A szombathelyi Püspöki Palotában mutatták be dr. Gibba Edit gróf Zabolai Mikes Jánosról szóló könyvét
Megtelt a Szent Pál-terem dr. Gibba Edit könyvének bemutatójára, a Szülőföld könyvkiadó által gondozott kötetet elsőként dr. Székely János megyéspüspök méltatta: képekben, adatokban gazdag kiadványt tarthat kezében az olvasó gróf Zabolai Mikes Jánosról, arról a püspökről, aki a legtöbbet adta egyházmegyénknek. A könyv Mikes naplójából is sokat idéz, s a gyermekkorából, a szüleiről, tanulmányairól, s szolgálatának éveiről is sokat megtudhatunk belőle.
Dr. Gibba Edit a trilógia első kötetével
"Nagyon akart alkotni, s amit alkotott, az ámulatba ejtő" – hangsúlyozta Székely János: a szombathelyi papnövendékek számát növelte, a székesegyházba villanyvilágítást vezetett be, ő az első püspök, aki, mivel nagyon kedvelte a modern dolgokat, repülővel utazott Rómába, létrehozta az egyházmegyei takarékpénztárt, a Martineum könyvkereskedést, napilappá tette a szombathelyi újságot, de neki köszönhető a székesegyházban Raffaello Romanelli Madonna-szobra. Sok szerzetesrendet hozott ide: a szaléziakat, a verbitákat, Zalaegerszegre a Notre Dame nővéreket, ő alapította az Annunciáta Nővérek rendjét.
Dr. Székely János méltatta a kötetet
Székely János köszöntőjéből az is kiderült, a néhai püspök kisgyermekkorában nagyon hasonlított rokonára, Mikes Kelemenre, hogy német anyanyelvű lévén, eleinte küzdött a magyar nyelvű prédikációkkal, s hogy szolgálata elején saját vagyonából a falu szegény gyermekeinek korcsolyát vett.
A bemutatón dr Márfi Gyula nyug. veszprémi érsek a szerző személyét méltatta, és Mikes püspökről mesélt: a gróf humortól sem mentes karakterét, vicces történeteit is megidézte.
Dr. Márfi Gyula az alkotóról is beszélt
Dr. Gibba Edit az alkotás folyamatáról beszélt: napi 10-12 órát töltött a Mikes-hagyatékkal, melyből 1300 levelet fordított le. Köszönetet mondott a kiadónak, Farkas Csabának, dr. Székely Jánosnak, dr. Márfi Gyulának, és a szintén jelen lévő dr. Perger Gyulának, aki "Csipkerózsika-álmából" ébresztette fel a látogatóközpontot – a levéltár és az egyházmegyei könyvtár munkatársai is segítették az anyaggyűjtést.
Gróf Mikes Katalin is tiszteletét tette
A trilógia 1. kötete Mikes pappá válásának nehéz, önostorozástól sem mentes folyamatát tárja az olvasó elé, melynek borítóját is Gibba Edit tervezte. A vetítettképes könyvbemutatón fotográfiákat is láthattunk, valamint szó esett még Háromszék vármegye nemesi családjairól, a püspök feltérképezett családfájáról, Mikes utazásairól, a Mikes-huszárokról és a gróf Mikes Máriához köthető első, 1764-es kürtőskalács-receptről is. A jövőről szólva a szerző egy Mikes Memorial Center tervét is felvázolta, mely "hitéleti zászlóshajója lenne a határon túli magyarságnak".
A Művészeti Szakgimnázium tanulói hegedültek
A könyvbemutatón Gróf Mikes Katalin is jelen volt, a délutánt teljessé Simon Bulcsú és Polgár András, a Szombathelyi Művészeti Szakgimnázium tanulóinak hegedűjátéka, valamint a 11-es Huszár Hagyományőrző Egyesület két huszárának jelenléte tette.
Tp
Fotók:Nagy Jácint
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.