A szociális ellátás utolsó védvonala: így működik a hajléktalanokat ellátó rendszer
A politikus aktívan részt vállalt a feladatokból: utcán élő embereket keresett fel a Fogyatékkal Élőket és Hajléktalanokat Ellátó Közhasznú Nonprofit Kft. (FÉHE Kft.) munkatársaival, adományként kapott élelmiszereket pakolt. A tapasztalatairól sajtótájékoztatón számolt be.
– Nem akartunk valóságshow-t, ezért nem hívtuk meg a tapasztalatszerzésre a sajtót – mondta dr. László Győző –, szerettem volna pontos képet kapni a hajléktalanokról és arról, hogyan működik az őket ellátó rendszer. Azt láttam, hogy a FÉHE munkatársai áldozatkészen, nagy elhivatottsággal végzik a munkájukat, igyekeznek segíteni a nehéz helyzetben élőkön. Külön öröm, hogy több cégtől is kapunk támogatást: a Szombathelyi Erdészeti Zrt. ismét ingyen ajánlott fel tűzifát, az Aldi és a Metro áruházak pedig élelmiszereket adnak. Ez az a terület, ahol egy önkormányzatnak mindig van tennivalója és mindig tud többet adni, és az új városvezetés az elesettek segítését kiemelten kezeli. Nem mondunk le róluk, azon dolgozunk, hogy senki ne maradjon ellátás nélkül. Személyesen is megtapasztalhattam, hogy jól ismert, frekventált helyek közelében is élnek az utcán emberek, teljesen más volt így megismerni a várost. A parkerdei kerteket is felkerestük, itt sokan laknak a hétvégi házakban. Úgy érzékelem, hogy a hajléktalanokra komoly sztereotípiákkal gondolnak sokan, azonban én kedves és udvarias emberekkel találkoztam, akik hálásak voltak a segítségéért. Köszönöm a FÉHE dolgozóinak a napi munkájukat, gyakorlatilag ők az utolsó védvonal a szociális ellátásban. Emberként és városvezetőként is nagyon tanulságos volt számomra a délután.
Németh Klára, a FÉHE ügyvezető igazgatója arról beszélt, 200 hajléktalan van Szombathelyen, közülük hárman-négyen élnek tartósan az utcán úgy, hogy a Zanati úti szállás némely szolgáltatását (mosás, tisztálkodás) időnként igénybe veszik. A szombathelyi fedél nélküliek között rengeteg a pszichiátriai beteg, sok a szert használó fiatal, jelentős azok száma, akik kikerültek a gyermekjóléti és szociális rendszerből. „Mi vagyunk a szociális háló alja”, fogalmazott az ügyvezető, aki arról is beszámolt, hogy aki talpra szeretne állni, annak komplex programot tudnak kínálni, amelyben összehangolták a lakhatás és munkavállalás kérdését.
– A hajléktalanok számára most krízishelyzet van – emelte ki Németh Klára – nagyon hidegek az éjszakák, és ez hetekig így lesz még. A legfontosabb feladat számunkra az, hogy senki ne fagyjon meg, ezt az utóbbi években is sikerült elkerülni Szombathelyen. Éppen ezért arra kérünk mindenkit, aki utcán fekvő vagy veszélyben lévő hajléktalan lát, az hívja a 06-80-205-165-ös zöld számunkat, az utcai szociális szolgálat munkatársai pedig indulnak segíteni. Nem csak az utcán élőkre figyelünk, azokkal is tartjuk a kapcsolatot, akik nem lakáscélú ingatlanokban élnek. A cégünk koordinálja a szociális alapú tűzifaosztást, akinek szüksége van tüzelőre, lépjen kapcsolatba velünk.
Borítókép: Bonyhádi Zoltán/szombathely.hu
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.