Vihart kavart egy prédikáció Szentkirályon, március végétől ismét lesz állandó plébánosa a közösségnek
Megkerestük Tóth Kálmánt, aki nem kívánta különösebben kommentálni az írást, annyit elmondott, hogy a levél után rengeteg támogató hozzászólást kapott hívő emberektől, akiket megsértettek az elhangzott mondatok. A képviselő úgy nyilatkozott, az emberek azért járnak templomba, mert különösen a háborús időkben nyugalomra és békére vágynak, nem pedig konfliktusra. Tóth Kálmán az elhangzott beszédet politikailag elfogultnak találta és jelezte, a belpolitikai témák tárgyalása nem volt divat a szentkirályi templomban.
A belpolitika nem a templomba való
A képviselő levelében ezt írta:
Tisztelt Püspök Úr!
Békétlen időkben még nagyobb az egyház felelőssége, mint béke idején. Különösen igaz ez egy olyan helyen, ahol továbbra is elvarratlan történetként lebeg fejünk felett plébánosunk leváltásának az ügye. Próbáltunk minden módon tudáshoz jutni ebben a témában, de azóta sem sikerült. Ebből egyenesen következik, hogy az ügy egyáltalán és semmilyen módon nem jutott nyugvópontra közösségünk körében. Ebbe az eleve nyugtalan helyzetbe tenyerelt bele az ide kirendelt ferences pap a mai szentmiséken. Politikailag elfogult prédikációjával számos hívet megsértett, volt, aki felállt, és távozott a templomból. Ez a tette – nemcsak emiatt – több ponton is elfogadhatatlan:
1. Egy, a szomszédunkban zajló háborúval kapcsolatban semmilyen módon nem tehet áldozathibáztató megjegyzéseket, különösen nem, amikor magyar nemzettestvéreink is nagyon komoly veszélyben vannak Ukrajnában.
2. A belpolitikai témák templomban való tárgyalása nálunk soha nem volt divat. Nincs rá szükségünk, és a jövőben sem kérünk belőle. Biztos lehet abban, hogy a kormánypártra való szavazásra buzdítás nem marad következmények nélkül. Erről többször beszéltünk személyes találkozásaink során, és akkor Ön helyeselte a politikamentes misékről szóló gyakorlatot. Csak bízhatok abban, hogy egyedi akcióról, és nem valamiféle központi utasításról van szó.
Minden erőmmel fel fogok lépni az ellen, hogy a papok a misékre behozzák a politikát. Hangsúlyozom, hogy eddig ez nálunk még csak téma sem volt. Ez a helyzet azóta áll fent, hogy Ön a papunk felmentése mellett döntött. Kérem, hogy legalább döntésének ezt a negatív következményét orvosolja. Nem tudom, hogy mi lesz a háborúval, és nem tudom, hogy alakulnak a dolgaink itthon. De az biztos, hogy nekünk itt bármilyen forgatókönyv esetén együtt kell tudnunk élni, és egymás szemébe kell tudnunk nézni. Az egyház szerepe ebben egészen biztosan nem a közösség tagjai közötti ellentét szítása, sokkal inkább szervező erőként a közösség összetartása. Ebben kérem, és várom segítségét.
Székely János püspök csütörtökön jelentette meg a közleményét az esetről. Ebben egyebek mellett azt írja, a korábbi plébános betegszabadságát tölti, helyére Ipacs Bence kerül, aki szolgált már Szentkirályon.
Aggodalom, nem pártpolitikai állásfoglalás
Székely János közleménye:
Az atyák áthelyezésekor mindig kettős szempontot, a közösség javát és atya helyzetét vesszük figyelembe. Így történt ez Szentkirály esetében is. Pete Polgár Máté atya kiváló lelkipásztori munkát végzett Szentkirályon és Táplánszentkereszten. Nagyon sok embert vezetett közelebb Krisztushoz prédikációival, hittanóráival, lelkesedésével, írói tehetségével. Betegszabadságra volt szüksége, hogy újra teljes erővel szolgálhasson majd. Mivel a plébánia nagy lélekszámú és hitét aktívan gyakorló közösség, ezért nem vártuk meg a szokásos nyári áthelyezések idejét, hanem márc. 31-i hatállyal kineveztem Ipacs Bence atyát Szentkirály plébánosává. A hívek jól ismerik, kérem, hogy fogadják őt nagy szeretettel.
