Víztorony, Savaria mozi és Savaria táncverseny: Új elemekkel bővült az értéktár
A Savaria Mozi
Az AGORA–Savaria Filmszínház 1973. augusztus 19-i megnyitása mérföldkőnek számított a szombathelyi mozgóképkultúra történetében. Az idén 50 éves filmszínház küldetését elsődlegesen filmszínházként működő funkciója mellett szerteágazó kulturális térként is meg lehet határozni. A filmek mellett 2007-től az AGORA tagintézményeként rendszeresek a koncertek, a kiállítások, ezek mellett könyvbemutatók, konferenciák, közéleti rendezvények, gyermekprogramok, ismeretterjesztő előadások, bábszínházi előadások színesítik a városi programkínálatot.
Közép-Európa egyik legnagyobb ívelt vásznával, hangrendszere és akusztikai jellemzői alapján az AGORA–Savaria Filmszínház az élvonalat képviseli, amely méltó versenytársa a város szélén működő Cinema City miniplex mozinak, miközben hangsúlyozza, megőrzi és ápolja magát, mint Szombathely helytörténeti különlegességét. A filmszínház art mozinak minősül, filmkínálatának legalább 50% magyar vagy művészfilm. A műsorrendi filmvetítéseken kívül rendszeresen megjelennek filmekhez kapcsolódó kiegészítő programok: filmbemutatók, közönségtalálkozók, ankétok, beszélgetések, filmekhez kapcsolódó előadások, illetve több filmklub is rendkívül népszerű.
A filmszínház nemcsak a város kulturális örökségének meghatározó eleme, de építészetileg is jelentős alkotás, amelyért Mátis Lajos építész 1974-ben Ybl-díjban részesült.
A Víztorony és környezete
A szombathelyi Víztorony a város egyik jelképe, amely szinte minden várost ábrázoló logón, grafikán megjelenik. Kevesen tudják, de Szombathely első víztornya Kolbenheyer Viktor tervei alapján 1898-ban épült. Az építmény két évtized múltán már nem volt képes megfelelni a megnövekedett igényeknek, így egy új korszerűbb épületre volt szükség, melyet a város másik pontján, a mai Brenner parkban, az akkori Szőkeföle elnevezésű területen állítottak fel. Az új Víztorony 1926-ban épült Sárkány István és Enyedi Béla tervei alapján. A torony 55 méter magas, víztartályának térfogata 800 köbméter. A város 1945-ös amerikai bombázása során a víztorony is találatot kapott. A helyreállítása nem sokkal később megtörtént, azonban 1978-ban megszűnt a funkciója. Az épület a 2020-as évek elejéig kihasználatlanul állt, viszont mindvégig a városkép meghatározó része volt. A felújítási projekt részeként az Víztorony az Octopus fantázianevet kapta, a vízhez való kötődés, valamint az új marketingelemek tervezőit megihlető nyolc külső tartóoszlop miatt, ami a polip karjaira emlékeztette őket. Az Octopus kifejezés nem igazán ragadt meg azóta, a helyiek továbbra is a Víztorony elnevezést használják.
A Víztorony jelenlegi funkciójában egy olyan innovatív, kreatív, kulturális közösségi tér, amely interaktív kiállításával a város legkorszerűbb turisztikai attrakciójának számít. Az épület a város turisztikai nullpontja, ahova a turisták érkezését ajánlja a turisztikai szakma, mert itt kaphat újszerű módon minden látogató információkat a városról és a környékről. A Víztornyot a Brenner parkon túl körülöleli a KRESZ park, amely szintén közösségi tér, és a gyermekek közlekedéskultúra-fejlesztésének gyakorlati tanulási színtere.
Savaria Nemzetközi Táncverseny
Az évente megrendezett Savaria Nemzetközi Táncverseny Szombathely egyik legmeghatározóbb kulturális és sporteseménye, amelyet az egész országban ismernek. A versenytáncosok számára a várost a rendezvény a világtérképre is feltette. Szombathely meghatározó brandje, kulturális terméke, a táncsport megkerülhetetlen hazai eseménye, amely egyszerre része a szombathelyi kulturális és sportörökségnek.
Az idén 60 éves Művelődési és Sportház legrégebb óta, 1966-tól folyamatosan megrendezett (kivételt jelent 2 pandémiás év) eseménye. A táncverseny ötlete Gál Ferusz József népművelőhöz kapcsolódik, akit szakmailag a Népművészeti Intézet munkatársa, Kaposi Edit is segített. A köztudatba hamar bekerült a program, mely anno a „béke és barátság gondolatának jegyében” született meg. Jó célt szolgált a táncverseny, mert „előmozdította a fiatalok barátságát”, és segített építeni a „népek közötti békés együttműködést”. A táncsport legjobb versenyzői minden évben szigorú szakmai zsűri előtt mutatják be latin, illetve standard táncokból szerzett tudásukat, felkészültségüket. A rendezvény közel hat évtizedes, 57 éves múltja méltán vívta ki a szakmai körök elismerését, és tette Szombathelyt nemzetközi szinten elismertté, a tánc fővárosává
Fotó: Nagy Jácint
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.