ArcheON: régészet és turizmus kapcsolódik össze egy osztrák-magyar projektben
A koncepció szerint a kutatások során előkerülő történelmi emlékekre turisztikai kínálatot építenek a régióban, így magyar és osztrák múzeumok (Szombathely, Zalaegerszeg, Eisenstadt, Győr), egyetemek (Bécs, Budapest) mellett az oberwarti régió turisztikai szövetsége és a Savaria Turizmus Nonprofit Kft. is részt vesz az együttműködésben. A projektre – amely az ásatásokat és azok eredményeire épülő idegenforgalmi attrakciókat is tartalmazza – több mint 600 ezer euró áll rendelkezésre. Ebből osztrák oldalon a Schandorf (Csém) határában található halomsírokat kutatják, pontosabban egyet tárnak fel részletesen, illetve a pinkaóvári (Burg) földvárat (amely bronzkori eredetű, de a honfoglalás után magyar erődítménnyé alakították) vizsgálják, valamint a Kőszegi-hegység osztrák oldalán található bronzkori telepek ásatására is költenek.
Magyar oldalon – erről Csapláros Andrea, a Savaria Múzeum vezetője beszélt –, a Romkertben található Mercurius-szentély újbóli kutatása kapcsán arra keresik a választ, hol lehetett Savaria központja. A dozmati víztározó környékén a római vízvezeték egy 200 méteres szakaszát tárják fel, illetve a Sében található, világhírű neolit településhez kapcsolódó nyitott kérdésekre is választ várnak – egyebek mellett arra, mekkora volt az újkőkori telep kiterjedése.
Grünwald Stefánia, a Savaria Turizmus Kft. ügyvezetője hangsúlyozta, hogy az osztrák és a magyar régió turisztikai szervezetei együttműködnek, több közös projektjük is fut. Az ArcheON kapcsán kiemelte, hogy a régészet, a történelem segíthet abban, hogy újabb, közösen meghirdetett elemekkel bővítsék a kínálatot, így az idelátogatók hosszabb ideig maradnak a térségben. A projekt során már szerveztek nyílt ásatási napokat, ezek iránt hatalmas volt az érdeklődés, rengetegen voltak kíváncsiak a feltárásokra.
Fotók: Nagy Jácint
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.