„Vigyázzanak rá, és szeressék, ez egy nagyon jó hely” – felavatták az új szombathelyi Szedreskert Bölcsődét
2025. január 13-án eljött a nagy nap: ünnepélyes keretek között felavatták és felszentelték Szombathely vadiúj bölcsődéjét, a Szedreskert Bölcsődét a déli városrészen. Az ünnepségen jelen volt dr. Nemény András polgármester, dr. László Győző és Horváth Attila alpolgármesterek, Tóth Kálmán, a körzet képviselője, Kelemen Krisztián tanácsnok, Putz Attila képviselő, az Oktatási, Kulturális és Civil Bizottság elnöke, Sebestyén Bianka, a Szombathelyi Egyesített Bölcsődei Intézmények (EBI) vezetője, az intézmény dolgozói, valamint az ide járó gyerekek és szüleik is.
„A jövőbe fektettünk”
Elsőként dr. Nemény András polgármester köszöntötte a résztvevőket. Mint mondta, ez valóban egy ünnep, hiszen jól emlékszik arra a napra, amikor 2023 decemberében itt állt Tóth Kálmánnal és Sebestyén Biankával egy sajtótájékoztatón, miközben a háttérben még csak a földmunkák zajlottak, és megígérte, hogy 2025 januárjában nemcsak az épület fog állni, hanem már birtokba is veszik azt a bölcsisek.
„Őszintén szólva, leginkább csak reméltem, hogy ez tényleg meg fog történni és minden abban az ütemtervben halad majd, amit elképzeltünk. Meg kell valljam, általában van nagy képzelőerőm, de amikor arról van szó, hogy valamilyen papíron lévő rajzból kellene épületeket elképzelnem, vagy mondjuk kiállok a szabadba, és még csak a földmunkák zajlanak, akkor nagyon nem vagyok ebben jó. Úgyhogy inkább a hitem volt meg, az viszont nagyon erősen. Hitem van leginkább abban, hogyha jó emberek összeállnak és együtt dolgoznak, akkor abból valami csodálatos dolog tud születni. És itt nagyon jó emberek álltak össze, így azt láttam, hogy minden feltétel adott ahhoz, hogy sikerre legyen ítélve ez a projekt” – mondta.
Hozzátette: a tavaly áprilisi bokrétaünnepnél pedig, látva az épületet, ami már a képzeletét is lendületbe hozta, már nagyon bátran és magabiztosan tudta mondani, hogy a város egyik legjobb bölcsődéje lesz ez. Egy olyan pont, ami a helyi közösség, Szentkirály jövőjéről is szól, hiszen egy bölcsőde a jövő iránti elkötelezettség szimbóluma. Persze nagyon fontosak az infrastrukturális feltételek ebben a városrészben is – mondta –, hiszen az emberek mindig azt mondják, utak, járdák, hidak kellenek sok egyéb más mellett, de talán még ennél is fontosabb, hogy tudjunk gondoskodni a saját gyerekeinkről.
„Azt gondolom, hogy mindent megkaphatnak majd itt a gyerekek: a bölcsőde biztonságot fog adni, egy szeretetteljes környezetben, modern eszközökkel, de úgy, hogy közben a hagyományainkat is végig meg tudjuk tartani. Itt teszik a gyerekek életük első legfontosabb lépéseit és ezek nem lehetnek göröngyösek. Tudom, hogy a legnehezebb dolog a világon az, amikor akár csak átmeneti időre is, de el kell engednünk a gyerekeket, hiszen a legféltettebb kincseinket akarjuk másokra bízni. De higgyék el, itt kimondottan jó helyek lesznek. Itt megvan a szakmai tudás, a barátságos környezet és a nagyon barátságos emberek és ez volt a célunk abban a pillanatban, amikor 600 millió forintot pályáztunk meg az Európai Uniónál erre a projektre és vállaljuk a működési költségeket a nagyon nehéz a gazdasági helyzet ellenére is. De ez egy édes teher, mert a jövőbe fektettünk, mert hiszünk önökben, a gyerekeinkben és a közösségünkben” – emelte ki, majd köszönetet mondott mindenkinek, aki részt vett a projektben és azt kívánta a dolgozóknak, gyerekeknek, szülőknek, hogy lakják be az épületet, tegyék igazán otthonossá, vigyázzanak rá, és szeressék, hiszen ez egy nagyon jó hely.
„A hagyományok köteleznek”
Tóth Kálmán, a déli városrész önkormányzati képviselője köszöntőjében elmondta: szívét-lelkét beleadta a bölcsőde létrejöttébe, akárcsak a tervező és a kivitelezőcsapat, hiszen mindannyian végig itthon voltak, neki végig ez a gondolat motoszkált a fejében az alatt az egy-másfél év alatt, amióta megfogant a gondolat, és elindult az egész beruházás. „Itthon volt a tervező, amikor kijött, és azt mondta: srácok, ez az épület pont erre a terepre van kitalálva. Itthon voltak a munkatársaim a Városfejlesztési Kft.-nél, akik az első pillanattól kezdve biztosítottak arról, hogy ez létre fog jönni, még akkor is, amikor első nekifutásra nem tudtuk megvalósítani a projektet. Itthon volt az EBI vezetője, amikor megkérdeztem, hogy mi lesz a bölcsőde neve, és azt mondta, hogy mit kell ezen gondolkodni: Szedreskert” – mesélte, megköszönve mindenki munkáját.
