A Szélrózsa nyert a Nemzeti Összetartozás Emlékhely pályázatán
Az Ezredévi parkban, a sétány mellett alakítják ki a Nemzeti Összetartozás Emlékhelyét, amelynek megvalósítását hét szombathelyi civil szervezet határozta el tavaly, Trianon századik évfordulóján. Az országos, nyílt tervpályázatot idén januárban írták ki, május végéig be is érkeztek a jeligés pályamunkák. Az eredményhirdetésen Majthényi László, a Vas Megyei Közgyűlés elnöke elmondta: a megyében áll az ország egyik legismertebb Trianon-emlékműve, a Ság-hegyi kereszt, amit a 20-as években közadakozásból állítottak fel. Most Szombathelyen is lehet egy méltó és példamutató emlékhely. A kiírásban több elvárást is megfogalmaztak: az új köztéri alkotás legyen közösségi találkozóhely, illeszkedjen a környezetébe, utaljon a trianoni döntés következményeire, jelenítse meg az életerőt szimbolizáló vizet, megformálása pedig térjen el a hagyományosról.
A zsűri döntése alapján Lieb Roland és Rónaszéki Linda közös munkája, a Szélrózsa minden szempontból megfelelt a követelményeknek. Az alkotás egyedi, modern, kifejező, többrétegű szimbólumrendszert és gazdag mondanivalót hordoz. Egy vízen ringatózó virág, melynek szirmait vékony bandázs tartja össze. "Az alkotás közepén helyet foglaló bimbó a biztonságos anyaországot, a szirmok a szétszóródott magyarságot jelképezik." Az emlékmű legmagasabb pontja 5,4 méter, a szirmok vasbetonból, a bimbó és a bandázs rozsdás lemezből készül majd. A virág körül lépőkövek sorakoznak, körben csobog a víz, és a látványt éjszakai megvilágítás teszi teljessé.
Lieb Roland építész-tervezőművész elmondta, hogy a járóköveken be lehet menni a bimbó, a virág közvetlen közelébe, és a szirmok belső felén megjelenő szöveges utalások mutatják, mely égtájak, a szélrózsa minden irányába szétszóródott emberek hogyan tudnak összetartozni.
Az alkotók szándéka az, hogy az emlékhely szimbolikus igazodási ponttá váljon az emberek számára – emelte ki Rónaszéki Linda képzőművész, majd így folytatta: "Egy valóban emelkedett emlékhellyé tudna válni, és mindenkit meg tudna szólítani, nem csak a szombathelyieket, mindent magyart. Úgy éreznék, hogy az összetartozás ezen a helyen, abban a pillanatban megvalósul."
50 millió forintot szeretnének összegyűjteni a megvalósításra, a Nemzeti Összetartozás Szombathelyi Emlékbizottsága erre a számlaszámra várja a felajánlásokat: 59501211-16536119. Eddig 2 millió forint jött össze, a szombathelyi közgyűlés pedig további 3 millió forintot ígért a megvalósításra.
Gregersen-Labossa György, a Nemzeti Összetartozás Szombathelyi Emlékbizottságának a tagja hozzátette, hogy azok az emlékművek, színház, szobrok, amik közadakozásból készültek, sokkal nagyobb becsben vannak. Szeretnék ezt a civil kurázsit feléleszteni, minél több ember adjon, mert ha minél többen keveset adnak, akkor is megvalósul, és mindenki sajátjának fogja érezni.
Majthényi László bejelentette, hogy elárverezik Sütő Éva textilművész Trianon-emlékzászlaját, és a bevételt az emlékhely javára ajánlják fel, továbbá "téglajegyeket" is kibocsátanak, amit bárki megvásárolhat. A Vasi Honvéd Bajtársi Egyesület 50 ezer forinttal támogatja nemes célt.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.