A sztrájk alapjog, tanár nélkül nincs jövő: polgári engedetlenség Szombathelyen is
A szombathelyi iskolában 22-en tiltakoztak a tantestületből, a demonstrálók közleményét Némethné Mizda Szilvia olvasta fel.
Ebben a tanárok megfogalmazták, hogy polgári engedetlenségi akcióban vesznek részt, nem veszik fel a munkát, nem folytatnak oktatási-nevelési tevékenységet. A figyelemfelkeltő akcióról önállóan, egyenként, jogtudatos állampolgárként döntöttek, a tiltakozás nem irányul a kollégáik, az iskola vezetősége, a tankerület és főleg nem a tanítványok ellen - ellenkezőleg, éppen a diákok érdekeit szem előtt tartva cselekednek. Határozottan kijelentik, a megmozdulás politikamentes, a tiltakozásban a tantestületből 22-en vesznek rész.
Kiállásukkal azon kormányrendelet ellen tiltakoznak, amely álságos módon a járványügyi vészhelyzetre hivatkozva meghatározza, milyen oktatási-nevelési tevékenységben köteles részt venni egy pedagógus egy sztrájk esetén. Teszi ezt úgy, hogy a sztrájkot érdekérvényesítésre alkalmatlanná teszi, végképp kiüresíti a munkavállalói jogérvényesítés ezen formáját, így alaptörvénybe foglalt jogaiktól fosztja meg a pedagógusokat. A sztrájk alapjog, tanár nélkül nincs jövő.
Sztrájkra készültek, de jött a rendelet
Az ügy előzménye, hogy a figyelmeztető sztrájk után a pedagógusok arra készültek, egész napos, akár határozatlan ideig tartó sztrájkot indítanak március 16-án. Azt is tervezték, hogy nem biztosítanának mindenhol gyermekfelügyeletet. Erre jelent meg a kormányrendelet, amely egyebek mellett ezt tartalmazza:
A sztrájkkal érintett munkanapon reggel 7 óra és - középiskolák esetében 16 óra, általános iskola esetében 17 óra, óvodák esetében 18 óra között kell felügyelni a gyerekekre.
Ezt a saját osztályukban kell megtenni, a különböző osztályok nem keveredhetnek: „a járványhelyzetre tekintettel oly módon, hogy minden gyermek, tanuló csak azokkal a társaival tartózkodhat egy helyiségben a felügyelet biztosítása során, akikkel a sztrájkot megelőzően is a járványügyi intézkedések betartásával együtt lehet, a különböző csoportokba, osztályokba tartozó gyermekek, tanulók keveredését, a járvány terjedésének megelőzése érdekében a sztrájk alatt lehetőség szerint el kell kerülni, a felügyeletet lehetőleg abban a helyiségben kell biztosítani, ahol a gyermekek, tanulók a sztrájkot megelőzően is tartózkodtak”.
Minden csoportban, osztályban rendelkezésre kell állnia legalább egy, szakképesítéssel rendelkező pedagógusnak, kollégiumi nevelőnek, oktatónak vagy pedagógiai asszisztensnek. A gyerekeknek meg kell kapniuk a szokásos étkezést, kollégiumi ellátást, délelőtt és délután egy-egy óra „szabad levegőn való tartózkodást”. Az érettségiző középiskolai osztályokban meg kell tartani minden vizsgaszabályzat szerinti felkészítési órát a kötelező érettségi tárgyakból. A többi tanulónak minden tárgyból az órák felét kötelező megtartani. Az óvodai foglalkozások megtartása a sztrájk ideje alatt nem szükséges.
A hvg.hu arra is felhívta a feigyelmet, hogy miután a január 31-i figyelmeztető sztrájkot a bíróság utólag jogerősen jogellenesnek nyilvánította, de a szakszervezetek a Kúriához fordulnak felülvizsgálatért, a kormányrendelet erre is kitér. Eszerint, ha van felülvizsgálati kérelem, akkor „a felülvizsgálati eljárásban hozott döntésig egyedi ügyekben a jogszerűtlen vagy jogellenes sztrájkkal kapcsolatosan hozott bírósági döntésre nem lehet hivatkozni”. A törvényi határidők a felülvizsgálati döntés után kezdődnek. Ez a most folyamatban lévő ügyre is vonatkozik.
Polgári engedetlenség
A rendelet ellen előbb csak egy-két, de aztán egyre több intézményben tiltakoztak a pedagógusok. A telex.hu összegzése szerint múlt hét hétfőn a Kőbányai Szent László Gimnázium 12 pedagógusa, kedden a budapesti Kölcsey Ferenc Gimnázium 20 tanára tagadta meg a munkát. Szerdán a budaörsi Illyés Gyula Gimnázium 48 tanára döntött hasonlóképpen, akikhez csatlakozott Simkó Edit tanárnő is, az iskolájából egyedüliként. Csütörtökön a Teleki Blanka Gimnázium 34 pedagógusa nem vette fel a munkát, valamint a budapesti Szerb Antal Gimnázium, és a BGSZC Pesterzsébeti Technikum több tucat tanára is élt a polgári engedetlenség eszközével.
Múlt pénteken csatlakozott az első vidéki iskola is, a miskolci Földes Ferenc Gimnázium. Itt szimbolikusan egy tanár nem vette fel a munkát, de ezen a héten több nagyobb megmozdulás is várható. Budapesten az Eötvös József Gimnáziumban minden eddiginél több, 60 pedagógus engedetlenkedett. Továbbá a Berzsenyi Dániel Gimnázium 27 tanára, a Vörösmarty Mihály Gimnázium 21 tanára, a Sashegyi Arany János Általános Iskola és Gimnázium 22 tanára is részt vett a tiltakozásban. A Scheiber Sándor Gimnázium 47 tanára közös nyilatkozatban állt ki a sztrájkjog ellehetetlenítése ellen.
Most hétfőn még több iskola csatlakozott az akcióhoz, írja a telex.hu: a Dunakeszi Radnóti Miklós Gimnázium, Szombathelyen a Zrínyi Ilona Általános Iskola és a szigetmonostori Zöldsziget Körzeti Általános Iskola tanárai. Budapesten többek között a Leövey Klára Gimnázium, a BGSZC II. Rákoczi Ferenc Technikum, a Fekete István Általános Iskola, és a Corvin Mátyás Gimnázium tanárai csatlakoztak az engedetlenséghez. A budapesti ELTE Apáczai Csere János Gyakorló Gimnázium és Kollégium volt diákjai közös nyilatkozatban fejezték ki a szolidaritásukat a tanárok mellett.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.