Verssoroló gála, tizenhatodszor
A Derkovits 130 programsorozat délelőtt emléktábla-avatással és koszorúzással kezdődött, majd délután a hagyományos verssoroló gálával folytatódott.
„Megtisztelő számomra, hogy a városunk nevében ma én köszönthetem a verssoroló gála résztvevőit és a hozzátartozókat. A Derkovits Verssoroló Gálát az iskolának köszönhetően immár tizenhat éve rendezik meg, nekem pedig ez a hetedik alkalom, hogy itt lehetek. Úgy gondolom, hogy azok a műsorok, táncok, dalok, versek, amelyeket hallhatunk az iskola diákjaitól, mindig rendkívül inspirálóak - a művészet megmutatja, vagy rámutat azokra a momentumokra, amivel a mindennapjainkban nem találkozunk” – húzta alá az alpolgármester, majd így folytatta.
„Hogy miért is vagyunk most itt a Képtárban? Nem véletlen ez a helyszín, hiszen 130 éve született Derkovits Gyula, a város posztumusz Kossuth-díjas képzőművésze, aki a XX. század egyik legkiemelkedőbb és legjelentősebb festőművésze volt. Annak idején a Képtár épülete az ő tiszteletére, az ő művészetének ápolására épült meg. Az, hogy a róla elnevezett iskola által szervezett verssoroló gálát most itt, az ő jubileumi kiállításának helyszínén tartjuk meg, méltó megemlékezés a nagyszerű művészre. Derkovits életműve, festészete olyan kincs, amely örökké megmarad a magyar művészettörténetben” – fogalmazott Horváth Soma. Az alpolgármester aztán az eseményről is beszélt.
„A ma délután témája nem más, mint maga a művészet, amely végtelen sokszínűségével, gazdagságával sokunkat tud ámulatba ejteni. Olyan remekműveket hallhatunk majd a Derkovits iskola diákjainak előadásában, mint Weöres Sándor és Aranyosi Ervin versei, amelyek ugyanolyan mélyen megérintik a lélek rejtelmeit és inspirációt nyújtanak mindannyiunknak, mint Derkovits Gyulának itt, a Képtárban látható alkotásai” – zárta szavait Horváth Soma, aki végezetül köszönetet mondott a résztvevőknek, a közreműködőknek, a derkovitsos diákoknak, pedagógusoknak és a szülőknek, hogy töretlen lelkesedéssel készültek a mai verssoroló gálára is.
A diákok parádés előadásokkal készültek, a közönség díjazta is a remek produkciókat.
A Derkovits 130 programsorozat este háromnegyed 8-tól különleges fényfestéssel folytatódott is a Derkovits iskola falánál: 30 darab Derkovits-festményt digitalizáltak és fűztek össze egy animációval, melyhez a zenei aláfestést a Kellene Kis Kert zenekar szolgáltatta.
A programok szombaton is folytatódnak. A Képtárban exkluzív tárlatvezetést tart Szántó István festőművész, Prieger Zsolt, az Anima Sound System frontembere pedig irodalmi estet tart Derkovits a zászlónk címmel Nagy Katica színművésszel és Magyar Bori énekes-előadóművésszel, valamint a Savaria Szimfonikus Zenekar művészeivel. Mindkét program belépőjegyes, a felnőtt jegy 2000 Ft, a diák 1000 Ft.
A Derkovits életművét bemutató kiállítás pedig május 19-ig látogatható a Képtárban.
Fotó: Bonyhádi Zoltán
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.