Vörösiszap-katasztrófa: tíz éve magukban hordozzák a tragédiát
A zagytározó északnyugati sarkánál szakadt át a gát, a több százezer köbméter vörösiszap 40 km2-en terült szét. Embermagasságban hömpölygött végig Kolontár utcáin, házakat, parkokat öntött el, autókat, állatokat sodort magával. A szennyező anyag kipusztította a Torna-patak teljes élővilágát, jelentősen károsította a Marcalt, elérte a Rábát, a Mosoni-Dunát és a Dunát is.
A vörösiszap a timföldgyártás mellékteméke, folyékony, sűrű, lúgos kémhatású, nehézfémtartalmú anyag, amely a bőrt égési sérülésekhez hasonlóan kimarja. A mentést a honvédség kezdte meg, a lúgot savval semlegesítették, a vizeket gipszporral, ammónium-nitrát műtrágyával próbálták megóvni.
Vas megyei vonatkozások
A katasztrófa helyszínére Vas megyéből, Szombathelyről is érkeztek mentőalakulatok.
Azonnal horgászati tilalmat rendeltek el a Marcal folyón, a Sporthorgász Egyesületek Vas Megyei Szövetsége arra figyelmeztetett mindenkit, hogy tilos a szennyezés miatt elhullott halakat a vízből eltávolítani, elfogyasztani. Veszélybe került a Merseváti-tó is. A katasztrófavédelem munkatársai és önkéntesek is segédkeztek a védekezési munkákban. Szakemberek folyamatosan mérték a Marcal vizének PH-értékét. A szennyezés óránként 1,5-2 km-es sebességgel haladt előre. A mentést az esőzések is nehezítették. A tisztítási munkák 2012 első félévéig elhúzódtak.
A gátszakadás a vasúti közlekedésben is gondot okozott. Súlyosan megrongálódott a pálya, napokkal később is buszok szállították az utasokat a Budapest-Székesfehérvár-Szombathely vonal érintett szakaszán. Több helyen síncserére, altalaj-feltöltésre volt szükség.
A Szombathelyi Karitász adománygyűjtő akcióba kezdett a vörösiszap-áradat miatt otthonukat vesztett családok javára. Több tonna tartós élelmiszer gyűlt össze. Megmozdult az ország, cégek, magánszemélyek, sportegyesületek segítettek, telefonos adományvonal indult, külföldről is érkeztek felajánlások, Angelina Jolie és Brad Pitt például több millió forintnak megfelelő dollárral segítette a Magyar Vöröskereszten keresztül a károsultakat.
A Nyugat-magyarországi Egyetem Savaria Egyetemi Központjának 16 diákja önkéntesként utazott a helyszínre, segítettek a kármentésben, lapátolták a vörösiszapot.
Három héttel a katasztrófát követően már a normálishoz közelített a Marcal vizének PH-értéke. Élő halat is láttak a folyóban. November elején helyreállt a vasúti közlekedés rendje.
A Savaria Szimfonikus Zenekar 2010 decemberi Sztárkarácsonyának teljes bevételét a károsultaknak ajánlotta fel, a jótékonysági koncert díszvendége Toldi Tamás, Devecser polgármestere volt. A katasztrófára tekintettel 2011 januárjában elmaradt az Operabál, helyette jótékonysági hangversenyeket tartottak.
Márciusban kolontári gyerekek három napot töltöttek Szombathelyen és Kőszegen. A kirándulást a POTE Szombathelyi Képzési Központja szervezte. A költségeket az intézmény Szent Márton-napi gyűjtőakciójában összegyűlt pénzből, valamint vállalkozók segítségével finanszírozták.
Következmények
A katasztrófa felelősének a timföldgyár tulajdonosát, a MAL Zrt.-t nevezte meg a kormány. A károk helyreállítása 38 milliárd forintba került. A per nyolc évig tartott, a fő vádlottakat - a cég vezérigazgatóját és műszaki igazgatóját - a Győri Törvényszék négy illetve három év letöltendő börtönbüntetésre ítélte közveszélyokozás és a hulladékgazdálkodás rendjének megsértése miatt, ám az ítélet nem jogerős. A katasztrófát és a bírósági pert is addig példátlan médiafigyelem kísérte világszerte. A MAL Zrt. megroppant a történtek után, 2013-ban felszámolták, és létrejött egy új, állami cég, a Nemzeti MAL Zrt., amely komoly veszteséget termel.
A katasztrófa sújtotta térségben teljesen megváltozott az emberek élete. Sokan elköltöztek, többen küzdenek egészségi problémákkal, mentális zavarokkal. Akik maradtak, máig magukban hordozzák a tragédiát.
Borítókép: Légi felvétel a katasztrófáról. A Kolontár lakóit „védő” terelőgát (Fotó: MTI/H. Szabó Sándor)
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.