Hároméves bérmegállapodást írt alá a kormány és a szociális partnerek, de mégsincs minden kőbe vésve
A Portfolio összegezte, hogy mit jelent a megállapodás a 2025-27-es évekre. A kötelező legkisebb munkabér (minimálbér) havi bruttó összege:
- 2025. január 1-től 9%-os emelés, így bruttó 290.800 forintra nő,
- 2026. január 1-től 13%-os emelés, bruttó 328.600 forintra,
- 2027. január 1-től 14%-os emelés, amely 374.600 forintra növeli az összeget.
A garantált bérminimum – amely a középfokú végzettséget vagy szakképzettséget igénylő munkakörökben alkalmazott dolgozókra vonatkozik – 2025-ben 7%-kal emelkedik, így bruttó 348.800 forintra nő. A további évek emeléseit a termelékenységi mutatók és az infláció alapján határozzák meg.
A VKF tagjai hangsúlyozták, hogy a bérek növelése hozzájárul a vásárlóerő erősítéséhez és a gazdasági versenyképesség javításához. A cél, hogy 2027-re a minimálbér elérje a rendszeres bruttó átlagkereset 50%-át. A munkáltatók bérköltségének enyhítése érdekében a megállapodás szerint a következő három évben a szociális hozzájárulási adót az előző évi minimálbér alapján fizethetik meg bizonyos munkavállalók után. Ez a könnyítés különösen az alacsonyabb béreket fizető munkáltatók számára jelenthet segítséget. A megállapodás rugalmasan kezeli a gazdasági mutatók változásait: ha az infláció, a GDP-növekedés vagy más makrogazdasági adatok jelentősen eltérnek a várttól, a felek újratárgyalhatják a 2026-ra és 2027-re tervezett béremelések mértékét. A megállapodás szerint a kormány vizsgálja a munkaerőköltségek további csökkentésének lehetőségeit, hogy enyhítse a vállalkozásokra nehezedő bérköltség-növekedést.
Fotó: illusztráció
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.