Vita Táplánszentkereszten a zöldhulladék-feldolgozóról
A múlt pénteken délután 5 órára teljesen megtelt a tápláni művelődési ház. Amint arról elsőként a www.ugytudjuk.hu beszámolt: a helyi képviselő-testület februárban kapott egy megkeresést Péter Imrétől, aki rámutatott egy konkrét területre, hogy az alkalmas lenne zöldhulladék-kezelő létesítésére. Igaz, hogy a terület a falu szélén van, ám alig pár tíz méterre vannak tőle lakóházak, sőt, a közelben egy temető is fekszik. A testület később egyhangúlag adott zöld utat az ötletnek, úgy, hogy a lakosságot teljes mértékben kihagyták a folyamatból.
Ez azonban nem akadályozta meg a táplániakat abban, hogy aláírásgyűjtésbe kezdjenek, és azt kérték: függessze fel a beruházást a kivitelező. Több százan látták el szignójukkal a dokumentumot, amelyet eljuttattak a hivatalba. A polgármester aztán a múlt péntekre lakossági fórumot hívott össze, hogy tisztázzák a kérdést.
Perl János polgármester hosszú bevezetőjében idézett egyebek mellett az alaptörvényből, majd a környezetvédelem fontosságát hangsúlyozta, Jelezte: sokaknak problémát okoz az úgynevezett nyesedék elszállítása, az égetés pedig szintén nem jelent megoldást. Egy ideig türelemmel hallgatták a falu vezetőjének beszámolóját az érdeklődők, de később már igyekeztek kérdéseket is megfogalmazni a testület tagjai felé. Parázs vita bontakozott ki, a lakók nem elsősorban a beruházás ellen foglaltak állást, sokkal inkább azt sérelmezték, hogy miért a lakóövezet közvetlen közelében kezdődött meg az építkezés. A beruházást működtető Fakus Alpin Kft. szakemberei is érveltek az üzen létrehozása mellet, kiemelték, Cserszegtomajon már működik egy zöldhulladék-feldolgozó gyáruk, és ott semmiféle problémát nem okoz a mindennapokban. Jelen állás szerint a mostani kalkulációjuk alapján kéthavonta darálnak majd egy, másfél napot, közben összehordják majd a zöld nyesedéket. Kiemelték: semmiféle bűz-, szag- vagy zajhatást nem okoznak a tevékenységükkel.
A lakók itt több alkalommal is kérdéseket fogalmaztak meg: sokak szerint a hulladék szállításával is gond lesz, és érdeklődtek: megvannak-e már a cégnek a működési engedélyhez szükséges szakhatósági engedélyei. Ezekkel még nem rendelkezik a Fakus Alpin Kft. Elhangzott az is, hogy mintegy 30 kilométeres körzetből hozzák majd ide a zöldhulladékot – ez sem szerzett nagy örömet a helybelieknek.
Egy idő után aztán az a kérdés is elhangzott: ki is Péter Imre, az önkormányzat ugyanis vele kötötte meg a bérleti szerződést, ám a fórumra nem ment el. Az sem volt világos, hogyha a Fakus Alpin Kft. a telep üzemeltetője és nekik van engedélyük hulladékkezelésre, akkor miért Péter Imrével, mint magánemberrel szerződött le a táplánszentkereszti önkormányzat.
A polgármester azzal próbálta nyugtatni a lakókat, nem igazán eredményesen, hogy a cég csak akkor működhet majd, hogy ha hatóságok mindent rendben találnak.
Lakosi Miklós, a lakosság részéről úgy fogalmazott: több mint 600 írták alá, hogy nem oda akarják a zöldhulladék-feldolgozót, mert egész egyszerűen tartanak majd a por- és a zajkibocsátástól. Az is megfogalmazódott: 2 darálás közötti kalkulált feldolgozásra kerülő mennyiség (a mintegy10-15 kamion) legalább 6-7-szerese a faluban keletkező mennyiségnek, ez pedig nem feltétlenül szolgálja a településen élők érdekeit. Kiderült továbbá, hogy a telepen raklapot, ablakkeretet, és hasonló termékeket is begyűjtenek – erről csak később kaptak tájékoztatást a táplániak. Lakosi Miklós kiemelte: a helybeliek kompromisszumkészek, támogatják a beruházást, de egy távolabbi területen.
Perl János a fórumot követően úgy fogalmazott, a telepen a helyi és környékbeli lakosoktól, önkormányzatoktól és vállalkozásoktól vennének át ágakat, nyesedékeket egyéb fahulladékot.
Ezek a tervek szerint kéthavonta egy-másfél nap alatt darálnák le, a darálékot azonnal elszállítanák a telepről egy olyan úton, ami a községet elkerüli. A polgármester szerint a zöldudvar létesítését szinte mindenki támogatta, annak elhelyezkedésével a környéken lakók nem értenek egyet, azonban a tevékenységre alkalmas, más önkormányzati tulajdonú ingatlan nem áll rendelkezésre.
A polgármester álláspontja szerint a zöldhulladék kezelése évek óta súlyosbodó gond, amit meg kell oldani. Ha a szakhatóságok nem fogadják el a vállalkozó által benyújtott dokumentációt, akkor a tevékenységhez szükséges engedélyek nélkül a zöldhulladék kezelése sem kezdődhet meg.
Az elhangzott érvek nem tudták legyőzni az előítéleteket, ezért a fórumnak várhatóan lesz folytatása, fogalmazott a polgármester.
Krilov István
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.