Vészesen fogynak a fecskék, pedig nagy szükségünk van rájuk
Hazánkban mindössze 4-féle fecskefaj fészkel, számuk az elmúlt két évtizedben óvatos becslések szerint is megfeleződött. Magyarországon védettek, eszmei értékük ötvenezer forint. Fészkük leverése egész évben tilos.
Gyurácz József ELTE SEK tanszékvezetője az alábbiakat mondta a madarakról a Szombathelyi Televíziónak:
- A kifejlett fecskék 15-20 grammosak mindössze, de valóban nagyon sok repülő rovart, szúnyogokat, legyeket fogyasztanak, és ezzel bizony épp az emberre veszélyes, betegségeket terjesztő rovarokat tartják féken. Ha pedig a fecskeállomány drasztikusan csökken, akkor éppen ezeknek a rovaroknak a száma nőhet meg. A falvakban visszaesett az állattartás, így kevesebb a rovar, a klímaváltozás miatti aszályos időszakok pedig a fészeképítést akadályozzák, ha nincs eső, nincs sár, ami fontos kötőanyag.
Tavalyi évben az egyik épületet szigeteltük - nyilatkozta az SZTV-nek Beliznai Pálné, a BEM Lakásszövetkezet elnöke -, és nem tudtuk az egyik lépcsőházat leszigetelni, mert éppen akkor költöttek a fecskék és nem volt szívünk a fecskefészket – és nem is lehet – leverni, de megoldást találtunk. A nemzeti parkkal egyeztetve műfészkekbe telepítették át a madarakat. A kerámia edény most dísze a frissen szigetelt és festett épületnek Ennek a háznak a lakói pedig papírtálcával fogják fel a lepotyogó ürüléket.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.