Megalakult Szombathely város új képviselő-testülete
Az alakuló közgyűlést 9 órától élőben láthatják a Szombathelyi Televízió műsorán és Facebook-oldalán, valamint követhetik folyamatosan frissülő cikkünkben is.
Az új közgyűlés tagjai:
A szombathelyi közgyűlésnek 2024 októberétől dr. Nemény András polgármester mellett 11 ÉSZ-es (dr. László Győző, Bokányi Adrienn, dr. Horváth Attila, Horváth Soma, Putz Attila, Lukács Dániel, Németh Ákos, Kelemen Krisztián, Tóth Kálmán, Szuhai Viktor és Gálffy Áron – mind egyéni körzetből), egy független (dr. Czeglédy Csaba – egyéni körzetből), egy Mi hazánkos (dr. Danka Lajos – listáról) és négy Fidesz-KDNP-s képviselő tagja van (Ágh Ernő, Horváth Gábor, Illés Károly és Lenkai Nóra – mind listáról.).
Megkezdődött az alakuló közgyűlés
Ma reggel kilenc órakor megkezdődött az alakuló közgyűlés. Dr. Nemény András megállapította, hogy határozatképes a közgyűlés, így feltette a napirendi pontokat szavazásra. Ezt mindenki támogatta. Dr. Tordai Ildikó, a helyi választási bizottság elnöke kapott szót. Mint elhangzott: 2024. június 9-én közös eljárásban zajlott az EP és a helyhatósági választás. Szombathely lakossága 75 ezer fő alá csökkent, így 2024-ben 12 egyéni és 5 kompenzációs listás képviselőt választottak. 4 polgármesterjelölt és 29 képviselő-jelölt vette át az ajánlóíveket. Valamennyi jelölést rendben találtak, kevesebb volt a hiba az idén, mint korábban. Az önkormányzati választáson nem jelezték a polgárok, hogy visszaéltek volna az adataikkal. Valamennyi képviselő-jelölt összegyűjtötte a kellő számú ajánlást, ezért mindenkit nyilvántartásba vettek. Visszalépés nem történt, így minden név szerepelt a szavazólapokon.
A 10 ezernél nagyobb településeken kompenzációs listát állíthattak a jelölőszervezetek. Szombathelyen 4 ilyen volt. 2024. május 6-án történt a sorsolás, hogy melyik szervezet hol szerepel majd a lapon. 11 alkalommal ült össze a választási bizottság. Két esetben kellett feljelentést tenni a rendőrség felé, mindkétszer ismeretlen tettes ellen tettek feljelentést rongálás miatt. A szavazatszámlálási bizottságokban voltak személycserék. Új szavazóhelyiségeket kellett kialakítani az új körzethatárok miatt, ezt is sikerült zökkenőmentesen lebonyolítani – nem alakult ki sehol sem várakozás június 9-én. A szavazatok számlálása is rugalmasan történ, a választás előtt sikerült felkészíteni a szavazatszámlálókat.
2024. június 9-én 73 szavazókörben lehetett voksolni Szombathelyen, rendkívüli esemény nem történt. Az eredményeket a helyi választási bizottság összesítette, majd megállapította, hogy a 61 242 szavazóból 39.338-an éltek a lehetőséggel. A 38.864 érvényes voksból 25.231-en szavaztak dr. Nemény Andrásra, Így ő nyerte a polgármesteri választást. Dr. Tordai Ildikó ezt követően ismertette az összes egyéni választókörzet eredményét. A kompenzációs listáról 5 helyet lehetett kiosztani: a több, mint 14 ezer töredékszavazatból végül a Fidesz 4, a Mi Hazánk 1 mandátumot kapott. A választás eredménye ellen nem érkezett jogorvoslat, így hatályossá vált. A megbízólevelek átadása megtörtént. Összességében elmondható, hogy a választás rendben lezajlott, eredményes volt. Dr. Tordai Ildikó köszönetet mondott mindenkinek, aki áldozatos munkával részt vett a voksolás lebonyolításában. A polgármesternek és a képviselőknek eredményes munkát kívánt a választási bizottság elnöke.
Dr. Nemény András megköszönte a bizottság munkáját, majd külön köszöntötte dr. Ipkovich Györgyöt, Szombathely korábbi polgármesterét, díszpolgárát.
