1000fa: a gyümölcsfák voltak a legkelendőbbek
Az 1000 fa program kibővítését december elején hirdette meg az önkormányzat. Ennek a lényege az volt, hogy az önkormányzat tavasszal és ősszel beszerez 500-500 darab facsemetét, ezeket pedig ingyen átadják azoknak a szombathelyieknek, akik vállalkoznak az elültetésükre és gondozásukra. A program hihetetlen népszerű volt, hamar elkeltek a növények.
A programban minden háztartás kettő fás szárú növényt igényelhetett a 22 megjelölt közül, amiben 8 féle gyümölcsfa van – tudtuk meg Dénes Veronika városi kertésztől. Az igényelhető fák között voltak vegyes gyümölcsfák (alma, körte, szilva, birsalma, meggy, cseresznye, kajszibarack, őszibarack), magaskőris, mezei, japán és korai juhar, oszlopos és sövény babérmeggy, leylandi ciprus, kislevelű hárs és az oszlopos tiszafa három fajtája. Egyértelműen a gyümölcsfák voltak a legnépszerűbbek, a regisztrált fák több mint felével. A legkedveltebb fafajok a kajszibarack (83 db), a meggy (61 db) és a japán juhar (Acer palmatum – 61db) voltak.
A fákat várhatóan március második felében adják át, ennek konkrét időpontjairól és helyszínéről értesíteni fogják a sikeres regisztrálókat.
– Általánosan a tavaszi ültetést a fagyok után, de még a rügyfakadás előtti időszakra kell időzíteni, melyre a fák átadásának időpontjánál is figyelni fogunk – folytatta Dénes Veronika. – A regisztrációval az igénylő vállalta, hogy a fa kézhezvételétől számított 10 napon belül elülteti a növényt. A szabad gyökerű fák (gyümölcsfák) esetében fokozottan figyeljünk arra, hogy a gyökérzet ne száradjon ki, ugyanis ez esetben nem védi semmi a növényt. Már a szállításkor egy műanyag zacskóval megvédhetjük. Az ültetésnél pedig vegyük figyelembe az adott fafaj végső méretét (előre érdemes tájékozódni), olyan helyet válasszunk, ahol elfér. Az ültetés előtt fontos a talaj előkészítése és a tápanyag utánpótlása. Továbbá figyeljünk a fák támogatására, karózására, a cserjéknél, az örökzöldeknél ez nem szükséges. Ültetéskor elengedhetetlenül fontos az alapos beöntözés. A növényt olyan mélyre ültessük, ahogy az eredetileg is volt. Gyümölcsfáknál az oltás helye a talajfelszín fölött legyen. A gyümölcsfákat a kialakítandó koronaformának megfelelően mindenképpen meg kell metszeni. A díszfák koronáját 1/3-dal kell visszametszeni, a konténeres növények ez nem szükséges. Az átvételkor egyedi tanácsot lehet kérni a szakemberektől.
Hozzátette, a fás szárú növények rendszeres öntözése a legfontosabb ápolási feladat az első két évben. A tő körül egy tányér kialakításával lehet biztosítani, hogy a víz ne folyjon el, valóban a gyökérhez jusson.
A kajszibarack kényes, a tavaszi ültetést kedveli, fény és meleg igényes, ezért napos helyet válaszunk neki – hívta fel a szakember a figyelmet, aki további tanácsokat is adott a növény ültetésével kapcsolatban: a meszes, lazább és levegősebb szerkezetű talajt kedveli, Szombathelyen pedig a talaj inkább savanyú és kötött. Az ültetőgödör kiásása során a kiemelt földet tápanyag tekintetében feljavíthatjuk érett istállótrágyával, komposztált marhatrágyával, műtrágyával; a szerkezetét lazíthatjuk homokkal vagy kertészeti darált tőzeggel. A fa köré hamut vagy egy kis meszet szoktak szórni, bedolgozni, hogy a talaj kémhatása a kajszinak megfelelőbb legyen.
Fontos információ még, hogy a fákat magánterületre kell ültetni, az ültetés ellenőrzése pedig szúrópróba szerűén történhet.
Aki most lemaradt, annak is lesz esélye idén még pályázni: az őszi regisztráció szeptember 1-jén kezdődik és október 31-ig tart, a kijelölt mennyiség erejéig. Aki az őszi regisztrációról is lemarad, az a 2024. tavaszi regisztrációban próbálkozhat meg újra, mivel a tervek alapján a programot minden évben megszervezik.
• 11-es huszár út – Pyrus calleryana ’Chanticleer’ (oszlopos díszkörte)
• 11-es huszár úti lakótelep – vegyes
• Csaba utca – Tilia ’Szent István’ (’Szent István’ hárs’)
• Zanati temető bejáratánál – Tilia platyphyllos ’Sárgavesszejű’ (nagylevelű hárs)
• Kötő utca – Platanus x acerifolia ’Alphen’s Globe’ (gömbplatán)
• Kötő utcai sportpark – vegyes
• Középhegyi út – Fraxinus excelsior (magas kőris)
• Szent Gellért utca – Fraxinus angustifolia (keskenylevelű kőris)
• Rumi Külső út – Tilia americana (amerikei hárs)
Fotó: Nagy Jácint
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.