Államosítás: a Markusovszky kórház veszi át a védőnőket
A védőnői szolgálat átszervezéséről az egészségügy átalakításáról szóló törvény előkészítésekor döntött a kormány. Ennek értelmében a védőnők a megyei kórházak alkalmazottai lesznek, vagyis Szombathelyen a Markusovszky kórházhoz tartoznak majd. Az alpolgármester elmondta, hogy az átszervezés Szombathely 22 területi és 2 vegyes védőnői körzetét érinti. A 24 körzetben feladatot ellátó 24 védőnő és jelenleg gyermeke gondozása miatt fizetés nélküli szabadságon lévő 3 védőnő – egyelőre összesen 27 védőnő – lesz a Markusovszky kórház alkalmazottja. Az egészségügyi szolgálati jogviszonyban foglalkoztatott védőnők az Mt. „átszállás” keretében kerülnek át, így jogviszonyuk folyamatos lesz. Ha valaki mégis úgy döntene, hogy nem írja alá az új szerződést, a hivatkozott jogszabály értelmében nem jár neki végkielégítés. Úgy tudjuk, hogy a kórház az érintett védőnőkkel folyamatosan kapcsolatot tart.
Az átszervezés során azonban újabb kérdések merülnek fel: nemrég például kiderült, hogy az iskolavédőnők egyelőre maradnak az önkormányzatoknál, 2024. január elejéig. Ez 16 iskolavédőnőt érint Szombathelyen. Az sem tisztázott egyelőre, hogy az ingyen átadásra váró ingó és ingatlan vagyonnal mi lesz. A közgyűlési előterjesztésben nevesített helyiségekről van szó: védőnői munkaszobákról, működési engedéllyel rendelkező védőnői tanácsadókról. A védőnői tanácsadók mindegyike a jogszabály által elvárt minimumfeltételekkel rendelkezik, ezeket a felszereléseket kell a jogszabály szerint a városnak átadni.
A Markusovszky kórházzal folyamatos az egyeztetés a városvezetés részétől a megállapodás megkötésére, mely tartalmazza a további működés, működtetés részleteit. A júniusi közgyűlés felhatalmazta a polgármestert, hogy ezt a megállapodást aláírja, önkormányzati többletforrás biztosítása nélkül.
Az alpolgármester kiemelte, mint azt korábban is kifejezték, nem értenek egyet a jogszabályi módosítással, azonban az ellátás folyamatos biztosítása érdekében arra törekednek, hogy a lehető legjobb kondíciókkal tudják átadni a szolgálatot. Hangsúlyozta továbbá, hogy részükről a szakmai együttműködés a jövőben is folyamatos lesz.
A magyar védőnői szolgálat jelenlegi szervezeti elődje, a Stefánia Szövetség 108 éve, 1915 júniusában jött létre, hogy segítse az édesanyákat, családokat. A magyar védőnői szolgálat feladata napjainkban is az egészségvédelem, a betegségek kialakulásának megelőzése, valamint az egészségfejlesztés. A magyar védőnői szolgálat különleges ellátási forma, a világban sehol nincs hasonló. A Magyar Védőnői Szolgálat a Hungarikumok Gyűjteménye és a Magyar Értéktár részévé vált a Hungarikum Bizottság 2015. április 23-i döntése alapján.
Fotó: Nagy Jácint
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.