717 új hallgató kezdi meg tanulmányit az ELTE Savaria Egyetemi Központban
Folyamatosan emelkedik az ELTE Savaria Egyetemi Központba jelentkezők száma, töretlen a szombathelyi képzési központ népszerűsége - ezzel kezdte a ponthatárok kihirdetése alkalmából szervezett sajtótájékoztatót a rektori biztos.
Lenkai Nóra, a Savaria Egyetemi Központ rektori biztosa elmondta, hogy idén 717 hallgatót tudtak felvenni. Legnépszerűbb szakjaik közé tartozik - ami szintén egy sikertörténet - a pszichológia szak, ide 74 főt iskoláztak be 423-as ponthatár mellett. Ami egy nagyon nagy siker, mert ezeket a hallgatók bárhova elmehettek volna, bárhova felvették volna őket az országban. A gazdaságtudományi képzési terület is folyamatosan emelkedik, ott is megháromszorozták a hallgatói létszámot 2017 óta, és most 157 hallgatót sikerült beiskolázniuk. Nagyon várják a pótfelvételi eredményeit is, mert szerinte azok is nagyon jók lesznek.
Nemcsak a létszám, hanem a hallgatók felkészültsége is nő. Idén az alap és az osztatlan képzésekre felvételt nyert nappali tagozatos, állami ösztöndíjas felvételi ponthatár-átlag ugyanis 393 pont volt. Ez 55 ponttal magasabb mint 5 évvel ezelőtt. Az országos trenddel ellentétben a tanárképzés 300 körüli létszámát is sikerült megőrizni az alacsony pedagógusbérek és a NAT átalakítása, valamint a tanárképzés reformja ellenére.
Lenner Tibor, a BDPK igazgatója kiemelte, hogy a legnépszerűbb szakjaik az angol tanári, a német tanári, a testnevelő tanári szakok mellett a magyar. A temészettudományban a biológia, a földrajz és a matematika. Sajnos a kémia, fizika jelentkezések gyengébbek. Történtek országos próbálkozások arra, hogy egy új természettudományos-környezettan szakot indítsanak. Egyelőre még a társadalomba ez nem ment át úgy, hogy ez hallgatói jelentkezésbe realizálódott volna.
Tanító szakra is szép számmal jelentkeztek, nekik külön digitális kultúra oktatást is hirdetnek, ahova már pályán lévő pedagógusokat is visszavárnak, hogy a digitális tudásukat fejlesszék és átültessék azt a nevelő munkába. A tájékoztatón az is elhangzott, hogy a héten indul a pótfelvételi eljárás, melyben akár újabb 100 hallgató kerülhet be az ELTE szombathelyi képzési központjába.
Németh Péter, a BDPK Tanulmányi Hivatal irodavezetője hozzátette, hogy a korábbi évekhez hasonlóan, amikor a pótfelvételi eljárásban lehetett állami öszntöndíjas képzésekre jelentkezni, idén is a pedagógus képzés alap- és osztatlan szakjaira, valamint műszaki és informatikai képzési terület képzéseire lehet állami ösztöndíjas formában jelentkezni. Az a tendencia, hogy a pótfelvételi eljárásban a normál felvételi nagyjából 10-15 százalékát tudják produkálni.
A pótfelvételi határidő nagyon rövid, várhatóan jövő héten már le is zárul. Alaposan érdemes tájékozódni a követelményekről és jó tudni, hogy csak egy szakra adható be jelentkezés, és csak annak, aki sehova nem nyert felvételt. A kollégiumi jelentkezés is most indul, korábban mindenkinek tudtak szálláslehetőséget biztosítani. Nagyjából 350 hallgató lesz kollégista, bár egyre többen ingáznak akár 50-60 km távolságból is.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.