A hatóság elmarasztalta a VASIVÍZ ZRt-t, a cég bírósághoz fordul a határozat miatt
Molnár Miklós kinevezése körül már tavaly elindult a politikai kavarás - ennek részleteiről itt számoltunk be részletesen, ekkor került elő a pozíció betöltéséhez szükséges 5 éves úgynevezett vízközmű-szolgáltatásban szerzett gyakorlat, amelyet korábban egyébként meglehetősen kreatívan kezelt a felügyelő hatóság a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH).
Előbb vizsgálat, aztán eljárás
Ahogy az várható volt, el is indult a MEKH-vizsgálata, ennek a jegyzőkönyve a megyei pártlapnál is landolt április elején. Ebben az szerepelt, hogy a hivatal a feltárt jogsértések miatti jogkövetkezmények megállapítására a felügyelő szerv március 31-ével eljárást indított, az ügyintézés határideje 75 nap.
Hogy a hatósági vizsgálat mögött mi húzódott meg, azt Ungár Péter országgyűlési képviselő (LMP) foglalta össze április eleji Facebook-posztjában.
"A mai nap ismét fény derült arra, hogy a Fidesz részéről üres retorikai fogás az, hogy összefogás kell ezekben a vészterhes időkben és nincs itt az idő a pártpolitikai csatározásokra. Az a helyzet ugyanis, hogy amikor Hende Csaba személyes bosszúhadjáratáról van szó, akkor minden mindegy, annak semmi sem állhat az útjába. Hende Csaba amint szétverte saját többségét, megfogadta, hogy bosszút fog állni Molnár Miklóson, a korábbi jobboldali alpolgármesteren. Ezt most is folytatja a haverja által indított, minden jogi alapot nélkülöző eljárással a Vasivíz ellen. Nézzünk meg két tényt:
1. Az eljárást a MEKH indította, aminek elnöke Dorkota Lajos, a Fidesz (sikertelen) dunaújvárosi választókerületi elnöke.
2. Dorkota Lajost 2013-ban a Hende Csaba által vezetett Honvédelmi Minisztérium tüntette ki."
MEKH-határozat: büntetés és felszólítás
A MEKH május 25-én hozott határozata - amely megint csak az állampárti kiadványnál landolt, azt tartalmazza, a cégnek egymillió-ötszázezer forint büntetést kell fizetnie, mivel a Vasivíz ZRt. vezetőjének szakmai tapasztalata nem felel meg a vonatkozó jogszabályi követelményeknek. Az összeget 30 napon belül át kell utalni a hivatalnak. A MEKH ezenfelül kötelezi arra is a szolgáltatót, hogy 90 napon belül gondoskodjon a jogszerű állapot helyreállításáról. A határozat ellen közigazgatási per indítható.
Vasivíz: megalapozatlan és téves indokok
A Vasivíz ZRt. közleményben reagált a határozatra:
A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) által a VASIVÍZ ZRt-nél a vezető szakmai gyakorlatával kapcsolatos vizsgálat során hozott határozatban szereplő megállapítások a korábbi hatósági állásponthoz képest nem tartalmaznak érdemi újdonságot. Ilyen vizsgálatot a MEKH fennállása során más víziközmű társaságoknál - beleértve a kizárólag állami tulajdonú víziközmű társaságokat - még nem folytatott.
A VASIVÍZ ZRt. a határozatban szereplő indokokat továbbra is megalapozatlannak illetve tévesnek tartja, ezért a VASIVÍZ ZRt. a többségi tulajdonossal egyeztetve a határozat megsemmisítésére illetve hatályon kívűl helyezése érdekében közigazgatási pert indít és keresettel fordul a Fővárosi Törvényszékhez.
Egyúttal felhívja a figyelmet arra, hogy a MEKH téves jogszabályi értelmezése nagyon sok Víziközmű Társaságnál (beleértve a kizárólag állami tulajdonban lévőket is) eredményezhet jogkövetkezményt.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.