km/óra
  2024.11.28., csütörtök  •  Stefánia napja
Árkon-bokron Albániában: botanikusok paradicsomáról meséltek a Világjárók sorozatban

Árkon-bokron Albániában: botanikusok paradicsomáról meséltek a Világjárók sorozatban

Amikor kedden este beléptem a Savaria Mozi előterébe, egy pillanatra azt hittem, az új magyar sikerfilmre, a Futni mentem-re vár a kígyózó sor és a tömött aula - a hétvége óta Szombathelyen is telt házzal megy Herendi Gábor új produkciója - , de aztán kiderült, a jellemzően 60 fölötti törzsközönség ugyanarra a programra érkezett, mint én: dr. Barina Zoltán botanikus előadására Albániáról, ami az AGORA-Savaria Világjárók sorozatának idei őszi második rendezvénye volt.

A világjárós előadásokon mindig telt ház van, jegyezte meg csodálkozásomat látva egy mellettem álló hölgy (és ezt Geosits Judit az AGORA programfelelőse is megerősítette), halkan azt is hozzátéve: ha már el nem jut az országba, legalább itt hiteles embertől látja és hallja, milyen lenne.

Valóban, az előadótól, dr. Barina Zoltántól kevesen ismerhetik jobban Albánia flóráját, a Magyar Természettudományi Múzeum botanikus-kutatója ugyanis 2004-23 között 65 túrán járt az országban, ezeken az utakon összesen 579 napot töltött ott - ez másfél év - , 55 botanikus, biológus, mikológus (gombász), zoológus, rovarász, agrármérnök, ökológus kolléga és barát társaságában.

Dr. Barina Zoltán botanikus-kutató hozta el Albániát Szombathelyre Fotó: EWTN Katolikus Televízió

Legtöbbször a hegyekben, sátorban éjszakázva. Nomád körülmények között  járták be keresztül-kasul a sasok földjét - leginkább az akkor még érintetlennek számító északi részt, de eljutottak azért délre is - , és személyes albániai élményeiket, vicces, olvasmányos, élvezetes stílusban meg is írták egy közös sztori könyvben, ami az Árkon-bokron Albániában címet kapta - ezt emelte át Barina Zoltán előadása címeként is. 

Endemizmus - az vajon mi?

Hogy mit keres egy magyar kutató az albán hegyekben, arra nagyon egyszerű a válasz: növényeket, állatokat, újdonságokat, úgynevezett endemizmusokat, olyan fajokat, amelyek csak egy meghatározott területen (mondjuk Albániában) fordulnak elő, másutt sehol. A Balkán magyar botanikai, zoológiai, geológiai feltérképezése egyébként nem újkeletű, már az első világháborút megelőzően, és később is dolgoztak kutatók a térségben, Csiky Ernő, vagy Jávorka Sándor neve ma is ismert a botanikus szakma előtt, az erdélyi származású báró Nopcsa Ferenc paleontológus, geológus, albanológus, hírszerző nevét pedig mi tesszük hozzá - a kalandor (ön)jelölt is volt az albán trónra. 

Az ország egyébként jó 500 évig a Török Birodalom része volt, függetlenségét csak 1912-ben nyerte el, pedig fenték rá a fogukat az Osztrák-Magyar Monarchia mellett, az olaszok és a franciák is. A második világháborúban olasz-német megszállás alá került, és az egyedüli volt a kontinensen, amit saját partizánjai szabadítottak fel, nem a szövetségesek, vagy a Szovjetunió. Ám ennek is meglett az ára, a partizánból lett diktátor Enver Hodzsa példátlan önkényuralmi rendszert épített ki az '50-es évektől, nem csak a Nyugattól, de a korábbi szövetséges jugoszlávoktól, szovjetektől és kínaiktól is elszigetelve az országot, az ateizmust téve meg legfőbb "vallásnak", betonbunkerekkel teleszórva (173.000 darab van belőlük máig is) az országot.

Bunkerekkel szinte bárhol lehet találkozni Albániában

A félfeudális társadalmi szerkezet még húsz évvel ezelőtt is tetten érhető volt, tudtuk meg az előadótól, aki egy albán barátját idézte, aki magyarországi látogatásakor nem értette, hogy miért nevezik itthon falunak azt a települést, ahol bolt van, állat viszont alig. Albániában a falu azt jelenti, hogy mezőgazdaságból, állattartásból élnek az emberek, akik azt fogyasztják, amit megtermelnek, és maximum egy kocsma működik közösségi térként, ahol a férfiak beszélgethetnek, italozhatnak, dominózhatnak.  

