Visszatérés az intézményekbe
Sok család élete tért vissza legalább nagyjából a régi kerékvágásba, miután a kormány úgy döntött, alsó tagozatban április 19-től újraindul a jelenléti oktatás. Az iskolák március 8-án zártak le, hat hetet online tanultak a legkisebbek is. László nyolcéves kislányát hozta iskolába a hosszúra nyúlt szünet után. Kérdésünkre elmondta, Anna már nagyon várta, hogy újra láthassa az osztálytársait, hiányzott neki a közösség. Az elsős tananyagot otthon megtanulni még úgy is nagyon nehéz volt, hogy az órákat Google Meet-en keresztül tartották, így lehetőség volt kérdezni, a gyerekek együtt haladtak, bevárták, aki esetleg lemaradt.
Persze így is oda kellett ülni mellé, segíteni, motiválni, mert Anna nagyon nehezen értette meg, hogy itthon ugyanaz a dolga, mint az iskolában, fűzte hozzá az apuka. Erika is otthon tanult a kisfiával a lezárás alatt, miközben a munkáját is ellátta home office-ban, és a kisebb, óvodás testvérről is gondoskodott. Rémálom volt egyszerre tanulni, dolgozni, háztartást vezetni, többfrontos harcnak éreztem a mindennapokat, fogalmazott az anyuka. Arra a heti egy-két napra, amikor személyesen meg kellett jelennie a munkahelyén, a férje vett ki szabadságot, így jelentősen megcsappantak a szabadnapjai. Ezzel az is kérdésessé vált, hogyan oldják majd meg a nyári szünet alatti gyerekfelügyeletet.
Távolléti engedély
Szakértők szerint túl vagyunk a járvány harmadik hullámának csúcsán, néhány szülő mégis biztonságosabbnak gondolta, ha továbbra is otthon tartja gyermekét. Szerettük volna megtudni, hogy a Szombathelyi Tankerület iskoláiban hányan döntöttek úgy, hogy távol maradnak a jelenléti oktatástól, de kérdéseinkre nem kaptunk választ. Az intézményekben jellemző, hogy alacsony az otthon maradt tanulók aránya, aki mégis így döntött, a bizonytalan járványhelyzet miatt tette. Az egyik szülő kérdésünkre elmondta, tart attól, hogy a gyermeke megfertőződik a nagy létszámú közösségben, és hazaviszi a fertőzést az idős nagyszülőknek. Mivel meg tudja oldani az otthoni munkát és tanulást, inkább ezt a megoldást választotta. Ezeket a kéréseket az igazgatókhoz kell eljuttatni.
– Készültünk az újranyitásra, sőt, mi igazán arra készültünk, hogy jönnek a felsős tanulóink is. Sajnos velük még nem találkozhatunk, az alsósok érkeztek meg hétfőn reggel. A higiéniai intézkedéseket megtettük, fertőtlenítettük az iskolát, lázméréssel, kézfertőtlenítéssel fogadtuk a gyerekeket, ahogy a rendkívüli szünet előtti időben is – tájékoztatott Sátory Károly, a Reményik Sándor Evangélikus Általános Iskola igazgatója. – A szülőket levélben értesítettük arról, hogy két lehetőségük van. Vagy jönnek a gyerekek iskolába, vagy alapos indokkal otthon maradnak. Kaptunk szülői kéréseket arra vonatkozóan, hogy maradjanak otthon a gyerekek, ez osztályonként átlagban 4-5 tanulót jelent.
A távolmaradást az intézményvezető engedélyezheti, ez igazolt hiányzásnak számít.
Online kapcsolattal vagy anélkül
Az órai anyagot és a házi feladatot a KRÉTA-rendszerbe töltik fel, és az otthon maradt tanuló a saját tempójában haladhat vele, akár szülői segítséggel. Vannak iskolák, ahol a diákok online bekapcsolódhatnak az órai munkába, de ezt az EMMI rendelete szerint nem kötelező biztosítani, a legtöbb intézményben nincs is rá lehetőség. A Gothard Jenő Általános Iskolában megoldják, hogy az otthon maradt tanulók valós időben figyelemmel kísérhessék a tanórát.
– Tavaly kialakítottuk minden évfolyamon a Google Classroom platformját, amit a pedagógusaink nagy része nagyon hasznosnak vél, és alkalmazzák is. Így a diákjainknak lehetőségük van otthonról bekapcsolódni az osztályteremben folyó óra menetébe, nem maradnak le, kérdezhetnek, együtt haladhatnak a társaikkal a tananyagban – mondta el Nagyné Tancsics Ildikó, a Gothard iskola intézményvezetője. Az iskolákban a csoportbontásos órákon megoldható, hogy a tanulók másfél méter távolságban üljenek le, az összevont tanórákon azonban a legtöbb helyen maszkot kell viselni, ahogy a közösségi terekben, a mosdókban, folyosókon is.
A felső tagozatosok és a középiskolások jelen állás szerint május 10-én térhetnek vissza az iskolapadba.
Kinyitottak az ovik is
Az előzetes felmérések szerint a szombathelyi ovisok 65 százaléka tért vissza az intézményekbe hétfőn. Sok szülő már nem tudta megoldani az otthoni felügyeletet. Továbbra is működik a zsiliprendszer, a szülő az épület bejáratánál adja át gyermekét a dajkának vagy az óvónőnek, és délután is itt várakozhat rá. A gyerekeknek belépésnél testhőt mérnek, fertőtlenítik a kezüket, figyelnek a távolságtartásra, ezért csoportösszevonások sincsenek. A Barátság Óvodát viszont szerdától lezárták az intézmény egyik dolgozójának pozitív tesztje miatt.
kzs
Fotó: Nagy Jácint / Savaria Fórum
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.