Felidézte, hogy egy nagyon leromlott épületkomplexum állt itt, de mivel azt is mindenki a magáénak érezte valamilyen szinten, nagyon odafigyelt a kivitelező és a tervező is arra, hogy amit csak lehet, megtartsanak ebből az emlékből. Ezért tartották meg a régi kutat, igaz, már csak díszkútként és ezért épült egy fal is a régi épület tégláiból, melyen egy tábla is emlékeztet arra, hogy milyen intézmény állt itt.
„Mi a folytonosságban hiszünk. Abban, hogy a déli városrész és Szentkirály hagyományai köteleznek minket. És amikor voltak rosszabb időszakaink, amikor elvesztettük az iskolánkat és az óvoda egyedül maradt, mint intézmény, nekem már akkor megvolt az a gondolatom, hogy ez nem lehet így. Mivel az iskolák már nem hozzánk, a városhoz tartoznak, hanem az államhoz, tudtuk, hogy az alsó szinten van dolgunk: bölcsődét tudunk adni és sikerült is, flottul lebonyolítottuk a beruházást” – jelentette ki, hozzátéve, büszke, hogy képviselősége alatt elkészült az intézmény.
Egyedi, modern, fenntartható, környezettudatos
Sebestyén Bianka, az EBI vezetője arról beszélt, ez nemcsak egy újabb létesítmény a város életében, hanem egy olyan hely, ahol a legkisebbek biztonságban és szeretetben nevelkedhetnek, miközben szüleik nyugodtan végezhetik a munkájukat. Ez intézményhálózatuk kilencedik bölcsődéje, amivel ismét történelmet írnak, hiszen ez a második új bölcsőde Szombathelyen, ami a saját elképzeléseik, terveik szerint épülhetett meg.
„Nagy igény van a bölcsődei férőhelyekre. 12 évvel ezelőtt 380 férőhelyről indultunk, és a mai nappal 640 férőhelyes lett az intézményhálózatunk. Mi ez, ha nem nagyléptékű fejlődés, előrehaladás, jövőbe tekintés? Az új épületet sok egyedi elgondolás, modern, fenntartható, energiatakarékos kialakítás jellemzi. Egyedi a térrendezés, egyes helyiségek kialakítása, a városban egyedülálló módon korszerű napelemmel és hőszivattyúval lett felszerelve a bölcsőde. Minden csoportszobához saját fürdő és öltöző tartozik, három szín és három különböző kisállat szimbólum alapján, jól elkülönítve, segítve a gyermekeket a saját biztonságos tereik megtalálásában: a sárga a cica, a narancs a nyuszi, a zöld a kutya. A játszóudvar két tematikus részletre oszlik az állatok és a természet témakörében, a telepített játszóeszközök magas minőségűek, sokféle színes növényzet átgondolt ültetése, esztétikus elrendezése történt és az utcafronton megóvásra került két értékes tiszafa is” – sorolta.
Külön, név szerint köszönetet mondott mindenkinek, akinek hála megszülethetett az épület, ám, mint mondta, egy bölcsőde nem csak egy tervezői konstrukció. A szellemisége, a szakmai tartalma, a benne dolgozók elhivatottsága teszi teljessé, ebben a bölcsődében a környezeti nevelés, a környezet védelméhez és megóvásához kapcsolódó szokások alakítása, a környezettudatos magatartás megalapozása kap központi szerepet. Kiemelte a kollégákat is, akik elhivatottsága, szakmai tudása és szeretete a legfontosabb pillérei az intézménynek.
Szólt a szülőkhöz is: „Tudjuk, hogy gyermekeik számára a legjobbat szeretnék, és mi itt, ebben az új bölcsődében arra törekszünk, hogy ezt a bizalmat meg is háláljuk. Modern, barátságos környezetet teremtettünk, amely a legkorszerűbb nevelési módszereket és eszközöket kínálja. Célunk, hogy gyermekeik számára egy második otthont nyújtsunk, ahol örömmel töltik napjaikat, és ahol életük legelső fontos lépéseit megtehetik.” Kiemelte: a bölcsőde megnyitása nem csak a helyi közösség számára nyújt lehetőséget, hanem hosszú távon is hozzájárul a város fejlődéséhez és a családok jólétéhez.
„Egy új fejezet kezdete, tele reménnyel és lehetőséggel”
„Külön öröm számunkra, hogy ez az új bölcsőde egy templom közvetlen szomszédságában épült. Az, hogy ma nem csak egy épületet avatunk fel, hanem meg is áldjuk azt, különleges lelki többletet ad ennek az eseménynek. A házszentelés szertartása emlékeztet bennünket arra, hogy minden, amit teszünk, nem csak fizikai, hanem lelki értelemben is jelentőséggel bír. Hiszem, hogy ez az áldás erőt ad majd a mindennapi munkánkhoz, és megerősíti közösségünket abban a hitben, hogy a gyermekek nevelése az egyik legszentebb feladat. Az új bölcsőde megnyitása egy új fejezet kezdete, amely tele van reménnyel és lehetőségekkel. Bízom benne, hogy ez az intézmény hosszú évekig szolgálja majd a közösséget, és hogy a gyermekeink itt találják meg az első barátokat, az első mosolyokat és a legfontosabb tanulságokat az életükben” – zárta.
A beszédek után a Szombathelyi Egyesület Bölcsődei Intézmény Csiribiri Kórusának ünnepi műsora következett, a dalokat pedig nemhogy szájtátva, de táncolva hallgatták a legkisebbek. Utánuk az ELTE SEK Szökős Néptáncegyüttesének két táncosa, Horváth Mirtill és Pál András Bálint is táncra perdült, zárásként pedig Ipacs Bence plébános megszentelte a Szedreskert Bölcsőde tornaszobáját és csoportszobáit is.
CzB
Fotó: Nagy Jácint
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.