Velős csiga, Villon és leánykérés a Savaria Történelmi Karneválon
Hagyományok és újítások
Egyszerre követte a hagyományokat, kínálta a megszokott elemeket, és közben újított, frissített az idei, XX. Savaria Történelmi Karnevál. Nincs nyár jelmezes felvonulás nélkül, ami ugyan szombaton félbeszakadt az időjárás miatt, de pénteken és vasárnap a szokásosnál is gazdagabb volt. Meglepő program is bőven akadt. Viszonylag új fesztiváltrend, hogy a kifejezetten gasztronómiai rendezvények mellett más eseményekbe is becsempészik a szervezők a főzéskultúrát, és ezt most a szombathelyi szervezők is megtették, összefüggésbe hozva a történelemmel. A GusztoTéren állt az a színpad, amelyen ókori ételeket készített a Collegium Gladiatorium csapata, ők azzal készültek, amit az egykori gladiátorok ehettek. Főztek a Savaria Legio Egyesület tagjai, nagy sikert arattak autentikus étkeikkel, a kásával és a kenyérrel, valamint azzal az ecetes borral, ami a kor jellemzője volt. Nem volt könnyű dolguk az eredetinek ható alapanyagok, fűszerek beszerzésével, de végül megoldották. Itt volt Rácz Jenő is, a Michelin-csillagos sztárszakács, ő római hozzávalók kombinációját értelmezte újra: csigát készített velővel. Furcsán hangzik, de aki megkóstolta, a tíz ujját megnyalta utána. Kassai Lajos lovasíjász meglepetéssel – egy mókás átveréssel – készült. Egy szórakoztató show keretében fenséges ételt főzött a „semmiből”, mert végül persze minden kéznél volt „véletlenül”. A tapasztalat szerint a közönség élvezte ezt a műfajt, így a szervezők azt jósolják, hogy a történelmi gasztronómia népszerűsítésével új karneváli hagyomány születik.
Rácz Jenő séf főzésére rengetegen voltak kíváncsiak Fotó: Mészáros Zsolt
Tűzoltósági habparti gyerekeknek
Kissé rendhagyó volt a Kalandvár programja. A Gayer-park minden évben népszerű helyszín, a kisgyerekes családoknak kihagyhatatlan. Most azonban minden eddiginél több kézműves standnál folyt a bütykölés, legtöbbször kifejezetten ókori témájú tevékenység várta a kicsiket. Volt például, ahol a római edények mintázatát idéző virágok és egyéb motívumok öltöttek formát agyagból, és készültek belőlük medálok, csecsebecsék. A színpadon szinte megállás nélkül szólt a zene, és lépten-nyomon lehetett játszani, okosodni, szórakozni. Újított a tűzoltóság, idén nem házat kellett oltani, hanem fergeteges habpartit rendeztek a gyerekeknek, aminek óriási sikere volt. Ahogy a kenuzásnak is a Gyöngyösön, pedig egy ideig kétséges volt, hogy rámehetnek-e a hajók a vízre. Az eső ennek épp jót tett, amennyire megemelkedett tőle a vízszint, az pont elég volt ahhoz, hogy a program ne maradjon el.
Idén is nagy sikerrel rendezték meg Mini karnevált,a gyermekek felvonulását Fotó: Nagy Jácint
Kissé arrébb, a Zeneudvarban rendezkedett be a DIY, azaz a Do It Yourself sarok, ahol minden délután egészen estig kreatívan lehetett újrahasznosítani számtalan, hulladéknak tűnő tárgyat: textilből, reklámmolinóból, hungarocellből, fából, sőt kávékapszulából alkottak csodás dolgokat hozzáértők és érdeklődők.
Telt házas előadások
Telt házas volt minden színházi előadás. Sokakat vonzott Mácsai Pál és Huzella Péter Villon-estje a Bartók Teremben, a Befogad és kitaszít a világ, és hasonlóan sikeres volt minden esti darab Thalia kertjében. Ide szinte csak női előadókat terveztek a szervezők. Mészáros Piroska, Pokorny Lia – és Őze Áron –, Szalai Kriszta bravúrosat alakított, meg volt értük őrülve a közönség. Három csúcskoncert tarkította az idei könnyűzenei kínálatot. A viharos szombat este sem szegte a rajongók kedvét abban, hogy visszaszivárogjanak a Bagossy Brothers Company Fő téri fellépésére, és de jól tették! Ez valójában egy ajándékkoncert volt, amivel a karneválozókat lepte meg a szervezőgárda. A Bagossy-fivérek és zenésztársaik az utóbbi néhány évben robbantak be a hazai zenei életbe, Erdélyből indulva, de a Kárpát-medencét meghódítva. Sajátos hangzású dalaikkal – amelyek ma már slágerek – végigturnézták a fesztiválokat, és már nemcsak a harmincas nők, hanem mindenki szívesen dúdolja őket. Nem mellékes, hogy idén a Petőfi Zenei Díjon Bagossyék kapták az év akusztikus koncertjéért járó elismerést. Ezzel ők, valamint Nagy Feró – aki ugyanott életműdíjat vett át – és Rúzsa Magdi – az év énekesnője – voltak az idei karnevál sztárfellépői. És ez a nézőszámon is látható volt, Rúzsa Magdi soha nem látott tömegeket vonzott vasárnap este a Fő térre, egy gombostűt sem lehetett leejteni.
Thalia Kertje a parkban: Pokorny Lia és Őze Áron játéka sok nézőt vonzott Fotó: Nagy Jácint
Leánykérés a karneválon
Egy kedves közjáték szakította meg az előadást a Történelmi Témaparkban vasárnap: a Nyugati Gyepű Pajzsa Egyesület egyik hagyományőrző katonája, Bokor Marci a nagyszámú közönség szeme láttára váratlanul a kommentátori mikrofonhoz lépett, és magához ragadta a szót. Ünnepélyesen feleségül kérte élete nagy szerelmét, és Kőszegi Vivien persze igent mondott neki. A megható jelenet nem ismeretlen a karneválok történetében, szinte minden esztendőben akad olyan, aki úgy gondolja, hogy a nagyszabású történelmi fesztivál egyik pillanata a legmegfelelőbb arra, hogy megkérje párja kezét. Sőt, hivatalos házasságkötés is történt már a város legnagyobb rendezvényén. A karneváli miliő sokakat megihlet, lám, a szerelmeseket is…(Haitzmann Ágnes)
Leánykérés történelmi környezetben Fotó: Mészáros Zsolt
A borítókép a Bagossy Brothers Company Fő téri koncertjén készült Fotó: Mészáros Zsolt
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.