Vihar az orvosi ügyelet körül: az OMSZ felmondta a várossal kötött szerződést
Lassan 17 éve üzemel Szombathelyen az orvosi ügyeleti rendszer, ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) a mentők telephelyén, a saját járműparkjukkal, szakdolgozóikkal és komplett irányító rendszerükkel látja el a betegeket munkaidőn kívül. Dr. Puskás Tivadar szerdán arról tájékoztatta a sajtó munkatársait, hogy őt az OMSZ levélben értesítette, hogy ezt a szerződést felbontják, miután a közgyűlés nem szavazta meg az eddigi 30 millió forintos alapösszegen felüli további 32 millió forintot, ami a stabil működéshez kellene. „Veszélyesnek tartom, hogy egy kialakult, jól működő szisztéma, amit megszoktak a betegek és az ellátók is, az megváltozik, mert az ellenzéki többség szerint nem érdemes erre fordítani az anyagiakat” – fejtette ki véleményét a polgármester. A hiányzó pénz egyébként benzinre, gyógyszerekre kell kisebb részben, a legnagyobb hányada pedig bérekre. Az OMSZ ennek hiányában volt kénytelen bontani a szerződést, aminek három hónapos türelmi ideje van. Ez szeptember közepén jár le” – mondta dr. Puskás Tivadar.
Mire is kell a 32 millió?
A szombathelyi orvosi ügyelet finanszírozása még a két hónappal ezelőtti közgyűlésen került elő, amikor az ellenzéki többség és az egészségügyi szakmai bizottság egy feltétellel támogatta a duplájára emelt orvosi ügyeleti támogatást. „Már akkor javasoltuk, hogy a plusz összegről döntsenek később. Ezt fogadta el az új többség, azzal, hogy ha kell, a vizsgálat végén kiegészítik a most megítélt összeget” – mondta az ellenzéki összefogás polgármester-jelöltje. Itt elhangzott, aMarkusovszky Kórházhajlandóságot mutat az orvosi ügyelet működtetésére, saját eszközparkjával. Nemény András emlékeztetett: az egészségügyi szakmai bizottság kérésére és a közgyűlési döntés értelmében a polgármester levelet írt a mentőszolgálatnak, azt kérve, indokolják meg, hogy idén miért kérnek dupla annyi pénzt az ügyelet működtetésére, mint tavaly. A választ egyelőre nem ismerjük, így pontosan nem lehet tudni, hogy mire is kell az a 32 millió forint.
Két megoldás lehetséges
A polgármester szerint a jelenlegi helyzetet két módon lehet orvosolni, azaz biztosítani a szombathelyiek számára a működő ügyeletet: az egyik, hogy a közgyűlési többségben lévő ellenzék megszavazza a soron következő keddi ülésen a költségvetés-módosítást, és az eddigi 30 millió forinton felül további 32 millió forintot különítenek el az orvosi ügyelet éves finanszírozására, vagy a város maga vállalja, hogy megszervezi az ellátást. „Azokat az eszközöket, amik most az OMSZ tulajdonát képezik, be kell szerezni, fel kell állítani a rendszert, meg kell szervezni az irányítást” – hangsúlyozta dr. Puskás Tivadar.
Olcsóbban is működhet az ügyelet
Nemény András a Savaria Fórumnak azt mondta: garantálni tudja, hogy a város orvosi ügyeleti rendszere stabilan fog működni. Az Éljen Szombathely frakció felelősen gazdálkodik Szombathely pénzével az egészségügyben is. „Az ellátást végző szombathelyi orvosoknak akarunk többletpénzt adni és nem a mentőszolgálat budapesti vízfejének. Az ország nagyobb részében nem az OMSZ végzi ezt a szolgáltatást, így például a szombathelyi kistérségben, hanem más egészségügyi szolgáltató – jóval kevesebbért: harmadannyi pénzből működik, mint amennyiért korábban az OMSZ ellátta a feladatot. Biztosítani fogjuk az orvosi ügyelet folyamatos működését, az ehhez szükséges forrást rendelkezésre bocsájtjuk. A szolgáltatást az fogja végezni, aki a munkát végző szombathelyi orvosok részére több pénzt juttat” – nyugtatta meg a szombathelyieket Nemény András. (Kéner Balázs)
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.