Védőernyő a rászorulóknak
A FÉHE tizenöt éve valósít meg közfoglalkoztatási programokat, amelyek az elsődleges munkaerőpiacról kiszorult, nehézsorsú hajléktalan személyen számára biztosítanak lehetőséget a megélhetésre. A sokoldalú munkát három pályázati program is ösztönzi jelenleg, napi nyolc órában 55 fő tud dolgozni. Ők azok, akik a város zöldterületeinek, játszótereinek karbantartásában segítik a parkfenntartó céget, szemetet szednek, télen havat takarítanak, kézműves műhelyükben pedig ajándéktárgyakat készítenek – és ezért bruttó 54 ezer forint minimálbért kapnak havonta, a közfoglalkoztatásban kifizethető maximumot.
„Tudjuk, hogy nem sok, de erre ad lehetőséget a szabályozás. A FÉHE mellette biztosítja az étkeztetést és a lakhatást is a hajléktalanszállón, vagy az úgynevezett kiléptető lakásokban” – mondta el Németh Klára ügyvezető a Szombathelyi Televíziónak. Mindez előmozdítja a munka világába való visszailleszkedésüket és hasznos, értékes tevékenységgel szebbé teszik a környezetet, a szociális munkások figyelnek arra, hogy a munka által megjelenjen egyfajta rendszeresség az életükben.
Mellette közfoglalkoztatási programban működtetik a cég mosodáját, varrodáját és a gravírozóműhelyét is, illetve a hátrányos helyzetű emberek foglalkoztatásának szép példája a Vörösmarty utcai kézműves műhely, ahol minőségi, igényes, egyedi dísztárgyakat állítanak elő kézi munkával. Felosztják egymás között a munkafolyamatot, egy-egy darab 6-7 kézen is átmegy, mire elkészül. A műhely mellett boltot is működtetnek, ahol árusítják ezeket a termékeket.
Fontos pillére a cég munkájának még, hogy a Szomparkkal együttműködve, a parkfenntartók szakmai iránymutatása alapján hátrányos helyzetű ügyfelek végzik a játszóterek takarítását is. Közreműködnek a járdaszegélyek tisztításában, a homokozók ásásában és az esetlegesen előforduló hulladék összegyűjtésében, és minden olyan tevékenységben, ami a gyerekeknek komfortosabbá teszi a jó idő beköszöntével ezeknek a tereknek a használatát.
A magyar közfoglalkoztatási trendekhez képest egyedülálló, hogy Szombathelyen ennyi területen tudnak munkát biztosítani a rászorulóknak. Németh Klára mesélt róla, hogy a szakmán belül már nem egyszer fogadta értetlenség azt, hogy a FÉHE újabb és újabb ágazatokban kísérletezett. Például a fedél nélküliek bevonása a gravírozómunkákba és a brikettezésbe volt ilyen eset, ami végül annyira működőképesnek bizonyult, hogy a Belügyminisztériumtól dicséretet is kaptak.
Szombathely adottságai nem teszik lehetővé, hogy a mezőgazdaságra építsék a helyi közfoglalkoztatást, ami egyébként a legelterjedtebb ágazata az országos szociális rendszernek. „Nekünk nincs állattartásra és növénytermesztésre alkalmas területünk, talán ezért is kell ennyire innovatívnak lennünk. A sokszínűség egyébként kifizetődő: a szombathelyi foglalkoztatási adottságok lehetővé teszik, hogy azok is dolgozni tudjanak, akiknek az egészségügyi állapota nem tenné lehetővé, hogy kemény, szabadtéri fizikai munkát végezzenek” – mondta el az ügyvezető, aki szerint a legfontosabb, hogy védett és biztonságos alternatívát tudjanak kínálni azoknak, akik kiszorultak a nyílt munkaerőpiacról.
Nézze vissza az adást a Szombathelyi Televízió YouTube-csatornáján!
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.