km/óra
  2024.11.25., hétfő  •  Katalin napja
1956 valóban a népben lévő erőt mutatta meg

1956 valóban a népben lévő erőt mutatta meg

Katona Attila történész, az ELTE–SEK egyetemi docense mesélt az 1956-os szombathelyi eseményekről. Milyen volt városunk a forradalom idején? Melyek voltak a legkiemelkedőbb történések? Mit kell tudnunk a megtorlásról?

Milyennek kell elképzelnünk Szombathelyt az ötvenes években?
–  Egy 1953-as adat alapján a város népessége 52 ezer fő, ami 56-ra valószínűleg 54 ezer körüli lehetett. Az ötvenes évek nagy iparosítási hulláma szerencsére elkerülte a várost és a térséget, ámbár többször szóba került a toronyi lignitbánya megnyitása. Ami miatt nem valósult meg, az nemcsak a két imperialista ország (sic!), Ausztria és Jugoszlávia határközelisége, hanem elsősorban a város nyomasztó lakáshiánya. A nagy fejlesztési tervekből kimaradt tehát a település, pontosabban az 1953 utáni kormánypolitika-váltás révén lehetőséget kapott a helyi könnyűipar (cipőgyár és a textilipar) minimális állami beruházásokra. A Nagy-Szombathely eszméje az 1950-ben valósult meg, amikor a peremközségeket a város részévé tették, X. kerületre tagolódott a település. Így arculata és feladatai is megváltoztak. Első hallásra abszurdnak tűnik, de másodikra is, hogy 15 termelőszövetkezeti csoport működött a városban. Egyik rosszabbul termelt, mint a másik, de ugye a visszatérő szervező kampányoknak ez lett a végeredménye. Mert mit lehetett várni attól a téeszcsétől, ahol 2 ló, 13 szarvasmarha adja az állatállomány egészét? A város tulajdonában lévő 13 községi üzem (Villamosvasút, Gázgyár, Köztisztaság, Víz és Csatorna Vállalat, stb.), súlyos szakember-, anyag- és tőkehiánnyal küszködött, amihez a vezetés állandó fluktuációja párosult. A lakásépítés mélyponton volt, 1956-ban 70 lakásépítési engedélyt adtak ki, de csak 50-60 megépülésével számoltak, ez fele volt a világháború előttinek. Ilyen körülmények között nagy valószínűség szerint előbb-utóbb felrobbannak a rendszerek. Ez történt 1956 októberében.

Mikor érkezett meg az október 23-ai események híre a vasi megyeszékhelyre?

– A fővárosi tüntetés híre már aznap eljutott a városba az utazók és a vasutasok jóvoltából, a fegyveres harcokról pedig másnap értesülhettek az utóbbiak jóvoltából, illetve a Kossuth Rádió adásából. Ha jól hallgatták, mert ott azt hallhatták, hogy Budapesten már nyugalom van/lesz. Talán ezzel a formulával lehet kiemelni a lényeget, hogy „rend van, csak még lőnek.” Az érdemi információk hiánya miatt a vidéki lakosság inkább izgatott állapotba került, minden fül a rádióra tapadt (Kossuth, Szabad Európa) még a munkahelyeken is, akadtak, akik demonstráltak, mások szörnyülködtek. Ne feledjük, ennek a generációnak a vérében volt a világháborús tapasztalat, jogos volt félelmük. Szombathelyen később jelennek meg az utcai demonstrációk, mint más városokban, ennek elsőrendű oka a megszálló szovjet hadsereg jelenléte. Itt állomásozott a 17. gépesített lövész gárdahadosztály parancsnoksága, s talán hétezer szovjet katona. Jelentős pontokat megszállva a városban; garnizonokat (volt csendőr, lovassági, tüzér (Paragvári úton), gyalogsági (Kálvária utca) laktanyákat, a volt Motorgyár területét a Zanati úton és a Söptei úti élelmiszerraktárt). Ellenőrzésük alatt álltak volt oktatási épületek (jegyzőképző, 2. sz polgári iskola a mai Szent Imre utcában, Faludi Gimnázium). A tisztek jelentős része a városban lakott, 350-400 lakószobát birtokolva a belváros különböző utcáiban. Ez a nem kívánt együttlét 1945 óta tartott, de világosan érzékeltette az erőviszonyokat. A helyi parancsnok többször is kihangsúlyozta, hogy ha fenyegetően demonstrálnak ellenük, fegyvert használnak, ez nem tűnt tréfadolognak. Meg is állt mindig a tömeg az Ady tér sarkán. Bár adtak át a helyiek deklarációkat (Koncz Endre), követeléseket, de nyilván a szovjet egységek kivonásáról nem a helyi parancsnok volt hivatott dönteni, hanem Moszkva, ők meg hallgattak. Ennek az árnyékában zajlottak a helyi események, ez alapjaiban más, mint ami a fővárosban történt.
Ezentúl mi az, amiben még mások voltak a szombathelyi események?
– Egyrészt, a munkásság mértéke és összetétele. Itt, mint említettük, nem nehézipari üzemek működtek (kivéve a Járműjavítót), az összetétele sem tűnt annyira heterogénnek. A másik az ifjúság „hiánya”, vagy pontosabban a felsőoktatási intézménybe járó diákok hiánya, és ebből fakadóan az értelmiség vékonyka rétege. Végül, de nem utolsósorban a politikai katolicizmus jelenléte. Ennek a legismertebb fejezete a püspöki palota előtti tömegdemonstráció október 28-án vasárnap, valamint a november 1-jén a helyi sajtóban is megjelenő „Szombathely katolikus társadalmának kívánsága”, ami tíz pontban összegezte a kívánalmakat. S kihangsúlyozták: „Mi egy független, szabad és demokratikus Magyarországot akarunk. Nem akarjuk a régi rendszert, a földesurak országát, de egy szabad, népakaraton és szociális igazságokon nyugvó népi országot akarunk.”
Mikor kezdődtek a demonstrációk és a sztrájkok?
– Az említett okok miatt csak szombaton, 27-én a sztrájkok, petíciók megfogalmazásai és a tüntető felvonulások, amelyek másnap is folytatódtak. Forró pillanatok alakultak ki a börtönnél és a Megyei Pártbizottság Székházánál az Oktogonnál, és a Király utcában. Mire a tömeg odaért, már az üres ÁVH-székház fogadta őket, de a szemben lévő ÁVH-s lakások is kiürültek, lakói eltűntek. A párt megyei és városi vezetői a „kritikus helyzetben” hősiesen megfutamodtak, a szovjet csapatok szárnyai alá menekültek, ahogy utóbb fogalmaztak: illegalitásba vonultak. A hét végén aztán megalakultak azok a szervek, amelyek az elkövetkezendő héten meghatározták a helyi eseményeket. Ez volt a nagy újdonság, meglepetés, hogy képes volt magát a társadalom megszervezni.

