A széttöredezett méltóság gyógyítói: ünnepség és díjátadó az ápolók napján
Február 19-e – Kossuth Zsuzsanna, Magyarország első főápolója születésének napja után – 2014 óta hivatalosan a magyar ápolók napja: Vas megyében hatodik alkalommal rendezték meg azzal a céllal, hogy a megye egészségügyi szakdolgozóinak lehetőséget biztosítsanak az ünneplésre, valamint új és hasznos szakmai ismeretekkel bővíthessék tudásukat.
Pénteken a Weöres Sándor Színház nagytermében elsőként Dr. Wächter Walter megyei tisztifőorvos mondott köszöntőt, s hangsúlyozta, ápolók nélkül az egészségügy rendszere nem működik, ápolás nélkül az orvostudomány mit sem ér. A jó ápoló egész lényével, már a jelenlétével képes gyógyítani.
Majthényi László, a Vas Vármegyei Közgyűlés elnöke az ápolók munkájáról szólva Teréz anyát idézte – Amit teszünk csak egy csepp a tengerben. Anélkül a csepp nélkül azonban sekélyebb volna a tenger –, s azt kívánta a jelenlevőknek, legyen hitük, tudásuk, hogy minél tovább végezhessék áldozatos munkájukat.
Dr. Nemény András, Szombathely MJV polgármestere személyes történettel nyitotta köszöntőjét, s elmondta, nincs még egy ilyen élethelyzet, ahol két ember ily módon találkozik. A beteg tele félelemmel, bizonytalansággal, s kiszolgáltatott állapota talán nem a legjobbat hozza ki belőle: ez próbára teheti az ápolót is. Ebben az élethelyzetben az derül ki, milyen emberek is ők, hiszen a betegek széttöredezett méltóságát a kórház falai között csak az tudja gyógyítani, akinek ez a hivatása. Becsüljük meg az ápolókat, a szavakon túl is! – zárta szavait a polgármester.
Dr. Balogh Zoltán, a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara elnöke Kossuth Zsuzsanna, Magyarország első főápolója élettörténetét idézte fel. Ápolónak lenni különleges professzió, mondta el, amire nem mindenki képes: kitartás, hit, szív, lélek és gyomor is szükséges ahhoz, hogy valaki hivatásszerűen el tudja látni az ápolók mára igencsak kiterjedt feladatkörét. A legfontosabb a bizalom, hiszen enélkül, a másik ember feltétlen elfogadása nélkül nem lehetünk jó ápolók.
Altmajer Beáta, a Markusovszky Egyetemi Oktatókórház ápolási igazgatója prof. dr. Nagy Lajos, a kórház főigazgatója köszöntő szavait tolmácsolta az ünnepségen, melyben szólt az ápolás szakma életfilozófiájáról, az ünnepnap fontosságáról, s köszönetét fejezte ki az egészségügyi dolgozóknak.
Wertmüllerné Takács Enikő, a Magyar Ápolási Egyesület Vas Megyei Szervezetének elnöke Kossuth Zsuzsanna munkásságát ismertette rövid történeti vissszatekintésében.
Szabó Péterné, a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara Vas Megye Területi Szervezet elnöke beszédében a mai betegellátás helyzetéről szólt, s arról a nehézségekkel teli útról, amelyen egy ápoló a betegek segítéséig eljut.
Ezután ünnepi műsorra került sor. Példaképeink nyomában címmel a Pécsi Tudományegyetem Szent-Györgyi Albert Egészségügyi Technikum és Szakképző Iskola irodalom szakkörös tanulóinak műsorát, majd a White Tiger RRC táncosainak akrobatikus rock and roll produkcióját láthatta a közönség Szőllősi Bence és Takács Luca előadásában.
A Magyar Egészségügyi Kamara Vas Vármegyei Területi Szervezet Elnöksége határozata alapján az elmúlt évekhez hasonlóan idén is életműdíjjal jutalmaztak egy szakdolgozót. Az életműdíj létrehozását, amelyet évente egy alkalommal adományoz a Vas Vármegyei Területi Szervezet, az motiválta, hogy példaként állítsanak a jelen és jövő generációja számára olyan szakdolgozókat, aki életük során szerzett tapasztalataikkal, etikus magatartásukkal, szakmai tudásukkal, elhivatottságukkal mintáként szolgálnak.
A Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara vasi életműdíját idén Csemez Miklósné kapta.
Csemez Miklósné (Strommer Ilona) Bakonyszentivánon született, majd az érettségi után tanári állásban helyezkedett el szülei akaratának eleget téve. Mindenképp az egészségügy vonzotta, így beadta jelentkezését a szombathelyi ápolóképzőbe, ahova felvételt nyert. 1968-ban általános ápoló ként kezdett dolgozni a Markusovszky Kórházban, majd 1980-ban az intenzív betegellátó szakápoló képesítést végezte el. 1997-ben Diplomás ápoló szakon szerzett diplomát kitűnő eredménnyel.
Munkája elismeréseként 2000-ben orvosigazgatói dicséretet, majd 2001-ben Egészségügyi Miniszteri Dicséretet kapott. 2004-ben az Egészségügyi Szociális és Családügyi Miniszter Elismerő Oklevelét a Központi Aneszteziológiai és Intenzív Betegellátó Osztály ápolói kaphatták meg munkájuk elismeréséül, majd 2007-ben a Magyar Köztársasági Bronz Érdemkeresztjével ismerték el munkáját.
Az ünnepséget Szabó Tibor, a Weöres Sándor Színház direktorának és Völgyi Attila, a Weöres Sándor Színház művészének közös produkciója zárta.
TP
Fotó: Bonyhádi Zoltán
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.