Netes csalót fogtak a vasi kibernyomozók (Videóval)
A beszámoló szerint: "Újra és újra felhívjuk a figyelmet arra, hogy semmilyen körülmények között ne adják meg az internetbanki adataikat „csomagküldő szolgálatoktól” érkező értesítések alapján. Ennek ellenére sajnos még sokan jóhiszeműen megteszik ezt.
Egy budapesti férfival szemben folytatnak nyomozást a vasi kibernyomozók, aki megalapozottan gyanúsítható azzal, hogy két vármegyei sértett adatait is megszerezte, majd azokkal visszaélve több mint egymillió forintot csalt ki tőlük.
Egy Vas vármegyei férfi és egy nő hirdette az online piactéren eladásra szánt termékeit, amelyekre rövid időn belül jelentkezett is vevő. Az eladók mindkét esetben egy, látszólag futárszolgálattól érkező e-mailt kaptak, benne egy linkkel, amely egy, megtévesztésig a cég weboldalára hasonlító oldalra navigált. Itt kiválaszthatták melyik banknál vezetik számlájukat, ahol megadták a felhasználónevüket, jelszavukat. Miután ezt megtették, azzal szembesültek, hogy nagyobb pénzösszeg tűnt el a számlájukról.
A rendőrök a széles körű nyomozást követően azonosították a bűncselekmények elkövetésével megalapozottan gyanúsítható férfit, akit kihallgattak, majd lakhelyén kutatást végeztek. A vagyonmegtérülés biztosítása érdekében mobiltelefont, elektromos rollert és laptopot is lefoglaltak.
A férfi ellen kétrendbeli információs rendszer felhasználásával elkövetett csalás bűntette miatt folytatják az eljárást a kibernyomozók.
Nem győzzük hangsúlyozni, legyen mindig óvatos, ne hagyja, hogy átverjék!
– Ahhoz, hogy a számlájára pénzt utaljanak, Önnek nincs szüksége semmilyen programra, és a bankfiókjába sem kell bejelentkeznie! Utalás fogadásához elegendő megadni a bankszámlaszámot és a tulajdonosa nevét, de – kizárólag belföldi forintátutalások esetében – már arra is van lehetőség, hogy ún. másodlagos azonosítókat, például az e-mail-címünket használjuk a pénzfogadáshoz.
– A csomagküldő szolgálatok soha nem kérik el a bankszámlájának, valamint bankkártyájának adatait, illetve a CVC kódot sem. Csak a névre, a szállítási címre, illetve a közvetlen elérhetőségekre (telefon, e-mail) van szükségük. Ezeket az információkat azonban a rendelés leadásakor a webshop részére kell megadni. Ők veszik fel a kapcsolatot a szállítást végző vállalkozással, majd adják át részére ezeket az adatokat.
A rendőrség a Mátrix Projekt keretében kiemelt figyelmet fordít az online csalások felderítésére. Az internetes csalások megelőzéséről további hasznos információkat, aktualitásokat, tanácsokat a KiberPajzs oldalán talál."
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.