Az Ukrajna elleni agressziót, a háborús erőszakot a leghatározottabban elítéli egyházunk. Hidász Ferenc atya Ukrajna egyik legnagyobb ismerője Magyarországon, kiválóan beszéli a nyelvet, hosszú éveket töltött ott, mint a Munkácsi Egyházmegye helynöke. Amikor beszédében a fegyverszállítmányok negatív voltát említette, az ott élők iránti aggodalom szólalt meg benne, nem valamiféle pártpolitikai állásfoglalás.
Imádkozzunk a háború mielőbbi befejezéséért! Tegyünk minél többet a menekültekért! Egyházmegyénk több kárpátaljai magyar és ukrán családot befogadott (a Szombathelyi Annunciáta házba, a Celldömölki Kolostorba és hamarosan a Püspökmolnári Plébániára is). A Szombathelyi Karitász szívesen fogad élelmiszert, valamint 5 db. kisméretű hűtőszekrényt és 5 db. mikrohullámú sütőt a családok számára. Tegyünk meg minden lehetőt az otthonukból, a háború borzalmai elől elmenekültekért!
A püspök válasza előtt megszólalt P. Tokár János OFM gvardián, plébános, ő szombathelyi ferencesek nevében válaszolt – ebbe a rendbe tartozik a Szentkirályon a szóban forgó misét tartó pap is.
Nem kívánunk beleállni politikai vitába
Tisztelt Tóth Kálmán Úr!
Üdvözlöm a katolikus, vallását is gyakorlók körében! Jó tudni, hogy ilyen aktív tagja a helyi közösségnek.
Onnan érzem magam megszólítva, hogy Dr. Székely János püspök atya közösségünket kérte meg a Szentkirályi Plébánián a helyettesítésre. Örömmel vállaltuk és tesszük ma is.
Hálát adok a jó Istennek, hogy az Egyházból még nem veszett ki a diszkréció. És máig érvényes lelkiségi, lelkületi cél, ha a „minden módon tudás” és a „semmilyen módon nyugvópontra nem jutás” a mi közösségeinkben első-sorban a Fölséges Isten arcának keresését jelenti.
Rendtársam védelmében hadd mondjam el, hogy 10 évet töltött a Kárpátaljai Ferences Misszió szolgálatában közvetlenül Majnek Antal püspök atya munkatársaként (helynök). Mélyen empatikus ember, aki sok szenvedést, fájdalmat, bajt látott. (Erről könyvet is írt: Katolikus üldözés Ukrajnában és Kárpátalján 1917-1991 címmel. Bizonyára szívesen ad belőle egy dedikált példányt Önnek is olvasásra.) Ma is ez él benne: az ártatlanok, a menekülők, a kicsinyek védelme. Ez volt a prédikációjának az „elfogultsága”. Politikai felhangja pedig, hogy mindaz, aki több fegyvert és ezáltal még nagyobb háborút akar – felelőtlen. Szerintem is vállalható lelkipásztori hozzáállás. Ha imádkozunk a békéért, elvárható, hogy ne csak valamiféle pacifista „szólam” legyen, hanem hiteles, tetteinkben is követhető!
A mi kis ferences közösségünk nem kíván beleállni semmilyen politikai vitába. Nem tudjuk és nem is próbáljuk ilyen módon az embereket befolyásolni, mert az Ön levelén keresztül is láthatjuk, hogy ez félelmet, indulatokat generál.
Ugyanakkor mint hívő katolikust és felelősen gondolkodó hittestvéremet kérem, hogy az intésben Jézus tanítását kövesse: „15Ha vétkezik ellened testvéred, menj, fedd meg őt négyszemközt. Ha hallgat rád, megnyerted testvéredet. 16De ha nem hallgat rád, vigyél magaddal egy vagy két másikat, hogy két vagy három tanú bizonyítsa az ügyet. 17Ha azokra sem hallgat, mondd meg az egyháznak.” (Mt. 18. fejezet) Bizonyára egy ilyen megoldás segít ab-ban, hogy ne éppen az Ön által írt levél legyen a politikum, a kampány része.
Ebben az Egyházmegyében már többször tapasztalhattam azt a fájdalmas jelenséget, hogyha „nem viselkedsz, elmegyek és megmondom a püspök úrnak” – méltatlan szereposztás mind a Püspök atya, mind a levélíró számára!
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.