40.000 növényfaj

De a kocsmából gyorsan vissza a növényekhez, állatokhoz: a Nyugat-Balkánt magyar zoológusok már korábban végig járták, a Magyar Természettudományi Múzeumban gazdag gyűjtemény - köztük sok új faj, ritkaságok -  áll erről a régióról rendelkezésre, ez is inspirálta Barina Zoltánt kutatómunkája megkezdésében. Az országban közel 40.000 növényfajt tartanak nyilván. Már az első úton találtak olyan növényeket, amelyeket addig soha, senki nem látott Albániában, mint például a szerpentin területeken előforduló, élősködő vajvirág vagy több tavaszi gumós növény, illetve pillangós virágúak is. Ahhoz, hogy pontosan megállapíthassák, melyek az újdonságok, először is fel kellett térképezniük a herbáriumokat Európa-szerte, Bulgáriától Németországon keresztül Franciaországig, ahol eddig is nyilvántartották Albánia növényvilágát. Nagyon sokféle orchidea van jelen az országban, kockás liliomok, többtucat krókusz, páfrány, bangó fordul elő, csak a megfelelő helyen és időben kell keresni, mesélte a kutató, azt is hozzátéve: ha a szakember lekésik a növény virágzásáról, sokkal nehezebb azt megtalálnia. A vidéki albánok amúgy igen jól ismerik saját növényeiket, például 50-100 féléből készítenek teát. 

A dél-albán klíma olyan, mint Budapesté

Nem csak a növényvilág, de Albánia geográfiája is gazdag és változatos: homokdűnék, víz alatti és feletti homokkősziklák, az ország déli részén pedig mészkő hegységek formálják a tájat, az albán riviérán például a Mali Lunxhëri 2000 méter magas hegyvonulata közvetlenül a tengerből emelkedik ki. A déli részről tiszta időben a ragyogó kék Jón-tengeren keresztül ellátni Korfura, és az olasz csizma sarkáig is.

Homokkő partfal az észak-albán tengerparton

A tengerpartoktól távolodva az egykor mocsaras részek lecsapolása után művelt területek jönnek, ide épült az albán városok többsége is. A domborzaton felfelé haladva az ősidők óta használt tájon erős a talajerózió, a gyorsan lefolyó vizet kiterjedt olajfaligetekkel is igyekeznek megfogni, a feldolgozott olajbogyó egyébként az albánok egyik fő exportcikke. Efelett már a magas albán hegyvidék következik, jellemzően mészkőből, 2000 méter fölötti csúcsokkal, de a legmagasabbak 2600 méter fölé is emelkednek, ilyenek az Észak-Albán Alpok hegyei, vagy a Korcai-medence vidéke. Szinte minden egyes mészkőhegységnek van egy-egy saját endemizmusa - ettől is izgalmas kutató szempontból, bár a minták begyűjtése a sziklákon nem volt könnyű. (A növények préselése és a leletek dokumentálása a túrákon estére maradt.) A mészkőhöz nagyon hasonló, szintén fehér kőzet a tengeri keletkezésű, magas sótartalmú evaporit, ennek nagyon más a flórája, mint színrokonának. Jelen van a Balkánon az úgynevezett szerpentin kőzet is, ilyet Magyarországon egyedül a Vashegy-csoport nyugati felén találhatunk. A hegyekben 2-3000 milliméter csapadék is lehullhat évente, ettől teljesen más a növényzet, mint az ország alacsonyabban fekvő mediterrán területein. Érdekes és meglepő, de az egyre aszályosabb a Dél-Albánia klímája nagyon hasonló Budapest éghajlatához.    

Vérbosszún túl, beruházások előtt

Ami az állatvilágot illeti, a hegyekben máig jellemző a pásztorkodás, birkák, tehenek, kecskék, málhahordó szamarak, öszvérek bármikor felbukkanhatnak, figyelmeztetett Barina Zoltán, a haszonállatok mellett a vadon élők közül viperákkal, barnamedvékkel többször is találkoztak a magyar kutatók.

Az úton bármikor szembe jöhet egy lovas, öszvéres albán

Az észak-albán hegyekben az ablak nélküli, mindössze lőrésnyílásnyi kitekintővel rendelkező kőházak, az úgynevezett kullák máig állnak, a vérbosszú (albánul: Kanun) intézményére emlékeztetve - ha egy család férfi tagja érintett volt egy másikkal történő viszályban, ilyen kullában élt a falu szélén, várva, hogy ő lövi le az ellenséget, vagy az őt.

