km/óra
  2024.11.22., péntek  •  Cecília napja
A kommunista diktatúrák áldozataira emlékeztek

A kommunista diktatúrák áldozataira emlékeztek

Február 25-én, a Savaria nagyszálló előtti téren is megemlékeztek a kommunista diktatúrák áldozatairól. A Honderű Asztaltársaság szervezte ünnepség koszorúzással zárult, az érdeklődőket Jobst Ágnes történész előadása várta a Levéltárban.

77 évvel ezelőtt február 25-én hurcolták el Kovács Bélát, a Független Kisgazdapárt titkárát a Gulágra, ami egyben egy jeladás volt a Sztálin-féle Szovjetúniónak, hogy felgyorsítsa Magyarországon is a szovjetizálást: bevezették a totális dikatúrát, a szellemi és fizikai erőszakot. Megszűnt a sajtószabadság, Illyés Gyula szavaival élve, mindenki szem volt a láncban: ennek okán kell, hogy emlékezzünk, és emlékeztessünk arra, hogy ez az erőszak rendje volt – hangzott el elsőként a Honderű Asztaltársaság megemlékezésén, majd a résztvevők elénekelték a Himnuszt.

Horváth Csaba, a Polgári Egyesület Szombathelyért elnöke előadásában Faludy György Éhség és Búcsú Recsktől című művéből hangzott el részlet, majd Steindl-Papp Judit, a Szombathelyi Evangélikus Egyházközség lelkésze szólt a hallgatósághoz, hangsúlyozva, fontos nap ez, melyen a vészterhes időkre emlékezünk, mely oly sok ember életét követelte, majd Dávid zsoltárából idézett, hangsúlyozva, hogy Dávid, akárcsak minden ember, rászorult Isten irgalmára, s neki köszönhette a bűnbocsánatot is. A lelkész végül imát mondott mindazokért, akik az embertelen terror áldozatai lettek.

Az ünnepségen emlékező beszédet Jobst Ágnes történész, az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárának munkatársa mondott. A magyar Országgyűlés 2000. június16-án nyilvánította február 25-ét a kommunista diktatúra üldözöttjeinek emléknapjává, emlékeztetett, ezzel a közép és kelet-európai régióban elsőként döntve az áldozatoknak való tiszteletadásról. Az ünnep kijelölésének dátuma Kovács Béla politikus, a Független Kisgazdapárt titkárának elhurcolására utal, akit hamis vádakkal vettek őrizetbe a szovjet hatóságok, és ausztriai és magyar börtönök után a Szovjetúnióba deportálták, ahol 25 év kényszermunkára ítélték – bírósági tárgyalás mellőzésével. Ez a letartóztatás  a koalíciós korszak végét jelentette, folytatta a történész, nem volt helye a többpártrendszerű, pluralista berendezkedésnek.

A Kommunista Párt 1945-ben csupán 17 százalékot kapott a választásokon, 1947-ben 27 százalékot – a kékcédulás csalásokkal együtt. Törvényi felhatalmazás hiányában a szovjet csapatok biztosították regnálásának hátterét, hangsúlyozta Jobst Ágnes. A berendezkedett pártállami rezsim 42 évig birtokolta a hatalmat Magyarországon, sárba tiporva az emberi szabadságjogokat a sajtószabadságtól a vallásszabadságig, s lerombolta kulturális értékeinket. Világszinten körülbelül egymillió a kommunizmus áldozatainak száma, azoké, akiket kivégeztek, börtönben vagy kényszermunkatáborban vesztették életüket vagy éhen haltak. De az üldözöttek, kiközösítettek, börtönbe vetettek és megbélyegzettek is áldozatok, figyelmeztetett a történész.

A Vasfüggöny előterében, a két világrend ütközőpontján elhelyezkedő Vas megye kétszeresen is megszenvedte a diktatúrát: a határövezet is érintette a megyét, ami önmagában megnehezítette az életkörülményeket a lakosság számára. A politikailag megbízhatatlannak ítélt lakosokat családjaikkal együtt kitelepítették, a megye számos településén koncepciós pereket indítottak egyszerre 10, 20, 30, vagy éppen negyven fő ellen. Kegyetlen ítéletek születtek, 40 körül volt a kivégzettek száma, közel 200 főt szabadságvesztésre ítéltek.

Az emléknap beiktatása óta 24 esztendő telt el: az idő múlásával a személyes emlékezés helyét a történeti emlékezet veszi át. A fiatalok legfeljebb nagyszüleiktől hallhatnak erről az időszakról, ezért fontos, hogy ők legalább az emléknapon kapcsolódjanak be az emlékezésbe, hogy a diktatúra ne merüljön feledésbe. Múlt nélkül nincs jövő, és a közös emlékezéssel elkerülhető, hogy a hibák megismétlődjenek a történelemben – zárta emlékbeszédét Jobst Ágnes történész.