Kik lettek a helyi vezetők, honnét léptek elő?
– Az úgynevezett „semmiből” előlépő szereplők, akik ebben a nehéz helyzeteben vállalták ezeket a terhes feladatot. Bátrak voltak, és tiszteletet parancsoló a tevékenységük, bírták a szűk és tágabb körök, munkatársaik bizalmát, függetlenül attól, hogy milyen múlt állt mögöttük. A diktatúra alatti emberi teljesítményük volt a döntő a kiválasztásnál. Az jól látható volt, hogy akik a régi rendszer, apparátus emberei voltak, még akkor is, ha annak kritikusai voltak, hamar perifériára szorultak, és olyan szereplők kaptak bizalmat, akik már valamilyen ismertséggel és közéleti gyakorlattal is rendelkeztek a koalíciós korszakban. Ilyen volt Vasban Weltner Károly, aki a környezete unszolására vállalta ezt a feladatot. Erdélyi származású népi káder volt a korszak nyelve alapján, akit a változások szele sodort a világháború alatt Vas megyébe. Erős bizalom birtokában vállalta a feladatot, a Megyei Nemzeti Tanács vezetését. November 4-ét követően a szovjetek letartóztatták és kivitték az országból, csak decemberben engedték vissza. Amikor a béketábor politikai, gazdasági és katonai támogatásával a Kádár-rezsim megerősödött és elkezdte a leszámolást, 1957 februárjában őt is le akarták tartóztatni, érezvén azonban, milyen vegzatúra vár rá, a halálba menekült. Tudom, ez nem ünnepi mondat, de ez is hozzátartozik a történethez, hogy 1957-et is a magyarok csinálták. Az említett üzemi, intézményi, területi önkormányzati testületeknek két kiemelt feladat jutott; a közellátás (termelés) és a közbiztonság megteremtése. Egyik sem volt egyszerű, és nem is sikerült tökéletesen, azaz akadtak jócskán atrocitások, de halálos áldozat nem volt, és a lopások száma is megszaporodott (leirtották az erdőket), kiraboltak az üzleteket, kár szépíteni a dolgokat, de ezek nem tűntek vészesnek. A jövőt illető homályos elképzelésekre ma azt mondanánk, hogy egy harmadik utas megoldásban gondolkodtak. ’56 valóban a népben lévő erőt mutatta meg, mint az 1848-as küzdelem, ahol Kossuth rádöbbentette a magyarságot arra, hogy milyen erő is lakozik benne. De láthatták ennek határait, korlátait is, a jól felszerelt Szovjet Hadsereg képében. A Tájfun hadműveletnek komoly emberi áldozatai lettek Szombathelyen; nemzetőrök, munkások és rendőrök, akiket szolgálatteljesítés közben ért vasárnap hajnalban a halál, de akadt halálos áldozat a városi rendőrkapitányságnál és a Vasútállomáson is.

A megtorlásról milyen információink vannak?
– Ami a megtorlást illeti, az egy másik logika terméke, 1957 tavaszán kezdődtek a tömeges letartóztatások. Célja nem egyszerűen a rezsim stabilitásának biztosítása, hanem a bosszú, a bűnbakok keresése és megfenyítése bizonyos társadalmi csoportoknak (pl. pedagógusoknak) az igazodás végett, valamint a társadalmi szolidaritási háló széttépése. Így külön tiszteletet érdemelnek mindazok, akik 56-ban vállalták a cselekvést, és kiálltak a nép érdekei mellett, s ezért hosszabb-rövidebb büntetés kaptak, vagy kettétörték, esetleg megnehezítették későbbi szakmai pályájukat, életüket.