És ha már a házak: a tengerparti részeken óriási építkezések zajlanak, az ország kezdi felismerni a turizmusban rejlő potenciált - épül gyorsvasút a tiranai reptér és Durres között, és új vasútvonal Durres-Pogradec között, az utóbbi Észak-Macedóniához, Szkopjéhoz biztosít majd csatlakozást. A Blue Corridor autópálya projekt pedig a dél-albániai Fiert kapcsolja majd össze az északi Milot-tal 2030-ig 2x3 sávon - amíg Tiranából eddig autóval 3-4 óra volt eljutni az Albán-Alpokhoz, addig három év múlva ez maximum másfél órás út lesz, és ha a montenegróiak is megépítik a vállalt szakaszukat, Horvátországból autóval végig sztrádán lehet majd lecsorogni az albán-görög határig. 

Az ország érezhetően nagy infrastrukturális fejlesztésbe kezdett, már nem ugyanaz, mint húsz éve volt, jegyezte meg Barina Zoltán, aki reméli, a tömegturizmus nem teszi teljesen tönkre a rendkívül gazdag, és a korábbi elszigeteltségének köszönhetően fennmaradt természeti értékeket. 
 

Szöveg: Falussy Péter

Fotók: Berta Norbert

kapcsolódó cikkek
Nomádtáborként üzemelhet tovább a felsőcsatári gyermeküdülő
Nomádtáborként üzemelhet tovább a felsőcsatári gyermeküdülő
A gyermek- és ifjúsági tábor besorolásának az épület komfortfokozata már nem felel meg, statikailag és műszakilag is több sebből vérzik az egykor szebb napokat látott felsőcsatári üdülő, amely idén várhatóan már csak alacsonyabb komfortfokozaton - nomád táborhelyként - kap majd használati engedélyt, derült ki azon a fórumon, amit a Kerekerdő Alapítvány szervezett a tábort üzemeltető AGORA Nonprofit Kft. székhelyén a szálláshely lehetséges jövőjét megvitatandó.
Világjárók: Nepálba utazhatnak az érdeklődők
Világjárók: Nepálba utazhatnak az érdeklődők
A Világjárók sorozat következő előadásán Nepálban kalandozhatnak az érdeklődők. A felhők feletti ország titkaiba március 26-án, kedden 17 órától avatja be a közönséget Varga András.
Az albán tengerpart lehet a magyarok új Balatonja (képgalériával)
Az albán tengerpart lehet a magyarok új Balatonja (képgalériával)
A sokáig lesajnált balkáni országban szárnyal a turizmus, egyre több magyar szót hallani az Adriai- és a Jón-tenger strandjain, miközben a gazdaság is pörög: mindenütt építkeznek, az éves infláció 2023-ban mindössze 4% volt, a helyi fizetőeszköz, a LEK pedig egy év alatt 14 százalékot erősödött az euróhoz képest. Mi tudnak az albánok, amit mi nem?
címkék
kapcsolódó cikkek
Nomádtáborként üzemelhet tovább a felsőcsatári gyermeküdülő
Nomádtáborként üzemelhet tovább a felsőcsatári gyermeküdülő
A gyermek- és ifjúsági tábor besorolásának az épület komfortfokozata már nem felel meg, statikailag és műszakilag is több sebből vérzik az egykor szebb napokat látott felsőcsatári üdülő, amely idén várhatóan már csak alacsonyabb komfortfokozaton - nomád táborhelyként - kap majd használati engedélyt, derült ki azon a fórumon, amit a Kerekerdő Alapítvány szervezett a tábort üzemeltető AGORA Nonprofit Kft. székhelyén a szálláshely lehetséges jövőjét megvitatandó.
Világjárók: Nepálba utazhatnak az érdeklődők
Világjárók: Nepálba utazhatnak az érdeklődők
A Világjárók sorozat következő előadásán Nepálban kalandozhatnak az érdeklődők. A felhők feletti ország titkaiba március 26-án, kedden 17 órától avatja be a közönséget Varga András.
Az albán tengerpart lehet a magyarok új Balatonja (képgalériával)
Az albán tengerpart lehet a magyarok új Balatonja (képgalériával)
A sokáig lesajnált balkáni országban szárnyal a turizmus, egyre több magyar szót hallani az Adriai- és a Jón-tenger strandjain, miközben a gazdaság is pörög: mindenütt építkeznek, az éves infláció 2023-ban mindössze 4% volt, a helyi fizetőeszköz, a LEK pedig egy év alatt 14 százalékot erősödött az euróhoz képest. Mi tudnak az albánok, amit mi nem?
