A szolidaritás napja – ülősztrájk a Bolyaiban
Január 31-ére a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) meghirdette a szolidaritás napját: ez a nap ugyanis az évfordulója a pedagógustiltakozások kezdetének. A mai napra országos ülősztrájkot szervezett az Egységes Diákfront, több intézményben pedig sztrájkolnak a pedagógusok. Az akció központjában az áll, hogy a kormány vonja vissza azt a rendeletet, ami visszamenőleg módosította a tanárok elbocsátásának feltételeit.
Szombathelyen az Egységes Diákfronthoz csatlakozva a Bolyai János Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium diákjainak egy csoportja az iskola dísztermében reggel nyolctól ülősztrájkba kezdett. Az első három tanóra alatt fejezték ki így tiltakozásukat. A díszteremben beszélgetéssel indul a sztrájk: Szabó Bence Farkas, Eredics Milán és Sélley Gábor tanár urak, valamint Imre Marcell diákpolgármester és Horváth Félix diákok beszéltek elsőként a rendezvény okáról, céljáról, az oktatás helyzetéről.
Elhangzott, hogy a tavalyi kétórás figyelmeztető sztrájkja a tanároknak nem hozott lényegi változást, ezért tiltakoznak ma is országszerte diákok és tanáraik. Szabó Bence Farkas -- a diákok szempontjából különösen fontos -- új NAT és új érettségikövetelmények problémásságáról beszélt, s arról, a kormány nem kommunikál a pedagógusokkal, sőt, a kezdetetektől próbálja ellehetetleníteni a tiltakozásukat. Pozitívumként emelte ki, hogy változás is van: a kormány elismeri, hogy gond van az oktatásban, illetve, hogy valamivel emelték a tanárok juttatását.
Imre Marcell diákpolgármester a diákság nevében arról beszélt, a tanári fizetésemelés egy jobb minőségű oktatás, azaz a diákság jövőjének záloga. Eredics Milán személyes példáján keresztül a képzett óvónők hiányáról beszélt elsőként, hiszen az óvoda optimálisan az első helyszín, ahol a nevelés, fejlesztés szakemberek irányításával történik.
A sztrájk további két óráját társasjátékozással, zenehallgatással, valamint tanár-diák futballmérkőzéssel töltötték a részt vevő diákok.
A Bolyaiban a diákok ülősztrájkjától függetlenül 45 tanár sztrájkolt a mai nap folyamán.
TP
Fotó: Nagy Jácint
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.