Védd a gyermeket! – szakmai konferenciát tartottak a Városházán
Játékos kis mondókával hangolódtak a konferencia cseppet sem könnyű témájára a bölcsődei dolgozók a Városháza Eszter-termében.
Minden gyermek kicsi kincs - ezzel a címmel jelent meg nemrég Gyurkó Szilvia gyermekjogi szakember könyve, amely szülőket tanít arra, hogyan óvhatják gyermekük biztonságát, a gyerekekben pedig tudatosítja az ún. bugyiszabályt, és segíti az egészséges testkép kialakulását. Az oktatás és érzékenyítés volt a konferencia célja: a kisgyermeknevelők vegyék észre a bántalmazás jeleit, és figyeljenek a saját viselkedésükre is, mert akár egy rutinszerű mozdulat, szó vagy hangsúly is okozhat negatív élményt a gondjaikra bízott kicsiknek.
Sebestyén Bianka, az Egyesített Bölcsődei Intézmény vezetője elmondta, úgy gondolták, erre nagy szükség van a szakmában, mivel egyre bővül az intézményhálózatuk, egyre több dolgozójuk van, fontos, hogy ugyanazt értsék, egy nyelvet beszéljenek, ugyanúgy gondolkodjanak a gyermekbántalmazásról. Mivel a dolgozóiknak jelzési kötelezettsége van, tisztában legyenek vele, mikor jelezzenek, tudjanak határozottan fellépni, ha szükséges, ne legyenek túlkapások, sem ismerethiányból fakadó úgymond eltussolások.
A 3 év alattiak jellemzően sírással vagy csendes szorongással fejezik ki rossz érzéseiket, de emellett egy sor gyanús tünet utalhat arra, hogy a gyermek bántalmazást szenved el. Ezeket kell megtanulni felismerni és megtenni a megfelelő lépéseket. Gyurkó Szilvia előadásában megdöbbentő példákat sorolt a praxisából, és a megelőzés fontosságát hangsúlyozta.
Gyurkó Szilvia gyermekjogi tanácsadó hozzátette, az alvás- és evészavarok, a megváltozott viselkedés, a szomorúság, a befelé fordulás, ha egy zárkózott gyerek nagyon kitárulkozó lesz vagy egy extrovertált gyerek visszahúzódó lesz, rejtegeti a testrészeit, húzogatja a ruháját, rágja a haját, rágja a körmét, ezek a szorongással összefüggő tünetek. Ezek mind utalhatnak bántalmazásra, vagy krízishelyzetre, pl. a szülők válása, költözés, új tanárok, új osztály miatt. Érdemes nyitott szemmel járni. Legtöbbet azok tehetik, akik a legjobban ismerik a gyereket. Jó, ha nem zárjuk ki annak a lehetőségét, hogy bántalmazás is lehet a háttérben.
Tapasztalata szerint a gyerekekkel dolgozó szakemberek érzékenyek a bántalmazás témájára. Sokszor nem az a kérdés, hogy észreveszik-e a jeleket, hanem hogy mit kezdenek ezzel, és hogyan kezelik a saját, következményektől való félelmeiket. Igyekezett megerősíteni a hallgatóságot abban, hogy sokkal többet tehetnek, mint gondolnák. A második előadásban Péter Anita, a bölcsődei intézményhálózat gyermekvédelmi felelőse a gyermekjólét biztosításáról beszélt a fenntarthatóság jegyében.
Forrás: SZTV
Illusztráció: pixabay.com
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.