112: a Szombathelyi Hívásfogadó Központba tavaly több mint 1,8 millió hívás érkezett
2014-ben kezdte meg működését a miskolci és a szombathelyi központ, azóta 36 millió hívást fogadtak, naponta legalább 12 ezret. Február 11-én ötödik éve mutatják meg, milyen munka folyik a központokban.
Hablicsek Nikolett, az ORFK ügyeleti főosztályvezetője elmondta, hogy a program célja egyrészt, hogy népszerűsítsék ezt a telefonszámot és tudatosítsák az emberekben azt, hogy ezt a számot mikor, milyen célból és hogyan kell hívni. Illetve felhívják figyelmet arra, hogy még mindig nagyon sok az olyan indokolatlan segélyhívás, amely feleslegesen tartja fel a hívásfogadóikat. A másik fő céljuk az, hogy felhívják a figyelmet arra, mennyire fontos az, hogy segítsünk egymásnak.
Korábban a beérkező hívások 70 %-a volt olyan, ami nem igényelt beavatkozást, nem segítséget és még csak nem is információt kért a telefonáló. Az indokolatlan használat büntetést vonhat maga után, de inkább a tájékoztatást választják. Ennek köszönhetően ez az arány mostanra 46,6 %-ra csökkent. A szombathelyi Hívásfogadó Központba tavaly több mint 1,8 millió hívás érkezett.
Balázs Zsolt, a Szombathelyi Hívásfogadó Központ vezető szerint a jelenlegi létszám elegendő arra, hogy minden segélyhívást rövid időn, 4-5 másodpercen belül kezelni tudjanak a kollégái, ugyanakkor nem unatkoznak, mert vannak olyan napszakok, amikor egy-egy hívásfogadó 100-120 hívást is kezel.
Hagyomány már, hogy az Egységes Európai Segélyhívószám napján megválasztják és jutalmazzák a műszakok legjobb hívásfogadóját, és a központ „Év operátorát”, ez a címet idén Nagy Péter nyerte el. Ezúttal különdíjat is átadtak. Megjutalmazták a 2021. legnagyobb kis hősét, a Bolla Noelt. A hőgyészi kisfiú ájult anyukájához hívott segítséget a 112-es számon. Az akkor 6 éves kisfiúnak a mentésirányító magyarázta el, mit kell tennie.
Az ünnepségen a társszerveknek és az együttműködő civileknek is köszönetet mondtak segítő munkájukért, a szervezetek egy-egy tagját pedig hagyományosan megjutalmazták.
Fotó: Nagy Jácint
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.