A Facebookot többé nem érdeklik a tények, ha valamit sokan like-olnak, ezentúl az lesz az igazság
Elfogultak a szakértők a Meta szerint
„Ahelyett, hogy egy úgynevezett szakértőhöz fordulnánk, inkább a közösségre és a platformon lévő emberekre hagyatkozunk, hogy saját kommentárjukat adhassák ahhoz, amit olvastak”, magyarázta Joel Kaplan, a Meta globális ügyekért felelős vezetője, hozzátéve: ha egy megjegyzés »a felhasználók legszélesebb keresztmetszetének« támogatását kapja, akkor az a megjegyzés a tartalomhoz csatolható, hogy mások is láthassák.
Ezt Mark Zuckenberg, a Meta alapítója egy videóban is megerősítette.
„Úgy gondoljuk, hogy ez sokkal jobb megközelítés, mintha úgynevezett szakértőkre hagyatkoznánk, akik a saját elfogultságukat viszik be a programba”, fogalmazott Kaplan az új gyakorlatról a Foxnak, amit az ATV.hu szemlézett.
A Meta harmadik féltől származó tényellenőrző programját a 2016-os választások után vezették be, és arra használták, hogy megakadályozzák a „félretájékoztatást” a vállalat platformjain. Ezt a vállalat vezetői „politikai nyomással” magyarázták korábban, de elismerték, hogy a rendszer „túl messzire ment”.
Változás a tartalommoderációban
A vállalat az eddigi tényellenőrző rendszert az X (korábban Twitter) által bevezetett közösségi jegyzetekkel váltja fel, elsőként az Egyesült Államokban. Zuckerberg szerint ezáltal a felhasználók közvetlen visszajelzései segítik majd a tájékozódást, szemben a korábbi szakértői ellenőrzésekkel, amelyeket a Meta vezetése szerint túlzott politikai elfogultság jellemzett.
Kaplan hangsúlyozta, hogy a vállalat változtat bizonyos tartalommoderálási szabályain is, különösen azokon, amelyek túl szigorúan korlátozták az olyan témákról szóló diskurzust, mint a bevándorlás, a nemi identitás és más érzékeny társadalmi kérdések.
Bizonyos tartalmak továbbra is tiltottak maradnak
Bár a Meta enyhíti a moderációs szabályokat, Kaplan kijelentette, hogy bizonyos tartalmak továbbra is tiltás alá esnek, például a terrorizmussal, az illegális drogokkal és a gyermekek szexuális kizsákmányolásával kapcsolatos bejegyzések.
Ez már Trump-, Musk-korszak
A bejelentés időzítése különösen érdekes a közelgő amerikai kormányváltás fényében. Kaplan elmondta, hogy a Meta lehetőséget lát a Trump-kormányzattal való együttműködésre a szólásszabadság védelmében és az amerikai technológiai szektor támogatásában. Felidézte, hogy Zuckerberg korábban nyomást érzett a Biden-kormányzat részéről bizonyos tartalmak moderálására, és ezt a problémát most igyekeznek orvosolni.
A Meta szerint a változtatások célja az, hogy a vállalat visszatérjen eredeti értékeihez, és a közösségi média újra egy olyan tér legyen, ahol a szabad véleménynyilvánítás dominál.
Fotó: Mark Zuckenberg/Dailywire.com
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.