Andrej Babiš elvesztette a cseh választást
A szombaton délután zárult cseh képviselőházi választást jobboldali, hárompárti Spolu (Együtt) koalíció nyerte Csehországban a szavazatok 27,75 százalékával. A második helyen az eddig kormányzó centrista ANO végzett 27,17 százalékkal, míg a harmadik hely a szintén jobboldali, kétpárti Polgármesterek-Kalózok koalícióé lett 15,57 százalékkal. Negyedikként bejutott a parlamentbe a Közvetlen Demokrácia Pártja (SPD) 9,58 százalékkal.
A kormánykoalíciós Cseh Szociáldemokrata Párt (CSSD), illetve a kormányt kívülről támogató Cseh- és Morvaország Kommunista Pártja (KSCM) öt százalékon aluli támogatással kiestek a képviselőházból.
Az Orbán Viktor szövetségesének számító Babiš azonban veresége ellenére azzal érvelt, hogy a legnagyobb frakciója az ő pártjának lesz, és a nyíltan őt támogató, a ceremoniális kereteket korábban is feszegető Miloš Zeman elnök is arra utalt a választás előtt, hogy az ANO vezetőjét kérné fel először kormányalakításra. Ez akár egy elhúzódó ügyvivő kormányt is jelenthet, hiába nem látszik, hogyan tudna többségi koalíciót összerakni az eddigi miniszterelnök.
Vasárnap azonban újabb bizonytalanságot hozott, hogy miután Babiš nála járt, a már két hete betegállományban lévő, szeptemberben nyolc napig egy egészségügyi intézményben kezelt államfőt újból kórházba kellett szállítani. Állapotáról először csak annyit árultak el, hogy intenzív osztályon van, miután egy ismert krónikus betegségével komplikációk léptek fel. A kórház este bejelentette, hogy a 77 éves államfő már jobban van, sikerült stabilizálni állapotát. Így azonban egyelőre közvetlenül a választás után nem tudni, hogyan és mikor fog bárki kormányalakítási tárgyalásokra megbízást kapni.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.