2020: szupercellák, özönvíz és tomboló szél
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) összeszedte 2020 legizgalmasabb időjárási eseményeit. "Abban valószínűleg mindenki egyetért, hogy emlékezetes éven vagyunk túl, és ez időjárási szempontból hatványozottan igaz" - írják Facebook-oldalukon.
A lista pedig:
Június 14: felhőszakadás Budapesten, pincék, aluljárók kerülnek víz alá
Június 26: Felhőszakadás és villámárvíz Miskolc térségében, kiönt a Szinva
Július közepe: Neowise üstökös és éjszakai világító felhők együttese
Július 25-26: Heves esőzések délnyugaton, áradások okoznak komoly károkat
Augusztus 29: erős szupercella szeli át a Kisalföldet, Győrt is érinti
Október 14: viharos szél a Dunántúlon, majd korai havazás az Északi-középhegységben, eközben keleten zivatar alakul ki
December: tartós hidegpárnás helyzet minimális hőingással
Nemcsak az OMSZ készített összefoglalót, hanem a Kőszegi Időjárás Előrejelzés oldal is. Mint írják, a 2020-as év sok szélsőséget nem hozott az időjárásban, ha a számokat nézzük, viszont ha havi adatokban bontjuk le, akkor kicsit más a helyzet. 2020-ban Kőszegen nem regisztráltak zord napot, és forró napot sem. Az abszolút minimum hőmérséklet 2020 december 27.-én alakult ki, akkor -8,8°C-ot mérhettünk, az év legmelegebb napja 2020. július 28.-án volt, 33,3°C-al. Téli napból, azaz amikor 0 fok alatt maradt 24 órán át a hőmérsékletet 7 darab jutott 2020-ban, fagyos napot 83 napon mérhettünk. Nyári napból, amikor 25 fok felett alakult a hőmérséklet 85 napot regisztrálhattunk, ebből 21 hőségnap alakult ki, ennyi napon haladta meg a hőmérséklet a 30°C-ot. Ködös napokból is jutott bőven, 43 napon keresztül borította a tájat köd, rétegfelhő.
Zivataros napokból 39-et regisztrálhattunk, 8 hónapon keresztül volt villámtevékenység dörgéssel kísérve. Az év legcsapadékosabb napja is zivatarhoz köthető, október 3.-án 62 mm csapadék esett. Kőszegen 189 napon keresztül észlelhettünk csapadékot, ebből 40 napon esett jelentős, 5 mm-t meghaladó mennyiség. Az éves csapadékösszeg Kőszeg északkeleti felében a saját méréseim szerint 762 mm lett, ez kevéssel a sokévi átlag felett alakul.
Fotó: Nagy Jácint
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.