Egy tisztább, rendezettebb Szombathelyért közösen kell tenni
Dr. Nemény András polgármester a sajtótájékoztató elején hangsúlyozta, hogy Szombathely városvezetésének egyik kiemelkedő célja a közterületek rendezettségének és tisztaságának folyamatos biztosítása. Úgy fogalmazott, elég nagy a baj Szombathelyen, ezért muszáj valamit tenni. Ez azonban nemcsak politikai döntés, hanem a késztetést belülről, szívből kell érezni, szemléletváltásra van szükség. Csak együtt, közösen lehet tenni ez ügyben, ezért indítják el a „Vigyázzunk Együtt Szombathelyre!” elnevezésű köztisztasági programot.
A polgármester elmondta, hogy a zöldterületek rendezésére az elmúlt évekhez képest 90 millió forint többletfedezet áll a parkfenntartó cég, a Szompark Kft. rendelkezésére, ezen a járvány ellenére sem változtattak. A közgyűlés elé kerülő előterjesztésben példamutatásra ösztönzik a képviselőket. Arra kérik a 14 egyéni választókerületi képviselőt, hogy az idei évtől minden évben legalább egy alkalommal szervezzenek szemétszedést a körzeteikben. Ezzel ugyanis jelentősen hozzájárulhatnak a körzetük szebbé és tisztábbá tételéhez a lakosság bevonásával. Ezen kívül a „Te szedd!” akcióhoz hasonlóan évente 1 alkalommal „Városi nagytakarítást” is szerveznek majd. Továbbá kezdeményezik a „Fogadj örökbe egy parkot” program elindulását is, melyben felhívással fordulnak a városban működő gazdasági társaságokhoz, civil szervezetekhez, intézményekhez, baráti társaságokhoz. Erre a kezdeményezésre egyébként már most is van jelentkező. A polgármester hozzátette, hogy reméli, ilyen formában mindegyik parknak lesz őre.
Elmondta még, hogy az illegális hulladéklerakás elleni küzdelem elején járnak, de pozitív tapasztalataik vannak. Külön figyelmet fordítanak a Parkerdőre, ahol komoly méreteket ölt az illegális szemétlerakás. Ezen kívül a bevásárlóközpontok parkolóinak rendezettsége érdekében a városvezetés megkereste a nagyobb kereskedelmi cégeket.
A polgármester hangsúlyozta még, szeretnék, ha Szombathely tiszta, szép, rendezett város lenne, ehhez együtt kell vigyázniuk a megyeszékhelyre.
Horváth Soma alpolgármester szerint is szemléletváltásra van szükség. Elmondta, hogy 2010 és 2019 között 51 millió forintot költött az önkormányzat az illegális hulladék elszállítására. A 2015-2016. években az illegálisan elhelyezett hulladékok elszállítására fordított összegek jelentős részét a szelektív hulladékgyűjtő szigetek mellett elhelyezett hulladékok elszállításának költsége jelentette.
Ezen mindenképpen változtatni szeretnének, ezt szolgálják a már megtett intézkedések, a kamerarendszer telepítése. Ennek hozománya, hogy jelenleg 4 folyamatban lévő büntetőeljárás és hat szabálysértési eljárás van az illegális lerakás miatt.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.