A városban a dizájnerdrogok okozzák a legtöbb problémát
Bárki válhat kábítószer-élvezővé, a veszély valós – szögezte le előadásában Tóth Balázs szociológus, szociális munkatárs, aki eddig több mint 200 drogfüggő rehabilitációjában működött közre. Szerinte, ha odafigyelünk egymásra, megakadályozhatjuk, hogy a droghasználók száma növekedjen. Néha egy jó szó is elég. Hozzátette, szakemberként nem jelentheti ki, hogy drasztikus drogprobléma van jelen a városban. A rendőrségi statisztika szerint egy évben 150 droggal kapcsolatos intézkedés zajlik Szombathelyen, nagyjából 2-3 naponta van olyan esemény, ami droghoz kapcsolódik.
A városban a dizájnerdrogok okozzák a legtöbb poblémát. A szórakozóhelyeken, diszkókban a fiatalok akarva vagy akaratlanul is találkozhatnak ezekkel a szerekkel. Ezért fontos, hogy szakemberek hívják fel a figyelmüket a kiszámíthatatlan hatású szerek veszélyeire.
Bakos Ildikónak, a Joskar-Ola Alapítvány kuratóriumi elnökének a véleménye szerint a drogmegelőzés nagyon fontos a mai világban, mivel a fiatalok akár a diszkóban, akár az utcákon találkozhatnak a droggal, a terjesztésével, a fogyasztásával. Ők pedig éppen ez ellen szeretnének fellépni.
Diákokat, tanárokat és szülőket – tehát minden érintettet vártak a hétköznapi nyelvezetű, jól érthető előadásra. A Joskar-Ola Alapítvány egy pályázat részeként szervezte meg a prevenciós programot, amit további rendezvények követnek a közeljövőben.
Kelemen Krisztián önkormányzati képviselő kiemelte, hogy az előadás inkább az idősebb korosztályt érinti, a generációk közötti problémára fókuszál. A szociálpedagógus ezeknek a kezelését mondta el, a problémáknak a feloldásáról beszélt.
A résztvevők megtudhatták azt is, hogy az egyes drogoknak milyen hatásuk van, mire kell figyelni egy szórakozóhelyen, és hogyan lehet a bajt megelőzni. Tóth Balázs elmondta, hogy a felmerülő kérdésekre emailben, közösségi oldalon, és a kábítószerrel kapcsolatos fórumon keresztül lehet a szakemberektől választ kapni, segítségkérés esetén rendelkezésre állnak.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.