A bíróság elutasította a kegyelmi ügy iratainak kiadása iránti keresetet, kilenc áldozat kártérítést kapott
Mint az MTI írja, a felperes magánszemély a közérdekű adat kiadása érdekében indított perben azt kérte a Fővárosi Törvényszéktől, hogy kötelezze az alperest a kegyelmi ügyben keletkezett valamennyi irat kiadására. A bíróság azonban elutasította a keresetet.
A döntés indokolása szerint az ügyben vizsgált kegyelmi eljárás a büntetések, az intézkedések, egyes kényszerintézkedések és a szabálysértési elzárás végrehajtásáról szóló törvény hatálya alá tartozik, amely pedig kizárja a kegyelmi eljárások során keletkező iratok nyilvánosságát. A Kúria hasonló ügyekben hozott precedensértékű ítéleteiben is azt állapította meg, hogy a kegyelmi eljárások iratai nem közérdekű adatok.
A jelen ügyben benyújtott kereset olyan, meghatározott személyhez köthető iratok kiadására irányult, amelyek kizárólag az érintett személy bűnügyi személyes adatait tartalmazzák, azok pedig nem közérdekű vagy közérdekből nyilvános adatok, tehát nyilvánosságra hozatalukat a törvény széles körű társadalmi érdeklődés mellett sem teszi lehetővé
– közölte a Fővárosi Törvényszék.
Közben a Blikk arról ír, a Belügyminisztérium tájékoztatása szerint a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság (SZGYF) – mely 2013 óta felel a gyermekotthonért – kilenc fővel kötött peren kívüli egyezségi megállapodást. Összesen 154 millió forintot fizettek ki a bicskei gyermekotthon áldozatainak, akik 2020 februárjában hozták nyilvánosságra, hogy elindítják a polgári peres eljárásukat. Mint anno a 168 Óra írta, „az összes intézmény ellen, amely nem akadályozta meg, hogy az otthon volt igazgatója, Vásárhelyi János napi szinten gyerekeket szexuálisan zaklasson és megerőszakoljon”, emellett kártérítési pert indítottak a pedofil intézményvezető ellen is.
A Blikk úgy tudja, Pop Mert Julián, a gyermekotthon egykori lakója, aki 2016-ban feljelentette Vásárhelyit, peren kívül több tízmilliós összeget kapott kártérítés gyanánt, ezt azonban ő egyelőre nem erősítette meg.
Fotó: Google Street View
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.