Világító felhők ragyogták be a szombat hajnali égboltot
A szombat hajnali világító felhők mert ne csak a keleti, hanem szinte az egész égboltot beborították a naplementét megelőző időszakban ( legalább olyan 40-45 fokos magasságig láthatóak voltak) - írja az Időkép.
Hazánkban nagyjából június elejétől augusztus elejéig lehet megfigyelni a jelenséget, napnyugtát követően, illetve napkeltét megelőzően másfél-két órával. A világító felhők a mezoszféra felső határánál, csaknem 80-90 km-es magasságban szoktak megjelenni - tehát jóval magasabban azoknál a felhőknél, amik időjárásunkat befolyásolják.
Elsősorban kozmikus eredetű porszemcsékre, mikrometeoritokra kondenzálódott, fagyott vízpára alkotja őket, melyekről visszaverődik a Nap fehér fénye, amely a sztratoszférán áthaladva kékes árnyalatot kap.
Fotó: Éjszakai világító felhő (noctilucent cloud) Salgótarján felett 2024. július 13-án hajnalban. A jelenséget a légkör nagy magasságú, 80-85 kilométeres rétegében lévő jégkristályok okozzák, amelyek visszaverik a horizont alatt lévő Nap fényét. A jelenség a nyári hónapokban, főleg júniusban és július első felében fordul elő. MTI/Komka Péter
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.