A képviselők letették az esküt, majd aláírták megbízólevelüket
Dr. Nemény András a legfiatalabb képviselő, Lukács Dániel előtt tette le a polgármesteri esküt.
- Elfogódott állok itt, immár második alkalommal tehettem esküt: minden erőmmel Szombathelyt szolgálom a jövőben is. Köszönöm a szombathelyieknek a bizalmat. Hálás vagyok azért, hogy a város újkori történetének legmagasabb részvételű választásán ilyen arányban kaptam szavazatokat. Nem fordult elő még olyan sem, hogy egy jelölőszervezet nyerje valamennyi körzetet. Egyértelmű visszaigazolást kaptunk, hogy a városra koncentráló munka megtérül, ezt várják a választók a jövőben is. Nem vagyok, nem vagyunk tökéletesek, hibáztam, hibáztunk, de ezekből tanultunk. E nagyfokú felhatalmazás felelősséggel is jár. Nehéz idők után, nehéz idők előtt álluk. A világ forrong, az EU működése akadozik, Magyarország gazdasági válságban van. Függünk a kormányzati döntésektől, azok, amelyek az iparűzési adókra vonatkoznak, nagyban befolyásolhatják majd a működésünket. Nehéz idők jönnek, de fel vagyunk vértezve, az elmúlt öt év megerősített minket. A szombathelyiek számíthatnak ránk, tesszük a dolgunkat, őszintén, hatékonyan, vigyázva egymásra. A napi működtetésen túl igyekszünk fejlesztésekre is koncentrálni – mondta a polgármester, aki így folytatta.
- Célunk, egy élhető, környezetbarát zöld város létrehozása. Minden tőlünk telhetőt megteszünk a klímaváltozás okozta környezeti változások kivédésére. Szeretnénk továbbá egy egészségtudatos városban élni, a fő hangsúly a mozgáson és a megfelelő táplálkozásan lesz. A szociális védőháló megtartása és sűrűbbé szövése a tervünk. A változások veszteseit meg kell találnunk. Szombathely legyen a lehető legbiztonságosabb város – látnunk kell, milyen kockázatokra kell figyelni. Ötödik cél az együttműködés: mindenkivel együtt akarunk működni, aki partnert lát bennünk. A kormánnyal, a megyei jogú városokkal, a megyével, testvérvárosokkal. Folytatjuk a közösségteremtést, harcolunk tovább az elmagányosodás ellen. Sokkal könnyebb együtt vinni a terheket – ezen dolgozunk. Van egy nagyon jó csapatom, számítok rájuk a munkában – fogalmazott dr. Nemény András, aki ezt követően általános helyettesének és alpolgármesternek jelölte dr. László Győzőt, alpolgármesternek Horváth Somát és dr. Horváth Attilát. Négy tanácsnok segíti majd a városvezetés munkáját: Bokányi Adrienn, Németh Ákos, Szuhai Viktor, valamint Kelemen Krisztián. Valamennyiük hatásköreit részletesen ismertette a polgármester.
Négy állandó és négy szakmai bizottságok hoznak létre, a bizottságoknak a döntéselőkészítésben lesz fontos feladatuk. Dr. Nemény András bemutatta a szakmai testületeket, megnevezte azok vezetőit.
- Valamennyi képviselő munkájára számítok, mind a bizottságokban, mint a testületben. Hiszek abban, hogy sokkal több minden köt minket össze, mint ami szétválaszt. Valamennyiünk szenvedélyesen szereti Szombathelyt. Közös munkára hívok mindenkit. Tisztelt szombathelyiek, köszönjük a bizalmat. Mottónk Éhen Gyula legendás idézete lesz: Mindent Szombathelyért, Szombathelyt semmiért. Köszönöm, hogy meghallgattak – zárta szavait a polgármester.
Folytatódott a közgyűlés
Elsőként dr. Czeglédy Csaba (független) kért szót: azt sérelmezte, miért nincs itt a közgyűlésen dr. Hende Csaba, a térség országgyűlési képviselő.
Dr. Nemény András arról számolt be, hogy megalakult az Éljen Szombathely! frakció, annak vezetője Tóth Kálmán lesz, helyettese pedig Németh Ákos.
