17.0
  
3.47
km/óra
  2025.04.16., szerda  •  Csongor napja
Római és kora Árpád-kori sírok kerültek elő a Szent Márton utcában

Római és kora Árpád-kori sírok kerültek elő a Szent Márton utcában

Régészeti kutatómunka folyik a Szent Márton utcában: római és kora Árpád-kori temetkezések kerültek elő. Az egyik legszebb lelet egy gazdagon díszített római sírkő, amelyen jól olvasható az elhunyt neve, az ábrázolások pedig a halált és az örök életet szimbolizálják.

 

Október vége óta tart a régészeti szakfelügyelet a Szent Márton templommal szembeni építkezésen. A Savaria Múzeum munkatársai dolgoznak a területen, ami régóta ismert lelőhely.


Kiss Gábor régész elmondta, a telek mindkét oldalán voltak korábban feltárások, ahol előkerültek sírok a római korból, Savaria keleti temetőjéből, mind pedig kora Árpád-korból. Nem messze a Szent Márton templomtól volt egy soros temető, ami önmagában érdekes, mivel egykorú a templom körüli és ez a soros temető. Felmerült már régen a kérdés, hogy kik azok, akik a keresztény időkben mégsem a templom köré temetkeztek?


Előkerült a többrétegű temető egy újabb részlete, közel nyolcvan régészeti jelenséget dokumentáltak a szakemberek. A 4-5. századi sírokat kőből és téglából építették. Egyik sírkamrába előbb egy férfit, majd egy gyermeket helyeztek, és gazdagon díszített sírkővel fedték le. Az elhunyt férfi, Sextus Julius Tertinius a mai Németország területéről, Augusta Treverorumból, a mostani Trier városából származott. A sírkövet barátja állíttatta, a felirat és az ábrázolások mély barátságról, testvéri szeretetről árulkodnak. A 180 cm magas márvány síremléken látható a két gyermek géniusz virágfüzérrel, egy halált jelképező gorgófej, az örök életet szimbolizáló páva és az ikreket szoptató anyafarkas. A Savaria alapítása környékén létesített temetőt évszázadokon át használták, a felsőbb rétegekben kora Árpád-kori temetkezéseket találtak a régészek. Ottjártunkkor az egyik sírból pénzérme és S-végű bronz hajkarika került elő.

 


Kiss Gábor elmondta még, ez a korszaknak az általános ékszere, hordták férfiak és nők is. Divatékszer volt, a kora Árpád-kori magyarságnak az anyagi kultúráját jellemezte. Teljesen kitölti a Kárpát-medencét, természetesen Szombathelyen is hordták ezt a karikaékszert, ami általában a koponya mellett kerül elő.


Az elhunytakat koporsóba temették, erről árulkodnak a sírgödrökben a rozsdás vasszögek. Hogy az Árpád-korban kik temetkezhettek ide, azt a kutatók egyelőre csak sejtik, de valószínűleg a római helytartói palota helyén létesült királyi vár szolganépe nyugszik itt.


A régész hozzátette, a besenyők a pogányságukról híresek, nem akartak a templom köré temetkezni, vagy nem engedték őket, ezért egy kicsit messzebbre temetkeztek. Hogy valóban így van-e, az majd a kielemzett leletekből kiderül. 


A lelőhelyen több bolygatott sírt is találtak, korábban illegális ásatások folyhattak itt. Az előkerült jelenségeket dokumentálják - rajzolják, fotózzák és felmérik -, a leletek pedig a múzeumba kerülnek.


 
Forrás: SZTV
Illusztráció: Pixabay

kapcsolódó galéria
Savaria Fórum 34. évfolyam 9. szám - 2025.04.07.
Savaria Fórum 34. évfolyam 9. szám - 2025.04.07.
legfrissebbek
Tovább bővült a Schaeffler legnagyobb napelemparkja Szombathelyen
A Schaeffler szombathelyi telephelyén ismét lezárult egy klímavédelemmel összefüggő, nagyszabású beruházás: a Schaeffler Savaria Kft. napelemparkja tovább bővült.
Filmek és kultúra: újabb két évig üzemelteti a körmendi mozit az Agora
A szombathelyi közgyűlés után a körmendi képviselő-testület is döntött: újabb két évre az Agora működteti a körmendi mozit. Egy éve nyitott újra a filmszínház, amely rendkívül népszerű és ahol két filmklubot indítanak májusban. A filmvetítéseken kívül más kulturális programokat is szerveznek a Sinkovits Imre Filmszínház épületében. Sajtótájékoztatón összegzett a mozit üzemeltető Agora abból az apropóból, hogy egy éve nyitott meg újra a mozi Körmenden.
Ropogós, friss, kortárs: megnyílt a Nyugat-Dunántúli alkotók műveiből válogató SZEZON tárlat a Szombathelyi Képtárban
Hagyományteremtő faültetéssel kezdődött az idei SZEZON kiállítás: a Bojár Iván művészettörténész kezdeményezésére létrejött 10 millió Fa Alapítvány jóvoltából egy japán juhar lelt otthonra a Szombathelyi Képtár udvarán – szimbolikusan és konkrétan oldva a klímaszorongást.
A legrégebbi ismert meteorraj figyelhető meg jövő hét kedden
A legrégebbi ismert meteorraj, a Lyridák lesznek megfigyelhetők április 22-én, kedden. Első ismert megjelenése időszámítás előtt 687-re datálható, ekkor jegyezték fel kínai megfigyelők az esőként hulló csillagokat.
Átadták az Óperenciás rajzpályázat díjait
Átadták az Óperenciás rajzpályázat díjait kedd délután az Agora Sportházban. Idén a szervezők a szabadon választott népies motívumok mellett a robotok pozitív hatását szerették volna meseköntösben viszontlátni. Az ezer beküldött pályamunka közül több mint kétszázhetvenet - azok között a győztes alkotásokat - állították ki.