Voksolási infók: tessék választani!
Az egyik jelölőszervezet esetében felmerült, hogy szabályosan történt-e az aláírásgyűjtés, egy másik ívein pedig komoly problémákat tártak fel.
– Döntő többségében nem technikai jellegű és nem figyelmetlenségből adódó problémák merültek fel az ajánlások kapcsán, hanem például elhunyt személyek aláírása szerepelt az ajánlóíveken, vagy ugyanaz a személy többször szerepelt az ajánlóíveken, de teljesen más aláírásképpel. Azt is kiszűrtük, hogy valaki rosszul írta le a saját nevét nyomtatottan és az aláírását is tekintve. Rendkívül extrém hibák jelentkeztek az egyik jelölt (Normális Élet Pártja) ajánlóívén, ezért a választási bizottság arról határozott, hogy a rendőrség felé feljelentéssel él az ügyben. Vas megye 01. számú egyéni választókerületében a szavazólapokon 7 jelölt szerepel, őket vette jogerősen nyilvántartásba a Választási Bizottság, sorrendjüket sorsolással döntöttük el – tájékoztatta lapunkat a város jegyzője, aki a szombathelyi Választási Iroda vezetője.
Bizottságok a választáson
A Választási Bizottság választott és megbízott tagokból áll. A Választási Bizottság 3 választott tagját és 2 póttagját Szombathely Megyei Jogú Város Közgyűlése a 34/2022. (I.27.) számú határozatával választotta meg. A további egy-egy tagját az országgyűlési képviselők általános választásán az országgyűlési egyéni választókerületben jelöltet állító jelölő szervezetek, valamint az országgyűlési egyéni választókerületben induló független jelöltek bízzák meg.
A szavazatszámláló bizottságok szintén választott és megbízott tagokból állnak. A 72 szavazatszámláló bizottság választott tagjait Szombathely Megyei Jogú Város Közgyűlése a 74/2022. (II.24.) Kgy. számú és 75/2022. (II.24.) Kgy. számú határozatával választotta meg a Választási Iroda vezetőjének indítványára. A szavazatszámláló bizottságba a választókerületben jelöltet állító jelölő szervezetek, valamint a független jelöltek két-két tagot bízhatnak meg. Az eskütételre 2022. március 30-án 16.00 órakor az AGORA Művelődési Sportházban kerül sor.
72 szavazókör
A március 24-i adatok alapján 60.951 szombathelyi választópolgár járulhat az urnák elé április 3-án, és adhatja le voksát az országgyűlési választáson és népszavazáson a négy évvel ezelőttihez képest több, 72 szavazókörben. A Szombathelyen voksoló nem szombathelyiek számára egy külön szavazókör áll rendelkezésre a Kossuth utca 11-ben. A Margaréta Óvodához és a Vasi Skanzenhez tartozó szavazókörben a választópolgárok száma meghaladta az 1500 főt, ezért ezen szavazókörök mellett további szavazóköröket kellett kialakítani. Mind a kettő ugyanazokban az ingatlanokban működik majd, a Margaréta Óvodában és a Vasi Skanzenban is egy helyett kettő szavazókör lesz a mostani választáson.
Szombathelyen összesen 10 nemzetiséghez tartozóan 910-en szerepelnek a nemzetiségi névjegyzékben, közülük 367-en úgy regisztráltatták magukat, hogy az egyéni jelöltek mellett csak az adott nemzetiség országos listájára szavazhatnak. Aki az országgyűlési választásokra kiterjedően vetette magát fel korábban a nemzetiségi névjegyzékbe, ő egyéni jelöltre és nemzetiségi listára szavazhat, pártlistára nem voksolhat, de ezen változtathat március 30-ig azonosítás nélkül online vagy levélben, április 1-jén 16.00 óráig pedig személyesen vagy online azonosítással kérheti a törlését.
Határidők, igazolványok
A szavazók március 25-ig jelentkezhettek át másik szavazókörbe, vagy vonhatták vissza átjelentkezésüket. Braille-írásos szavazósablont is eddig az időpontig lehetett kérni. Március 30-ig nyújtható be a külképviseleti névjegyzékből való törlési kérelem, és mozgóurnát is szerdáig lehet kérni levélben, utána ez már csak személyesen, online azonosítással vagy meghatalmazott útján igényelhető legkésőbb a választás napjáig. Lapzártánkig 454 választópolgár kért mozgóurnát egészségi állapotára és mozgásában korlátozottságára tekintettel.
A választáson a személyazonosságot, a személyi azonosítót és a lakcímet kell igazolni. Az elsőre a személyi, útlevél, a jogosítvány, másik kettőre a lakcímkártya alkalmas – vagy ezek híján a megfelelő hatósági igazolások szükségesek. Fontos, hogy a veszélyhelyzet idején lejárt okmányokat érvényesnek kell tekinteni, azaz érvényes az a személyazonosító igazolvány, vezetői engedély, illetve útlevél, ha az érvényességi ideje 2020. március 11-i vagy azt követő időpont.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.