Kristóf Ágotára emlékeztek Szombathelyen
89 éve, október 30-án született Kristóf Ágota, világhírű író. A Kanizsai Dorottya Gimnázium második emeleti folyosóján a mai napig megtalálható a tablóképe. Itt tartották az iskola szokásos, évi megemlékezését, melyen a gimnázium igazgatója, Merklin Ferenc elszavalta Kristóf Ágota Tavasz című versét.
A gimnázium külső falán 2014 óta ékeskedő Kristóf Ágota emléktábla előtt folytatódott az ünnepség. A 9.A osztályos tanulók A nagy füzet című regényből olvastak fel. 1986-ban jelent meg franciául, azóta 34 nyelvre lefordították. Svájc középiskoláiban kötelező olvasmány, de sok francia intézményben is tananyag, szülőhazájában mégsem kellőképpen ismert.
Czetter Ibolya, az ELTE Savaria Egyetemi Központ főiskolai tanára elmondta, a magyar nyelven magyaroknak író alkotók képezik azt a tábort, akiket igazán számon tart és a kánonba bevesz az irodalomtörténet, és mindazok, akik emigráltak, valamilyen szempontból perifériára kerülnek.
Az ünnepség résztvevői a Brenner János Kollégiumban, Kristóf Ágota egykori lakhelyén folytatták a megemlékezést. Itt a szerző Analfabéta című önéletrajzi írásából hangzottak el részletek. A program a Berzsenyi Dániel Könyvtár és az ELTE Berzsenyi Dániel Pedagógusképző Központ Magyar Irodalomtudományi Tanszéke által szervezett nyilvános felolvasó üléssel zárult a könyvtárban. Itt Baráthné Molnár Mónika igazgatója virággal köszöntötte az írónő munkásságát kutató Czetter Ibolyát, aki 2016-ban Kristóf Ágota életét bemutató könyvet publikált.
A főiskolai tanár hozzátette, talán az is oka lehet annak, hogy Kristóf Ágota nálunk nem volt annyira népszerű, mert amikor először fordították 1989-ben, akkor egy rekanonizálódás játszódott le a magyar irodalomban. Olyan emigráns írók kerültek előtérbe, mint Márai Sándor. Az igazság része az, hogy ez túlságosan háttérbe szorított másokat.
Kőszeg és Szombathely - amelyeket Kristóf Ágota megörökített műveiben - beleíródtak a világirodalomba - fogalmazott Czetter Ibolya a megyei könyvtárban tartott megemlékezésen. A kőszegi Kristóf Ágota Műhely vezetője, Sümegi István előadásában az írónő II. világháborús eseményeket ábrázoló leírásairól, a szerző pesszimizmusáról beszélt. Úgy fogalmazott, hogy annyira nyomasztónak, pesszimistának és brutálisnak érezte a szöveget, hogy majdnem lerakta. Volt egy pont, amikor úgy érezte, hogy egész egyszerűen én ezt nem tudja tovább olvasni.
A szervezők jövőre nagyszabású jubileumi megemlékezést terveznek Kristóf Ágota születésének 90. évfordulója alkalmából.
Forrás: SZTV
Fotó: Berzsenyi Dániel Könyvtár/Facebook
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.