Savaria Fórum 33. évfolyam 41. szám - 2024.11.22.
tematikus oldalak
legolvasottabbak
Adventi vásár Szombathely 2024: Itt a teljes program!
November 22-én, pénteken hivatalosan is megnyílik a szombathelyi adventi vásár. Egészen december 23-ig vár kicsiket és nagyokat az ünnepi fényekbe öltözött Fő tér a már hagyományosnak számító elemekkel és természetesen sok izgalmas újdonsággal is.
Felnőtt háziorvosi rendelés Szombathely 2024: az összes rendelési idő egy helyen
A felnőtt háziorvosi rendelés biztosítása Szombathelyen 2024-ben is marad önkormányzati feladat. Néhány helyen változik a rendelési idő, cikkünkben az összes városi felnőtt háziorvosi rendelővel kapcsolatos fontos információt megtalálja.
Itt a hó és vele a káosz: keresztbe fordult kamionok és buszok, elakadt autók, kidőlt fák, árokba csúszott hókotró és kenyérszállító
Ahogy azt a meteorológiai előrejelzések ígérték, pénteken hajnalban erős szél kíséretében megérkezett a havazás, a Lenti-Várpalota-Balassagyarmat tengelyen számos helyről kérték elakadt, árokba csúszott járművek, közlekedést akadályozó, kidőlt fák miatt a tűzoltók segítségét – tájékoztatta az MTI-t pénteken reggel a Katasztrófavédelmi Főigazgatóság.
Erős, viharos szél várható csütörtök estétől
Az érkező ciklon előtt és után is erős, viharos szél várható csütörtök estétől - írta a HungaroMet Zrt. a Facebook-oldalán.
Szombathely Deák Ferenc utca 3. alatti gyermekorvosi rendelő - Dr. Gecse-Kálózi Patrícia rendelési idő
Dr. Gecse-Kálózi Patrícia gyermekorvos rendelési ideje 2024-ben március 1-től a Deák Ferenc utcai gyermekorvosi rendelőben, Szombathelyen.
legfrissebbek
Egy csendesóceáni jelenség miatt lehet több zivatar Magyarországon
A csendes-óceáni El Nino - Déli Oszcilláció (ENSO) erős meleg fázisai után jelentősen megnőhet a villámtevékenység a Föld északi féltekéjén, ami több zivatart okozhat Magyarországon - mutatták ki vizsgálatuk során a soproni HUN-REN Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet (FI) munkatársai.
Megint feltörölték a padlót a forinttal
Két év óta ma a leggyengébb a magyar fizetőeszköz az euróhoz képest, 415-ös árfolyamon is kereskedtek vele csütörtök délelőtt.
Megújulhat a Pálos Károly Szociális Szolgáltató Központ és Gyermekjóléti Szolgálat telephelye
Fejleszthetik a gyermekjóléti és szociális alapszolgáltatásokat Szombathelyen, ennek részeként megújulhat a Pálos Károly Szociális Szolgáltató Központ és Gyermekjóléti Szolgálat Jászai Mari utca 4. sz. alatti telephelye. Az ehhez szükséges pályázat csütörtökön került a képviselők elé.
A közgyűlésen debütált az új robotkamera rendszer a Városházán
A csütörtöki közgyűlésen debütált a frissen felszerelt robotkamera rendszer a Városháza első emeleti nagytermében. Mostantól ezen keresztül történik az ülés közvetítése a Szombathelyi Televízióban és az interneten is. Teljesen automatán működik, a kamerák az éppen megszólaló közgyűlési tagot mutatják. A felvételt több platformon archiválják, az ülés visszanézhető az interneten, a videóban könnyedén rá lehet keresni a felszólalásokra, napirendi pontokra.
Árkon-bokron Albániában: botanikusok paradicsomáról meséltek a Világjárók sorozatban
Amikor kedden este beléptem a Savaria Mozi előterébe, egy pillanatra azt hittem, az új magyar sikerfilmre, a Futni mentem-re vár a kígyózó sor és a tömött aula - a hétvége óta Szombathelyen is telt házzal megy Herendi Gábor új produkciója - , de aztán kiderült, a jellemzően 60 fölötti törzsközönség ugyanarra a programra érkezett, mint én: dr. Barina Zoltán botanikus előadására Albániáról, ami az AGORA-Savaria Világjárók sorozatának idei őszi második rendezvénye volt.