A reménytelenségben is ott a remény: a holokauszt emlékezete az Irokéz Galériában
E borzalmas, máig felfoghatatlan tragédia kapcsán nyílt kiállítás pénteken Megtörtént – a holokauszt emlékezete a képzőművészetben címmel az Irokéz Galériában (a Szombathelyi Képtár épületében). Deim Pál, Dési Huber István, Kondor Béla, Krón Jenő, Ország Lili, Szász Endre festményei – amelyek a Képtár gyűjteményéből most, az emlékezéskor bukkantak újra, nevezzük így: a fényre – tekinthetők meg.
A Szombathelyi Zsidó Hitközség, a Képtár és az Irokéz Galéria közös szervezésében megvalósult tárlat megnyitójának részvevőit Sugár Judit, a zsidó hitközség elnöke üdvözölte. Megköszönte azok fáradozását – köztük Tóth Csaba kurátornak, Munkácsy-díjas festőművésznek, Cebula Anna képtárigazgatónak és munkatársainak –, akik nélkül nem valósulhatott volna meg a megrendítő és mégis lélekemelő kiállítás.
Frölich Róbert országos főrabbi ünnepi köszöntőjében egyebek között ekként szólt: „A holokausztról a legjobban a képek beszélnek. Épp azért, mert nincsenek szavaink.” Szász Endre Auschwitz-sorozata kapcsán kifejtette: „Képei fekete-fehérek. Ugyanúgy, mint a vészkorszak. Nem volt átmenet. Áldozat volt, gyilkos volt. Zsidó és nem zsidó. Elpusztításra szánt alsóbbrendű ember és felsőbbrendűnek vélt elkövető. Ezt mutatja meg Szász Endre döbbenetes erővel. Képein világítanak az arcok a sötétben. Nekem ez azt mondja, hogy a művész azt üzeni, hogy a reménytelenségben is ott pislákol valami. Kis remény. Ami világít és élni akar. S amint a mellékelt ábra mutatja, ez sikerült, hiszen itt vagyunk.” Végezetül így merengett: „Nagyon sokat fogok gondolkodni ezeken a képeken, kívánom, hogy önök is gondolkodjanak el rajtuk.”
Tóth Csaba kurátor nyitotta meg a tárlatot: „A tervszerű tömeges emberölés, a genocídium – amilyen a holokauszt is volt –, a személyes lelkiismereti mulasztások miatt, generációkon átöröklődő, kitörölhetetlen traumát váltanak ki az utódokban. A kiállítás ezt az átszármazó, tabusított lelki megrázkódtatást jeleníti meg, mutatja fel. Amikor a Szombathelyen és a vármegye egykori járásaiban élt zsidó honfitársaink életáldozatát emeli oltárra a képzőművészeti alkotások egyedülálló dramaturgiájával, a sorsszerűen a Képtár gyűjteményeibe került művekkel.”
A tárlattal egyidőben nyílt meg Kardos Tamás fotóművész Memento című képkiállítása a Batthyány téren. A fotók nézése közben – hangosbemondón keresztül – hallhatjuk az elhurcolt szombathelyi zsidó honfitársaink nevét.
A Megtörtént című tárlat július 14-ig tekinthető meg, keddtől vasárnapig 14-18 óráig.
Szenkovits Péter
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.