Állami kezelésbe kerül a Haladás Sportkomplexum: vezetőváltás lesz december végén az üzemeltető cég élén
Közös megegyezéssel szerződésbontást javasol Kovács Cecíliával, a Haladás Sportkomplexum ügyvezetőjével a város honlapjára felkerült polgármesteri előterjesztés. Ahogy arról korábban beszámoltunk, a létesítményt a város átadja az államnak, egészen pontosan a működtető cégkerül 100 százalékos állami tulajdonba. A javaslat arról ír, hogy a leendő üzemeltető azt kérte, hogy az általa kért ügyvezető lássa el feladatot, ez pedig nem más, mint a jelenlegi városvezetés által leváltott Gál Sándor. Ő 2018 novemberétől vezette a Sportkomplexumot, emellett a szombathelyi Fidesz alelnöke és Hende Csaba országgyűlési képviselő munkatársa is volt. Gált - aki időközben Bucsu polgármestere lett - határozatlan időre nevezik ki, havi 600 ezer forintot keres. A munkaszerződésébe pedig bekerül, hogy a létesítmény bérlőinek (HVSE, Szombathelyi Haladás Kft., SZKKA stb.) a továbbra is köteles biztosítani a Sportkomplexum határoatát. Gálnak annak idején azért kellett mennie, mert nem hajtotta végre a közgyűlés határozatát, amely arról szólt, hogy értelmezhető időpont adjón edzésidőpontot az SZKKA felnőtt kézilabdázóinak.
A sportlétesítményről dr. Nemény András polgármester karácsonyi interjújában beszélt a Savaria Fórumnak:
– A sportkomplexum felépítményeit birtokló cég teljes üzletrésze kerül állami tulajdonba. A város szempontjából ez azért fontos, mert nemcsak az üzemeltetésről beszélünk, hanem az amortizációból fakadó állagmegóvási javítási munkákról is. 15 milliárdos épületnél ez akár 600 millió forintot jelenthet évente, ennyit kell az állagmegóvásba beletenni. A garanciális időszakok lejárnak, innét kezdve a tulajdonosnak kell fizetnie ezt az évi 300 milliós üzemeltetési költség mellett. A kettő együtt közel 900 millió forint. Ez így nagyon drága ajándék, természetesen a járványhelyzet sem tett jót azzal, hogy elmaradtak rendezvények. A szombathelyiek a váltásból semmit érzékelnek, a sportkomplexum itt marad, jó kompromisszumos konstrukció született.
A fentiekről a polgármester és Hende Csaba közös sajtótájékoztatót tartottak, előtte pedig egy szurkolói ankéton is téma volt, hogy mi lesz stadionnal - előtte pedig volt egy levélváltás a város a Szombathelyi Haladás Kft. ügyvezetője között. Pontosabban annak üzemltetésével és fenntartásával. A 9,6 milliárd helyett végül 15 milliárd forintba kerülő Haladás Sportkomplexum működtetése komoly feladatot jelentett az erre a célra létrehozott városi cégnek, Haladás Sportkomplexum Fejlesztő Nonprofit Kft-nek, amely 2017-ben évi 570 millió forintért keresett üzemeltetőt a létesítménynek, de nem talált. Hogy valójában mennyibe is kerül a városi tulajdonba került stadion és többi épület üzemeltetése, csak becslések születtek. Átmeneti megoldást jelentett, hogy 2019-re és 2020-ra csaknem 300-300 millió forintot kapott az EMMI-től a HVSE a sportkomplexum fenntartására. (Hogy ebbe az összegbe a Haladás futballcsapatának stadionhasználatát is beleértették-e, az vita tárgyát képezte. Egy őszi szurkolói ankéton látszott igazán, nem egyszerű a működtető városi cég, a HVSE, Haladás közötti pénzügyi és más viszonyokat követni.) Az viszont jól látható volt, hogy ha nem érkezik újabb minisztériumi segítség, akkor a járványhelyzet és az elvonások miatt amúgy rossz helyzetbe kerülő önkormányzatnak kell a százmilliós nagyságrendű fenntartási költségeket kifizetni.
December eleje óta kiderült, hogy az eddigi központi elvonások mellett újabb lépésekkel csökkenti a kormány a települések mozgásterét, így a városnak mindenképpen el kellett engednie a komoly kiadást jelentő sportlétesítményt.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.