Zacher: a kábítószer-használatra a kulcsszó a nem
"A kábítószer-használat egyvalamiről szól, hogy ezek a szerek megváltoztatnak bennünket. Úgy, hogy a változás folyamatába már nem tudunk beleszólni."
Kísérlet bizonyítja, hogy a keresztespók tudatmódosító szerek hatására szabálytalan hálót sző. A hallucinogén anyagok használata szinte egyidős az emberiséggel, közvetve pedig népszerű meséinkben is megjelenik. Az olcsó dizájnerdrogok egyre fiatalabb korosztályban bukkannak fel, ám a járványhelyzet visszavetette az alkalmi kábítószerezést, hiszen nem voltak bulik, zenei rendezvények - erről is beszélt előadásában Zacher Gábor toxikológus főorvos.
"A bezárkózás miatt a kábítószerek ára felment, ami visszatartó erő, és az elérhetőség is csökkent, a dílerekre is vonatkozott a kijárási korlátozás, limitáltabb lett az elérhetőség. Jó esély van arra, hogy az emberek mennyire próbálnak kompenzálni, ha beindul az élet, mert valljuk be őszintén, hogy a járvány egy évet elrabolt az életünkből" – ismertette a helyzetet a főorvos, majd hozzátette: a kulcsszó a nem, amit adott helyzetekben tudni kell kimondani.
"Ha egyre többen tudnak nemet mondani, ez a hárombetűs magyar szó megvédhet minket a kábítószerrel kapcsolatos problémáktól" – fogalmazott.
Drog helyzet van - Akkor és ott nemet mondani című előadását Zacher Gábor az eredeti tervek szerint a mozi nagytermében, 400 diák előtt mondta volna el. A pandémiás helyzet miatt a Szombathelyi Televízió rögzítette a prezentációt, és azt grafikákkal kiegészítve május közepén a szervező Egészségfejlesztési Iroda juttatja el az általános iskolákba. Szó esik az online függőségről, ami létező betegség. A digitális oktatás és az otthoni munkavégzés mindezt felerősítette: a napi átlagos 3,8 óra világhálón töltött idő 6,5 órára nőtt.
A prevenciós program a Kábítószerügyi Egyeztető Fórum támogatásával valósult meg. A 45 perces előadás hetedikes diákoknak szól, hiszen a megelőző, felvilágosító tevékenységet ebben a korosztályban érdemes elkezdeni.
Kelemen Krisztián, a Kábítószerügyi Egyeztető Fórum elnöke elmondta, ez a program 902 általános iskolai tanulót érint, ha még hozzávesszük a szülőket, pedagógusokat, 1200-1500 főt fog elérni ez a szakmai előadás, amit a KEF támogatott, így 550 ezer forintból valósul meg.
Zacher Gábor a járványhelyzetről is beszélt, oltásra biztatott mindenkit. Mint mondta, emberileg teljesen érthető, hogy zsúfoltak a vendéglátóhelyek teraszai, de ez visszaüthet. Reméli, hogy két hét múlva nem emelkedik meg a fertőzöttek száma.
Illusztráció: pixabay.com
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.