
Sokk: alkalmazottainak felét elbocsátja a burgenlandi gyár
A Hella Fahrzeugteile Austria GmbH a németországi Lippstadtban működő Forvia Hella nemzetközi autóipari beszállító százszázalékos tulajdonú leányvállalata, a cég mezőgazdasági és más gépekhez gyárt fényszórókat és lámpákat. Az ORF információi szerint csütörtökön kora délután tájékoztatták a grosspetersdorfi egység dolgozóit a tervezett létszámleépítésről – jelenleg mintegy négyszáz alkalmazottal működik a gyár. A vezetőség azzal indokolta a lépést, hogy kénytelenek az európai haszongépjármű-üzletágban tapasztalható egyre növekvő költség- és versenynyomáshoz alkalmazkodni – jelentsen ez bármit is.
Élesedő verseny
– A mezőgazdasági és építőipari gépek üzletágában az amúgy is éles versenyhelyzet tovább fokozódott. Ennek következtében a grosspetersdorfi egység számára a jelenlegi szerkezetében nincs elegendő új megrendelés, és a telephely kihasználtsága belátható időn belül erősen csökken – mondta Stefan van Dalen, a Forvia Hella életciklus-megoldások üzletágcsoportjáért felelős ügyvezető igazgatója az ORF-nek. Ezért előrelátóan fel kell készülni az új piaci körülményekre.
A hír alapján az összeszerelést helyezik át Großpetersdorfból más nemzetközi helyszínekre több hullámban, a vállalat szerint 2025 utolsó negyedévében kezdődik és 2027 második felére fejeződik be. A fröccsöntést és kidolgozási tevékenységet továbbra is a grosspetersdorfi egységben végzik.
A leépítésben érintett munkavállalók számára szociális tervet dolgoznak ki, amelyről az üzemi tanáccsal közösen tárgyalnak majd az elkövetkező hetekben. Van Dalen szerint a grosspetersdorfi összeszerelő üzem tervezett bezárása és az ezzel járó létszámleépítés nehéz döntés, de a vállalat csak akkor tud sikeres lenni, ha versenyképes marad.
A dolgozókat sokkolta a hír
Azok az alkalmazottak, akikkel az ORF Burgenland riporterei csütörtökön beszéltek, nem akartak kamerák elé állni, de mindannyian azt mondták, hogy a cégvezetés lépése meglepő és sokkoló volt.
A Hella átszervezésével értékes regionális munkahelyek szűntek meg, a tartomány mindent megtesz azért, hogy az érintetteket támogassa és segítse őket visszajutni a munkaerő-piacra – mondta Leonhard Schneemann (SPÖ) tartományi tanácsos. A Munkaügyi Hivatallal (AMS) már folynak az ezzel kapcsolatos tárgyalások. Schneemann péntek délelőtt találkozott a Hella gyár vezetőségével. A következő héten az üzemi tanáccsal közösen szociális tervet dolgoznak ki. Megpróbálnak más munkahelyeket találni a régióban az elbocsátott dolgozók számára – mondta Schneemann. Az AMS-sel arról egyeztetnek, hogy milyen képzési programokba lehet bevonni az érintett munkavállalókat.
Fejlesztés után leépítés
A település polgármestere Harald Kahr (SPÖ) azt mondta az ORF-nek, a Hella leépítése meglepett mindenkit, a gyárat az elmúlt években fejlesztette a cég. Három éve arról szóltak a hírek, hogy a konszern jól vészelte át a koronavírus-járványt, bőven van megrendelése és 10 millió eurót fektetett a grosspetersdorfi egységbe, amiből új csarnok épült a fröccsöntő gépek számára.
Az emberi tragédiák mellett az ősszel kezdődő létszámleépítés az önkormányzati költségvetésre is hatással lesz – mondta Kahr az ORF-nek. Tavaly a Hella Großpetersdorf vállalat 635 ezer euró kommunális adót fizetett. Ha ennek kétharmada kiesik, akkor természetesen át kell tervezni a költségvetést.
Helyi ikon a gyár
A Hella Grosspetersdorf történelmének a része. SAW Fahrzeugteile Ges.m.b.H. & CoKG néven 1933-ban Bécsben alapították fémfeldolgozó üzemként, amelyből komoly autóipari beszálíltó lett az évtizedek során. 1958-ban az egyre növekvő üzemet Grosspetersdorfba telepítették, 12 ezer négyzetméteres üzem épült, amelyben a termelés mellett műszaki fejlesztést, raktározást és értékesítést is végeztek. A Hella KG Hueck & Co. 1983-ban vette át a gyárat, ekkor lett a SAW a nemzetközi konszern tagja, az eredeti nevét egészen 1998 júniusáig megtartotta. Az ORF-nek Fritz Wurglits helyi vendéglős azt mondta, 1958-ban a település teljes lakossága összefogott, a gyár alapjait a helyiek ásták ki.
Még egy rossz hír
Grosspetersdorfban rövid időn belül ez a második gazdasági rossz hír, április elején az amerikai Elkay Interior Systems vállalat jelentette be, hogy bezárja a telephelyét június 30-án – a 2019-ben megvásárolt Schloffer-asztalosüzemet. A több országban is jelenlévő vállalat éttermek, szállodák és kereskedelmi üzletek belső bútorzatát, berendezéseit gyártja és szereli fel. A bezárás körülbelül 60 munkavállalót érint, a cég azt írta közleményében, a változó piaci körülmények és a gazdasági kihívások miatt kiszervezik a termelést.
Fotó: Facebook/HELLA

A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.