Krilov István
Fotók: Vasvármegyei Levéltár

kapcsolódó galéria
kapcsolódó cikkek
Az 1956-os forradalom szombathelyi mártírjaira emlékeztek
Az 1956-os forradalom szombathelyi mártírjaira emlékeztek
1956: Mistral cigaretta Maléter Pálnak
1956: Mistral cigaretta Maléter Pálnak
Lassan eltűnnek az 1956-os forradalom nemzedékének a tagjai, a résztvevők elbeszéléseit riportok, tévéfelvételek, filmek őrzik. A Budapesten sérült forradalmárokat operáló szombathelyi orvos, dr. Torjay Valter fiával beszélgettünk családról, emlékezetről és 56-ról.
Vas megyei vonatkozású 1956-os források a levéltárban
Vas megyei vonatkozású 1956-os források a levéltárban
Az 1956. évi forradalom és szabadságharc szombathelyi történéseit megörökítő korabeli dokumentumok a vármegyei levéltárban viszonylag szűkösen állnak rendelkezésre, tekintve, hogy az események alig két hét alatt zajlottak le, és az új rendszer konszolidálására, adminisztrációjának kiépítésére nem maradt idő. A forradalom napjaiból származó iratok, fényképek fennmaradási esélyét rontotta, hogy tulajdonosaik rejtegették vagy meg is semmisítették ezeket, nehogy birtoklásukért felelősségre vonják őket, vagy terhelő bizonyítékként használhassák fel mások ellen.
címkék
kapcsolódó cikkek
Az 1956-os forradalom szombathelyi mártírjaira emlékeztek
Az 1956-os forradalom szombathelyi mártírjaira emlékeztek
1956: Mistral cigaretta Maléter Pálnak
1956: Mistral cigaretta Maléter Pálnak
Lassan eltűnnek az 1956-os forradalom nemzedékének a tagjai, a résztvevők elbeszéléseit riportok, tévéfelvételek, filmek őrzik. A Budapesten sérült forradalmárokat operáló szombathelyi orvos, dr. Torjay Valter fiával beszélgettünk családról, emlékezetről és 56-ról.
Vas megyei vonatkozású 1956-os források a levéltárban
Vas megyei vonatkozású 1956-os források a levéltárban
Az 1956. évi forradalom és szabadságharc szombathelyi történéseit megörökítő korabeli dokumentumok a vármegyei levéltárban viszonylag szűkösen állnak rendelkezésre, tekintve, hogy az események alig két hét alatt zajlottak le, és az új rendszer konszolidálására, adminisztrációjának kiépítésére nem maradt idő. A forradalom napjaiból származó iratok, fényképek fennmaradási esélyét rontotta, hogy tulajdonosaik rejtegették vagy meg is semmisítették ezeket, nehogy birtoklásukért felelősségre vonják őket, vagy terhelő bizonyítékként használhassák fel mások ellen.
Savaria Fórum 33. évfolyam 41. szám - 2024.11.22.
Savaria Fórum 33. évfolyam 41. szám - 2024.11.22.
tematikus oldalak
legolvasottabbak
Adventi vásár Szombathely 2024: Itt a teljes program!
November 22-én, pénteken hivatalosan is megnyílik a szombathelyi adventi vásár. Egészen december 23-ig vár kicsiket és nagyokat az ünnepi fényekbe öltözött Fő tér a már hagyományosnak számító elemekkel és természetesen sok izgalmas újdonsággal is.
Felnőtt háziorvosi rendelés Szombathely 2024: az összes rendelési idő egy helyen
A felnőtt háziorvosi rendelés biztosítása Szombathelyen 2024-ben is marad önkormányzati feladat. Néhány helyen változik a rendelési idő, cikkünkben az összes városi felnőtt háziorvosi rendelővel kapcsolatos fontos információt megtalálja.
Pokol Csöngén: egy matracon kuporgott az illegális állatszaporító, miközben zajlott az állatmentés
A beszámolók alapján több tucat, vagy akár száznál is több, rendkívül rossz körülmények között tartott kutyát és állati tetemeket találtak az állatvédők, akik a hatóságok kíséretében érkeztek a Vas vármegyében élő osztrák asszony házához.
Csöngei kutyaszaporító: osztrák papírjai voltak az állatoknak?
A Kronen Zeitung is beszámolt a hatóságok és az állatvédők csöngei akciójáról: egy osztrák nő ingatlanján száznál is több, rendkívül rossz körülmények között tartott kutyát és állati tetemeket találtak. 
Szombathely Deák Ferenc utca 3. alatti gyermekorvosi rendelő - Dr. Gecse-Kálózi Patrícia rendelési idő
Dr. Gecse-Kálózi Patrícia gyermekorvos rendelési ideje 2024-ben március 1-től a Deák Ferenc utcai gyermekorvosi rendelőben, Szombathelyen.