A GVH 15 millió forint bírságot szabott ki a Heineken Hungária Sörgyárak Zrt.-re
A közlemény szerint a GVH iránymutató vizsgálata feltárta, hogy a Heineken a törvényi tilalom ellenére szinte kizárólagosságot eredményező beszállítói együttműködést alakított ki egy fővárosi vendéglátóhellyel. A holland tulajdonú sörgyártó cég olyan feltételekkel alakított ki a vendéglátóhellyel, amely azt arra ösztönözte, hogy szinte teljes egészében a Heinekentől szerezze be a sörkészletét. Ezzel a lépéssel a vállalkozások megsértették az új kereskedelmi szabályozás előírásait, mivel leszűkítették a fogyasztók választási lehetőségeit, és gátolták más sörgyártók érvényesülését - írják a közleményben.
A GVH Versenytanácsa figyelembe vette, hogy a Heineken egy korábbi mulasztására tekintettel visszaesőnek minősül, és a most vizsgált magatartással kifejezetten a kisebb piaci szereplők térnyerését elősegíteni hivatott szabályozás megkerülése volt a célja - írják a közleményben.
Mindezek figyelembevételével a Heineken Hungária Sörgyárak Zrt. az egyetlen vizsgált vendéglátóhely forgalma alapján 15 millió forintos bírságot kapott, a versenytanács megtiltotta a jogsértő magatartás további folytatását, és kötelezte a sörgyártót egy belső megfelelési program kialakítására, amely biztosítja, hogy üzleti feltételei nem ösztönzik a vendéglátóhelyeket a jogszabályi küszöbök átlépésére.
Az ügyben érintett vendéglátóhelyet üzemeltető Woda Bt.-t a jogsértésben betöltött csekélyebb szerepére tekintettel a hatóság figyelmeztetésben részesítette bírság kiszabása helyett, és arra kötelezte a budapesti kisvállalkozást, hogy alakítson ki a versenyjogi előírásoknak való megfelelést, és a jogsértések megelőzését biztosító belső eljárásrendet - tájékoztatott a GVH. (MTI)
Illusztráció: pixabay.com
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.