy a megyeszékhely érvényesítse elképzeléseit.
Ahogy arról korábban beszámoltunk, bő egy héttel ezelőtt az igazgatóság végkielégítést nem javasolt a leköszönő vezérigazgatónak, viszont megállapított neki egyszeri, bruttó 35.327.000 bérkiegészítést, amihez nincsen szükség további döntésre a vállalaton belül. „A rendes” fizetéssel és jutalommal együtt bruttó 60 millió fölé kúszó éves juttatás tankönyvbe illő módon vitte ki a biztosítékot a szombathelyi önkormányzatnál, már csak az ért is, mert Kohuth Viktornak a munkaviszonya alapján 2 havi végkielégítés járna, míg a több vélemény szerint jogilag nehezen értelmezhető bérkiegészítés 26 hónapnyi pluszpénzt jelent és további kérdéseket is felvet a nagyságrend miatt.
A felháborodás miatt Kohuth Viktor lemondott erről az összegről és azt írta, elfogadja az önkormányzat 9 havi ajánlatát, ami további viharokhoz vezetett, ugyanis valójában nem volt ilyen felajánlás. A város 2-9 hónapnyi összegben engedett mozgásteret az igazgatóságban ülő egy szem szombathelyi tagnak – még a bérkiegészítéses történet előtt. Utána vélhetően alaposan átgondolhatták mindezt, ugyanis a múlt csütörtöki közgyűlésen a történtek miatt Szombathely 2 havi végkielégítést látott csak indokoltnak, illetve javasolták a VASIVÍZ igazgatóságának, vizsgálják meg, jogszerű volt-e a bértömegre elkülönített 60 millió forintról szóló, illetve a 35 millió forintos döntés. (Az előbbit azért tette talonba cég, mert nyolc vezető távozásával számolnak. )
Most hétfőn ismét összeült a cég igazgatósága és úgy döntött (a szombathelyi tag tartózkodása mellett), hogy 9 havi végkielégítést javasol a leköszönő vezérigazgatónak, a döntést a VASIVÍZ tulajdonosi közgyűlésének kell meghoznia a közeljövőben. A szombathelyi önkormányzat döntését (két havi juttatás), nem vették figyelembe. Információink szerint arról is határoztak az igazgatóságban (a szombathelyi delegált tartózkodása mellett), hogy a közös megegyezéssel elköszönő stratégiai igazgató egyszeri bérkiegészítést kap, csaknem bruttó 6 millió forintot – ehhez sem kell már további döntés. További távozó munkatársakról egyelőre nem kapott tájékoztatást az igazgatóság – egyelőre csak az biztos, hogy 60 millió forintnyi összeget különített el a cég a végkielégítésekre, vagy a közös megegyezéssel távozóknak más jogcímen kifizetett juttatásokra.
Mindeközben dr. Czeglédy Csaba képviselő szúrta ki és jelezte egy Facebook-posztban, hogy a cég menedzsmentjének megérkeztek az új autók – úgy értesültünk, erről valószínűleg még tavasszal született döntés.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.