99: új mozgalom a politikai palettán
Karácsonyt hivatalosan a pártja, a Párbeszéd kérte fel, utána az MSZP és az LMP is jelezte, őt támogatják. A főpolgármester beszédében kiemelte, nem a kiváltságos egy százalék helyére akarnak ülni a trónon, hanem szolgálni akarnak uralkodás helyett. Úgy fogalmazott, a szabadság, a béke és az emberség hiányzik mindennapjainkból, illetve az állam működéséből. Azt mondta, újra kell egyesíteni az országot, újra kell építeni a köztársaságot, ehhez pedig mindenkire szükség van. Ekkor jelentette be a 99 Mozgalom elindítását, amelynek céljait így fogalmazták meg: „A mai kiváltságosok köré berendezett ország helyett mindenkinek esélyt, mindenkinek jövőt, boldog életet kínáló hazát teremtünk. Itt az ideje, hogy új politikát építsünk, ami az ország 99%-nak érdekeit képviseli a leggazdagabbak 1%-a helyett."
Az alapítók között vannak színészek (a Weöres Sándor Színház volt igazgatója, Jordán Tamás, Alföldi Róbert, Hédl-Szabó Dániel), szakpolitikusok (Andor László volt uniós biztos, Bánfalvi István volt államtitkár, dr. Pusztai Erzsébet, Mellár Tamás, Bozóki András), írók (Kenedi János, Kukorelly Endre), cégvezető (Bojár Gábor).
Karácsony Gergely február elején járt Szombathelyen, ekkor találkozott dr. Nemény András polgármesterrel. Lapunk kérdésére, miszerint budapesti főpolgármesterként indul-e miniszterelnök-jelöltként, az alábbiakat válaszolta:
– Csak azt tudom mondani, amit főpolgármesterré választásomkor mondtam: hatalmas tisztesség a csodálatos Budapest vezetőjének lenni, azt és úgy fogom tenni, ami a város érdekét szolgálja. Most ezt a mondatot talán, az elmúlt egy év történései után, azzal tudom kiegészíteni: azt és úgy fogom tenni, ami a magyar települések, a magyar önkormányzatok érdekét szolgálja.
Több polgármester – köztük Szombathely vezetője is – csatlakozott a 99Mozgalomhoz.
– Karácsony Gergellyel személyesen is jó a viszonyunk – válaszolta dr. Nemény András arra kérdésünkre, hogy mi motiválta a mozgalomhoz való csatlakozáshoz –, és hasonlóan gondolkodunk politikai kérdésekben. Az elmúlt másfél évben pedig városvezetőként megtapasztaltam, hogy mennyi pénzt vett el kormány a várostól, a szombathelyiektől. Az elvonások mellett folyamatosan továbbra is bizonytalanságban tartja az önkormányzatokat, például az bérlakások igen kedvezményes eladásáról szóló törvénytervezettel, ami még tovább csökkentené a települések vagyonát. Ha csak az önkormányzatiságot, önrendelkezést nézem, jól láthatóak a törekvések, így aztán változás, kormányváltás kell, ha meg akarjuk tartani demokratikus értékeinket. Illúzió azt hinni, hogy a Fidesz megváltozik, nagyon látszik, hogyan írják felül központilag a helyben hozott döntéseket. Így történt a bérlakások mellett a településrendezési tervvel is: hiába hoztunk rendeletet arról, hogy két parkoló kell az új lakásokról, egyszerűen felülírták, és egy darab lett a kötelező. Karácsony Gergellyel hasonlóan gondolkodunk az önkormányzatok támogatásáról: olyan rendszerben, ami kiszámítható minden település számára, függetlenül attól, hogy kormánypárti vagy ellenzéki. A politikai stílusunk is egyezik: nem kedveljük a pártretorikát, nem fér bele minősíthetetlen hangvételű kommunikáció, és igyekszünk bizonyos szint felett maradni.
– Az előválasztáson hogyan látja Karácsony esélyeit?
– A lehetséges jelöltek közül többeket személyesen is ismerek vagy kapcsolatban vagyok velük, így tudom, hogy alkalmasak miniszterelnök-jelöltnek. A fentiek miatt én Karácsony Gergelyt tartom a legalkalmasabbnak. A mozgalom alapítói között több szakpolitikus vagy cégvezető is van, akik garanciát jelentenek arra, hogy értékes szakmai programok készüljenek – beleértve a komplex kormányprogramot is. Említhetném Ferge Zsuzsát, Pogátsa Zoltánt vagy Kis Jánost, aki az első olyan rendszerváltás utáni politikus volt, akit élőben is meghallgattam annak idején.
– Hova pozícionálná a 99Mozgalmat? A kormánypárt már el is helyezte a maga – nem túl bonyolult – politikai univerzumában.
– A Fidesz már régóta kampányüzemmódra kapcsolt, az üzenetének lényege, hogy minden mögött Gyurcsány áll. Ez persze butaság. A világ ennél sokkal összetettebb, bonyolultabb és színesebb. Úgy fogalmaztam meg, hogy zöld, modern, szociálisan érzékeny, nemzeti értékekre is figyelő, integráló mozgalomról van szó, ami középen áll. Erre jó példa Karácsony Gergely főpolgármesteri tevékenysége, aki képes konszolidált módon, botrányok nélkül összefogni a kerületi polgármesterekből álló közgyűlést, megtalálva mindkét oldallal a közös hangot. Úgy gondolom, arra kell figyelni, ami az emberek, a polgárok számra fontos, és képesek legyünk nyitottan befogadni új gondolatokat is.
Fotó: Nagy Jácint / Savaria Fórum
A cikk a Savaria Fórum hetilap május 21-ei számában került publikálásra.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.