Világjárók: egy szigetország a történelem sodrában
A több mint 7000 éves múltra visszatekintő Málta lenyűgöző tengerpartjáról, ősi építészetéről és meleg, napsütéses időjárásáról ismert. A sziget lenyűgöző történelemmel rendelkezik. A régészeti bizonyítékok szerint ie. 5200-től már lakták. Az évszázadok során Máltát különféle civilizációk uralták, köztük a föníciaiak, rómaiak, arabok és Szent János lovagjai. Málta történetének talán legjelentősebb eseménye az 1565-ös nagy ostrom volt, amikor a lovagok a helyi lakosság segítségével sikeresen megvédték a szigetet a megszálló oszmán hadsereggel szemben. A 19. és 20. században Málta brit gyarmat volt, és a szövetséges erők stratégiai bázisaként fontos szerepet játszott a második világháborúban. 1964-ben nyerte el függetlenségét, majd 1974-ben vált köztársasággá. Ma Málta az Európai Unió tagja, lakossága körülbelül 500 000 fő.
Kultúrája egyedülálló keveréke a hosszú és változatos történelm hatásainak. A máltai nyelv, amely az ország hivatalos nyelve, egy sémi nyelv, olasz, arab és angol hatásokkal. A sziget építészete is stílusok keveréke. Az ország lakói meleg vendégszeretetükről ismertek. Konyhája szintén kiemelkedő, a friss tenger gyümölcsei, a tészta és a péksütemények a kihagyhatatlan ételek közé tartoznak.
Málta egyik legnagyobb vonzereje a gyönyörű tengerpart, kristálytiszta vízzel és lenyűgöző strandokkal. A Comino szigetén található Kék Lagúna élénk kék vizével és fehér homokkal az egyik legnépszerűbb pihenési hely.
A főváros, Valletta szintén kötelező látnivaló, gyönyörű barokk építészetével és gazdag történelmével. A látogatók felfedezhetik a város számos múzeumait és galériáit, köztük a Nemzeti Régészeti Múzeumot, amely a sziget legfontosabb ókori műtárgyainak ad otthont. További fontos látnivalók közé tartozik Mdina ősi városa, Málta megalitikus templomai (amelyek a világ legrégebbi szabadon álló építményei közé tartoznak), valamint Birgu történelmi városa, amely jelentős szerepet játszott az 1565-ös nagy ostromban.
Ebbe a gyönyörű ország gazdag történelmébe és kultúrájába enged betekintést Várnainé Balogh Beáta régésztechnikus, történelemtanár segítségével az AGORA Savaria Nonprofit Kft. által szervezett előadás.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.