Ágh Ernő (Fidesz) a körterület-felügyelet városrendészetté átnevezését hozta szóba. Arról is beszélt, hogy átköltöztetik a szervezetet, azt mondta: bízik a hatékony működésében. A polgármester így reagált: valóban nem az új elnevezéstől lesz jobb valami. A Kossuth 11-be költöző szervezet jó otthona lesz a városrendészetnek, vélekedett dr. Nemény András. Az új szervezeti és működési szabályzatot is előterjesztette a polgármester. 15 perces szünetet rendelt el a polgármester.
Megválasztották az alpolgármestereket
Dr. Horváth Attilát, Horváth Somát és dr. László Győzőt a többség egválasztotta alpolgármesternek. Az alpolgármesterek dr. Nemény András előtt tették le az esküt. Ismét szünet következett, míg átrendezték a termet.
Bizottsági struktúráról is szavaztak
A szünet után a bizottsági struktúráról és elnökökről szavazott a testület – 18 igennel ment át az előterjesztés. A külső bizottsági tagok is letették az esküt.
Átalakult a bizottsági struktúra:
Gazdasági és Jogi Bizottság - Bokányi Adrienn
Kulturális, Oktatási és Civil Bizottság - Putz Attila
Szociális és Lakás Bizottság - Czeglédy Csaba
Városstratégiai, Idegenforgalmi és Sport Bizottság - Tóth Kálmán
Egészségügyi Szakmai Bizottság - Szuhai Viktor
Költségvetési Ellenőrző Bizottság - Illés Károly
Szellemi Örökség, Nemzetiségi és Térségi Kapcsolatok Szakmai Bizottsága - Danka Lajos Fenntarthatósági és Klímastratégiai Szakmai Bizottság - Németh Ákos
Bűnmegelőzési, Közbiztonsági és Közrendvédelmi Bizottság - Kelemen Krisztián
Megválasztották a tanácsnokokat
Az 5. pontban a tanácsnokok megválasztása szerepelt. Illés Károly (Fidesz) kapott szót. Nem a személyekkel van problémájuk, hanem a létszámmal, ezért tartózkodnak majd, jelezte. 5 tartózkodással átment ez az előterjesztés is. Az eddigi három helyett négy tanácsnokot választottak. Ahogy az elmúlt öt évben, úgy ebben a ciklusban is Bokányi Adrienn felelhet a gazdaság- és városfejlesztésért, Szuhai Viktor a külkapcsolatokért, Németh Ákos pedig a fenntartható fejlődésért és klímapolitikáért. Mellettük közrendvédelmi tanácsnoki pozíciót kaphat Kelemen Krisztián.
Elfogadták az illetményt
A polgármester illetménye és költségtérítéséről is szavaztak a városatyák. Egyhangúlag fogadta el az előterjesztést a testület. Ezek szerint dr. Nemény András megbízatásának időtartamára havonta bruttó 1.300.000 forint összegű illetményre, valamint havonta bruttó 195.000 forint összegű költségtérítésre jogosult. Ez történt az alpolgármesterek fizetése esetén is. Az alpolgármesterek juttatását a közgyűlés a polgármesteri illetménye 90%-ának megfelelő összegben, havi bruttó 1.170.000 forintban állapította meg. Emellett bruttó 175.500 forint összegű költségtérítésre jogosultak. A városi képviselők, bizottsági elnökök, tagok, valamint a tanácsnokok tiszteletdíjának, természetbeni juttatásainak megállapításáról is szavaztak a képviselők, 5 tartózkodással ezt is elfogadta a közgyűlés. Az előterjesztés szerint a városi képviselők tiszteletdíja: havi bruttó 350.000 forint; a bizottsági tagok tiszteletdíja havi bruttó 100.000 forint bizottságonként; a bizottsági elnöki tisztség után (a bizottsági tagság után járó tiszteletdíjon felül) további havi bruttó 100.000 forint illeti meg a képviselőt; a városi képviselőket a tanácsnoki cím után további havi bruttó 500.000 forint, míg a frakcióvezetőt e tisztségéért további havi bruttó 350.000 forint illeti meg.
Fotó: archív/Nagy Jácint
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.