WSSZ: ki veheti át a stafétabotot?
A WSSZ 2021. február elsején megüresedő igazgatói posztjára, mint az immár szélesebb körben ismert, ketten pályáztak: Harsányi Sulyom László (1958) rendező és Szabó Tibor (1957) Jászai-díjas színész, a WSSZ egyik alapítója. Az új direktor személyére – az előadó-művészeti szervezetek támogatásáról és sajátos foglalkoztatási szabályairól szóló törvény értelmében – szakmai bizottság tesz javaslatot, akinek a kinevezéséről a szombathelyi közgyűlés várhatóan az októberi, soron következő ülésén dönt.
A szakmai bizottságot a munkáltatói jogkör gyakorlója, dr. Nemény András, Szombathely polgármestere kérte fel a pályázatok véleményezésére. Úgy tudjuk, hogy kilenctagú a grémium. Értesüléseink szerint a következő személyek alkotják: Szabó Ágnes, a Gózon Gyula Kamaraszínház igazgatója, Szabó K. István rendező, Szász Zsolt dramaturg (Nemzeti Színház), Szente Vajk színész-rendező, a Kecskeméti Katona József Színház főrendezője. Őket az előadó-művészeti bizottságok delegálták. Dr. Kásler Miklóst, az emberi erőforrások miniszterét személyes küldöttje, dr. Fülöp Péter helyettes államtitkár – aki a Kaposvári Csiky Gergely Színház ügyvezető igazgatója is – képviseli. A WSSZ álláspontját („a munkavállalók és az előadó-művészeti szervezetnél munkavégzésre irányuló jogviszonyban foglalkoztatottak által egyszerű többséggel választott egy képviselője”) Vlahovics Edit, a WSSZ egyik alapító színművésze jeleníti meg. A Weöres Sándor Színház Nonprofit Kft. dolgozói már szavaztak arról, hogy a két direktor-aspiráns közül kinek a pályázatát támogatják. A teátrum 82 szavazásra jogosult dolgozója közül 77-en adták le a voksukat. Az anonim, urnás szavazást a színház választási bizottsága rendezte, az eljárást közjegyző felügyelte. (Mindazok a munkavállalók szavazhattak, akik a szavazás napján – szeptember 25-én – munkaviszonnyal rendelkeztek.) A 77 érvényes voks közül 55-öt Szabó Tibor, 22-t Harsányi Sulyom László kapott.
A szakmai bizottság tagja a Színházi Dolgozók Szakszervezetének (SzíDosz) képviseletében Savanyu Gergely, az országos elnökség tagja, a soproni Petőfi Színház művésze. A WSSZ fenntartójának két képviselőjeként tagjai lesznek a grémiumnak: Horváth Soma és dr. László Győző alpolgármesterek.
A hatályos rendelet értelmében „a bizottság véleményének megfogalmazásához a tagok többségének jelenléte szükséges”. Csak személyesen lehet szavazni. (Akadályoztatás esetén tilos például levélben voksolni.) „Támogatottnak azt a pályázatot kell tekinteni, amely a jelen lévő bizottsági tagok többségének támogató szavazatát megkapja.” A szakmai bizottság zárt ülésén nem dönt, „csupán” véleményezi, hogy melyik pályázat felel meg a szakmai minimumnak. Nyílt lesz maga a választás, igennel vagy nemmel lehet szavazni. (De akár mindkettő pályázatra lehet igent, vagy mindkettőre nemet mondani.) „A döntést a szakmai bizottság pályázatonként elkészített összegző véleményével és a szavazás részletes eredményével együtt a helyben szokásos módon nyilvánosságra kell hozni.” „A munkakör betöltéséről – a szakmai bizottság véleményét is mérlegelve – a kinevezési jogkör gyakorlója a szakmai bizottság ülését követő harminc napon belül, önkormányzati fenntartó esetén a következő képviselő-testületi ülésén dönt”.
Jordán Tamás, a WSSZ alapító igazgatója tavasszal, miután megválasztották a nemzet színészének, ekképp beszélt lapunknak a direktorváltás kapcsán: „…valaki más lesz helyettem. Remélhetőleg olyan, aki vagy már most a színház tagja, vagy közel van a Weöres Sándor Színházhoz”.
Szenkovits Péter
Fotó: Nagy Jácint
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.