A résztvevők ezután mécsesekkel vonultak át a Király u. 14. számú, hajdan ÁVH-székházként működő házon lévő emléktáblához, ahol koszorúzás zárta az ünnepséget. 18 órától az MNL Vas Vármegyei Levéltára előadótermében az érdeklődők Jobst Ágnes A vasfüggöny előtere: a nyugati határövezet című előadását hallgathatták meg.

 

Tp
Fotó: Pataki Gergely

kapcsolódó cikkek
A kommunizmus áldozataira emlékezett a városvezetés
A kommunizmus áldozataira emlékezett a városvezetés
A Király utca 14. előtt hajtottak főt és koszorúztak, annál az épületnél, a volt ÁVH-székháznál, ahol a kommunista diktatúra idején az Államvédelmi Hatóság kegyetlenül megkínozta a rendszeridegennek bélyegzetteket. 
kapcsolódó cikkek
A kommunizmus áldozataira emlékezett a városvezetés
A kommunizmus áldozataira emlékezett a városvezetés
A Király utca 14. előtt hajtottak főt és koszorúztak, annál az épületnél, a volt ÁVH-székháznál, ahol a kommunista diktatúra idején az Államvédelmi Hatóság kegyetlenül megkínozta a rendszeridegennek bélyegzetteket. 
Savaria Fórum 33. évfolyam 40. szám - 2024.11.15.
Savaria Fórum 33. évfolyam 40. szám - 2024.11.15.
tematikus oldalak
legolvasottabbak
Miss Universe 2024: huszárruhában és turulszárnyakkal lépett színpadra a szombathelyi Kenéz Nóra
Extrém szettben vonult végig a színpadon az elődöntő nemzeti ruhás fordulójában.
Felnőtt háziorvosi rendelés Szombathely 2024: az összes rendelési idő egy helyen
A felnőtt háziorvosi rendelés biztosítása Szombathelyen 2024-ben is marad önkormányzati feladat. Néhány helyen változik a rendelési idő, cikkünkben az összes városi felnőtt háziorvosi rendelővel kapcsolatos fontos információt megtalálja.
Pokol Csöngén: egy matracon kuporgott az illegális állatszaporító, miközben zajlott az állatmentés
A beszámolók alapján több tucat, vagy akár száznál is több, rendkívül rossz körülmények között tartott kutyát és állati tetemeket találtak az állatvédők, akik a hatóságok kíséretében érkeztek a Vas vármegyében élő osztrák asszony házához.
Csöngei kutyaszaporító: osztrák papírjai voltak az állatoknak?
A Kronen Zeitung is beszámolt a hatóságok és az állatvédők csöngei akciójáról: egy osztrák nő ingatlanján száznál is több, rendkívül rossz körülmények között tartott kutyát és állati tetemeket találtak. 
Haladás VSE: köd és füst volt a nyugati rangadón, gól nem (képgalériával frissítve)
Az NB/III-as bajnokság Észak-Nyugati csoportjának 16. fordulójában a Sopron érkezett a Rohonci útra. A Hali-szurkolók remek hangulatot produkáltak, gólt azonban nem láttak.
legfrissebbek
Újra indulnak az otthonfelújítási támogatások
A kormány újra elindítja az otthonfelújítási támogatást, amely a családoknak jelent anyagi biztonságot és megerősödést – közölte a kulturális és innovációs miniszter egy budapesti sajtótájékoztatón.
Koronavírus: stagnált az örökítőanyag koncentrációja a szennyvízben
A múlt héten stagnált a koronavírus örökítőanyagának koncentrációja a szennyvízben – közölte a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) a honlapján.
Erős, viharos szél várható csütörtök estétől
Az érkező ciklon előtt és után is erős, viharos szél várható csütörtök estétől - írta a HungaroMet Zrt. a Facebook-oldalán.
Szombathely környékén 2-4 centi vizes hó hullhat
Az éjszakai órákban erősen felhős, borult lesz az ég. Nyugat-délnyugat felől az esti, késő esti óráktól csapadék érkezik. Ez eleinte eső, később a térség nagy részén havas eső, havazás formájában ér földet. A várható csapadék mennyisége 5-10 mm környékén alakulhat, olvasható a Kőszegi Időjárás Előrejelzés Facebook-oldalán.
Római és kora Árpád-kori sírok kerültek elő a Szent Márton utcában
Régészeti kutatómunka folyik a Szent Márton utcában: római és kora Árpád-kori temetkezések kerültek elő. Az egyik legszebb lelet egy gazdagon díszített római sírkő, amelyen jól olvasható az elhunyt neve, az ábrázolások pedig a halált és az örök életet szimbolizálják.