
A Pál utcai fiúk 100. előadását ünnepelték a Weöres Sándor Színházban - Geszti Péter is idelátogatott
Molnár Ferenc népszerű ifjúsági regényéből Dés László, Geszti Péter és Grecsó Krisztián írt musicalt. Az ősbemutató 2016-ban volt a Vígszínházban Marton László rendezésében, majd több színház is műsorára tűzte. Szombathelyen 2020. október 9-én tartották a premiert.
A darabot Réthly Attila rendezte. A Pál utcaiakat egyetemi hallgatók alakították Máté Gábor és Székely Kriszta osztályából, akik a Weöres Sándor Színházban töltötték gyakorlati idejüket. 2022-ben új szereposztásra volt szükség, mert az egyetemisták a szélrózsa minden irányába elszerződtek. Bár az elmúlt öt évben számos akadály nehezítette az előadás sorsát a világjárványtól az energiaválságig, a nézői igények és a gondos szervezés életben tartotta a produkciót. A Pál utcai fiúk a szombathelyi színház legnépszerűbb előadásává vált. Van olyan néző, aki a premier óta már húsz alkalommal látta.
Vasárnap délután a 100. előadást is vastapssal és ovációval jutalmazta a közönség. Mindenki emlékzászlót kapott ajándékba Add át! felirattal, ezt lengetve közösen ünnepeltek a nézőtéren és a színpadon, majd elénekelték a Mi vagyunk a grund című dalt, amely az elmúlt években önálló életre kelt, és egy adott ügy mellett való kiállás szimbólumává vált.
Szabó Tibor színházigazgató arról beszélt: óriási dolog a Weöres Sándor Színház életében ez a pillanat, és mindenkinek köszönetet mondott, aki részt vett az előadás megszületésében.
Az alkotók képviseletében Geszti Péter zeneszerző, szövegíró lépett színpadra. Mint mondta, ez a produkció vetekszik a vígszínházival: - 100 előadás egy vidéki színházban frenetikusan nagy szám. Tudom, hogy ez a csapat sok helyről jött az országból ide, azt tudom mondani, hogy Szombathelynek van egyedül nemzeti válogatott Pál utcai fiúkja - mondta el, majd felolvasta a 2006-ban, Nemecsek 100. születésnapjára írt levelét.
"Ez a szombathelyi előadás nem csak színháztörténeti siker, hanem őrületes kulturális és érzelmi siker is szerintem. Ami itt ma este történt, az túl volt azon, amit meghatónak hívunk. Egy csodálatos előadás megy itt, amiért nem győzök elég hálás lenni a szerzőtársaim - Dés László és Grecsó Krisztián - nevében, és hálásak lehetünk a színháznak, hogy ezt ilyen erővel tartja életben" - tette hozzá Geszti Péter.
A Bokát alakító Jámbor Nándor meghatottan mesélt arról, színésztársaival milyen sokat kaptak ettől a produkciótól: - Minden egyes alkalommal, amikor ezt az előadást játsszuk, bizonyságot teszünk arról, hogy van egy közös szellemünk, ami összeköt minket, és ez erőt ad nekünk, és ezt szeretnénk önökkel is megosztani.
A színészek számára nagy élmény játszani a darabban, a 100. alkalom igazi ünnep volt nekik is. - Mikor duplát játszunk és a legfáradtabbak vagyunk - hiszen a vörösingeseket is mi játsszuk -, akkor is a társaimból tudok építkezni, és egy tekintet elfeledtet minden fizikai fáradságot, és játék - árulta el a darabban Kolnayt alakító Sipos László Márk.
Bár óriási munka a színészgárdát összehozni egy-egy előadásra, nem is lehet kérdés, hogy a Pál utcai fiúkat továbbra is műsoron tartja a Weöres Sándor Színház. Legközelebb március 10-én lesz látható, duplán.
(forrás:SZTV)

A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.